Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Autor: Tadeusz M. Nycz
Obowi膮zek prowadzenia dokumentacji ze stosunku pracy musi by膰 interpretowany na tle art. 2981 w powi膮zaniu z art. 149 K.p.. Na pracodawcy ci膮偶y obowi膮zek prowadzenia ewidencji czasu pracy w takim zakresie, jaki jest niezb臋dny dla cel贸w prawid艂owego ustalenia wynagrodzenia za prac臋 i innych nale偶nych pracownikowi 艣wiadcze艅.
Interesuje Ci臋 ten temat i chcesz wiedzie膰 wi臋cej? kliknij tutaj >>
Pracodawca zak艂ada i prowadzi oddzielnie dla ka偶dego pracownika kart臋 ewidencji czasu pracy w zakresie obejmuj膮cym:
Pracodawca ma obowi膮zek przechowywania harmonogram贸w czasu pracy pracownik贸w, 艂膮cznie z roczn膮 kart膮 ewidencji czasu pracy, a tak偶e innymi ewentualnie prowadzonymi dokumentami, takimi jak listy obecno艣ci, karty zegarowe itp., je偶eli suma informacji zapisanych w tych dokumentach pozwoli dopiero na prawid艂owe rozliczenie czasu pracy i obliczenie nale偶nego pracownikowi wynagrodzenia.
Harmonogram czasu pracy sporz膮dzany na dany okres rozliczeniowy musi by膰 przechowywany zawsze dlatego, 偶e w stosunku do niego nale偶y dokonywa膰 stosownych odlicze艅 z normatywnego czasu pracy za okresy nieobecno艣ci pracownika w pracy.
Harmonogram czasu pracy winien by膰 przechowywany zar贸wno w wersji pierwotnej jak i w wersji zmienionej, poniewa偶 odliczenia, o kt贸rych mowa w art. 130 § 3 K.p. maj膮 by膰 dokonywane w stosunku do pierwotnej wersji harmonogramu czasu pracy.
Harmonogram ten, jak ka偶dy plan bie偶膮co ulega zmianie. Wobec tego, graficznie winien by膰 tak prowadzony, aby mo偶na by艂o z jego tre艣ci wywnioskowa膰 pierwotne brzmienie harmonogramu.
Do tej pierwotnej tre艣ci harmonogramu czasu pracy odnosi si臋 zar贸wno art. 151 § 1 K.p. okre艣laj膮cy zasady dotycz膮ce wyp艂acania dodatk贸w za prac臋 nadliczbow膮, jak i art. 139 § 1 K.p. m贸wi膮cy o z g贸ry okre艣lonym rozk艂adzie czasu pracy przewiduj膮cym przerw臋 w pracy w skali dobowej.
Obowi膮zek pracodawcy nie ogranicza si臋 do prowadzenia rocznej karty ewidencji czasu pracy, ale obejmuje kompletn膮 ewidencj臋 prowadzon膮 przez pracodawc臋, na podstawie kt贸rej mo偶na dokona膰 poprawnie rozliczenia czasu pracy i poprawnie obliczy膰 wynagrodzenie za prac臋.
Je偶eli przyk艂adowo, pracodawca wprowadzi艂 zasad臋 stosowania list obecno艣ci, w kt贸rych pracownicy podpisuj膮c si臋 zapisuj膮 zar贸wno godzin臋 przyj艣cia do pracy, jak i godzin臋 zako艅czenia pracy, to w贸wczas taki dokument powinien by膰 r贸wnie偶 przechowywany w ramach szeroko rozumianej ewidencji czasu pracy w rozumieniu art. 149 § 1 K.p.
Nie prowadzenie dokumentacji zwi膮zanej ze stosunkiem pracy lub akt osobowych pracownik贸w zosta艂o potraktowane jako wykroczenie z art. 281 pkt 6 K.p., zagro偶one kar膮 grzywny do 30.000.- z艂otych. W przypadkach narusze艅 mniejszej wagi, inspektor pracy mo偶e zastosowa膰 mandat karny w granicach od 1.000.- z艂. do 2.000.- z艂.
Je偶eli chcesz wiedzie膰 wi臋cej na ten temat 鈥 kliknij tutaj >>
Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy