• Autor: Dorota Kriger
Jestem zatrudniona na 1/2 etatu. Ile w związku z tym powinnam przepracować godzin w miesiącu? Z moich obliczeń wychodzą mi prawie 122 godziny. Proszę o informacje pół etatu ile to godzin w miesiącu do przepracowania.
Zgodnie z art. 129 § 1 Kodeksu pracy czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Limity te oznaczają, ile maksymalnie może pracować pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze etatu. Osoby zatrudnione na niepełnym etacie powinny mieć wymiar czasu pracy obniżony proporcjonalnie do liczby godzin osób zatrudnionych na pełnym etacie.
Czas pracy w danym okresie rozliczeniowym – zgodnie z art. 130 § 1-21 Kodeksu pracy – ustala się w następujący sposób:
Nie odejmujemy czasu (w liczbie 8 godzin), jeśli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, czyli np. w wolną sobotę lub wolny poniedziałek.
Tak ustalony czas pracy w danym okresie proporcjonalnie obniżamy do wymiaru etatu obowiązującego pracownika. Przykładowo: pracownik zatrudniony jest na 1/2 etatu. W miesiącu, w którym czas pracy dla pełnoetatowego pracownika wynosi 160 godzin, jego wymiar czasu pracy wyniesie 80 godzin.
Zobacz też: System 4-brygadowy ile godzin w miesiącu
Najłatwiej jest ustalać i rozliczać czas pracy osoby zatrudnionej w niepełnym wymiarze czasu pracy, jeśli okres rozliczeniowy jest 1-miesięczny. Nieco trudniej jest, gdy okres rozliczeniowy jest dłuższy, nie należy wtedy analizować przepracowanego czasu w skali miesiąca, ale w skali całego okresu. Dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego będzie możliwe ustalenie, czy normy czasu pracy pracownika niepełnoetatowego zostały przekroczone.
Pracodawca powinien także poinformować pracownika o obowiązującym go rozkładzie czasu pracy, z tego rozkładu też powinna wynikać liczba godzin do przepracowania w danym okresie (np. tygodniu, miesiącu). Rozkład czasu pracy pracodawca może zamieścić w umowie o pracę albo w harmonogramie czasu pracy.
Pracownik musi wiedzieć, w jakich dniach i przez ile godzin ma świadczyć pracę, a ponadto – zgodnie z art. 151 § 5 K.p. – z umowy o pracę powinno wynikać, jaka jest dopuszczalna liczba godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia.
Pracownik niepełnoetatowy może pracować w różnych rozkładach i systemach czasu pracy, w różnych lub stałych dziennych wymiarach godzinowych. Przykładowo: pracownik zatrudniony na część etatu może w niektórych dniach tygodnia pracować przez 8 godzin, a niektóre dni mieć wolne. W takim przypadku praca przez 8 godzin dziennie nie będzie wymagała wypłaty dodatku za czas pracy w godzinach nadliczbowych, o ile zostanie to zastrzeżone w umowie.
Pracownik zatrudniony na 1/2 etatu może też pracować po 4 godziny dziennie, a z umowy może wynikać, iż dopiero przekroczenie np. 6 godzin pracy w ciągu dnia spowoduje konieczność po stronie pracodawcy wypłaty dodatku za czas pracy w godzinach nadliczbowych.
W celu ustalenia, ile w danym miesiącu powinien przepracować pracownik zatrudniony na 1/2 etatu, należy więc przeanalizować:
Pracownik biurowy na pół etatu
Anna pracuje jako sekretarka w biurze na 1/2 etatu. Jej pracodawca ustalił, że będzie pracować od poniedziałku do piątku po 4 godziny dziennie, co w miesiącu liczącym 160 godzin dla pełnego etatu daje jej 80 godzin pracy. Gdy w danym miesiącu przypada święto, które zmniejsza wymiar pełnoetatowy, jej czas pracy proporcjonalnie się zmniejsza.
Elastyczny grafik w sklepie
Marek jest zatrudniony na 1/2 etatu w sklepie spożywczym. Jego harmonogram jest nieregularny – w niektóre dni pracuje 6 godzin, w inne 3, a czasem ma dzień wolny. Pracodawca ustalił, że w skali miesiąca nie przekroczy połowy etatu, czyli np. 80 godzin w miesiącu, jeśli dla pełnoetatowca wymiar wynosi 160 godzin.
Praca zmianowa w gastronomii
Kasia pracuje na pół etatu jako kelnerka w restauracji, gdzie obowiązuje system zmianowy. Czasem jej zmiany trwają 5 godzin, innym razem 7 godzin, ale w skali miesiąca nie przekracza ustalonego dla niej limitu godzin. W umowie ma zapisane, że dopiero praca powyżej 6 godzin dziennie będzie traktowana jako dodatkowy czas wymagający dopłaty.
Czas pracy pracownika zatrudnionego na pół etatu zależy od liczby godzin przewidzianych dla pełnego etatu w danym miesiącu i jest proporcjonalnie zmniejszany. W praktyce oznacza to, że jeśli pełny etat wynosi 160 godzin, to pracownik na 1/2 etatu przepracuje 80 godzin. Liczba ta może się zmieniać w zależności od długości okresu rozliczeniowego, świąt czy ustalonego harmonogramu pracy. Ważne jest, aby pracodawca jasno określił rozkład czasu pracy w umowie lub grafiku. Pracownik niepełnoetatowy może mieć elastyczny rozkład godzinowy, ale jego czas pracy nie powinien przekraczać ustalonego limitu, chyba że przewidziano dodatkowe wynagrodzenie.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online dla pracowników i pracodawców. Jeśli masz wątpliwości dotyczące czasu pracy, umowy o pracę czy praw i obowiązków wynikających z Kodeksu pracy, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Zapewniamy szybkie i rzetelne odpowiedzi dostosowane do Twojej sytuacji. Nasza pomoc jest dostępna bez wychodzenia z domu – wystarczy wiadomość lub rozmowa online. Skorzystaj z naszego doświadczenia i rozwiej swoje wątpliwości już dziś.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Dorota Kriger
Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.
Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy