Częste zmiany w grafiku pracy

• Autor: Marta Handzlik

Mój problem polega na częstych zmianach w grafiku pracy przez mojego pracodawcę. W pracy mam trzymiesięczny okres rozliczeniowy. Nie mogę sobie niczego zaplanować, bo co przyjdę do pracy to pracodawca koryguje grafik pracy pod swoje potrzeby. Czy to jest zgodne z prawem?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Częste zmiany w grafiku pracy

Z jakim wyprzedzeniem mogą być dokonywane zmiany w harmonogramie pracy pracowników?

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że w art. 129 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) przewidziano możliwość sporządzania rozkładu czasu pracy danego pracownika – w formie pisemnej lub elektronicznej – na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej miesiąc.

Pracodawca ma przekazywać pracownikowi jego rozkład czasu pracy co najmniej na tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który sporządzono rozkład.

Pracodawca jest zwolniony od obowiązku sporządzania rozkładu czasu pracy, jeśli wynika on z prawa pracy albo z umowy o pracę, bądź też w porozumieniu z pracownikiem ustali czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając ogólne dyrektywy wymiaru czasu pracy (w takim przypadku rozkład czasu pracy ustali sam pracownik).

Z powyższego wynika, że pracodawca powinien sporządzać harmonogramy na co najmniej miesiąc, a powiadamiać o owym harmonogramie (a więc w mojej opinii także o zmianach tego harmonogramu) na tydzień przed rozpoczęciem pracy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przekazanie pracownikom informacji o zmianie rozkładu pracy

Jednak zdaniem Departamentu Prawa Pracy MRPiPS (stanowisko Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w sprawie modyfikacji rozkładów czasu pracy pracowników z dnia 18 października 2013 r.) z komentowanego przepisu nie wynika, z jakim wyprzedzeniem mogą być dokonywane zmiany w regulaminie. Regulacja w tym zakresie może natomiast być zawarta w przepisach wewnątrzzakładowych, obowiązujących u pracodawcy, np. w regulaminie pracy. W braku natomiast takich regulacji pracodawca powinien określić taki termin na przekazanie pracownikom informacji o zmianie rozkładu, aby mieć pewność, że informacja ta dotarła do wszystkich pracowników i wszyscy pracownicy mogli się z nią zapoznać.

Skoro Pana pracodawca nie przestrzega tego przepisu warto może zwrócić się do Państwowej Inspekcji Pracy o ocenę, czy nie dochodzi do łamania prawa.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Anna miała zaplanowaną wizytę u lekarza, którą umawiała z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Dzień wcześniej dowiedziała się, że musi przyjść do pracy na zmianę, której wcześniej nie było w grafiku. Musiała odwołać wizytę i czekać na nowy termin.

 

Marek kupił bilety na mecz, który miał się odbyć w piątek wieczorem. Według wcześniejszego harmonogramu miał wtedy wolne, ale w środę pracodawca zmienił grafik. Stracił możliwość udziału w wydarzeniu i nie otrzymał zwrotu za bilety.

 

Karolina chciała zapisać córkę na zajęcia baletowe, ale zrezygnowała, bo nie miała pewności, czy będzie dostępna w stałe dni tygodnia. Grafik w jej pracy zmieniał się często i bez wcześniejszego uprzedzenia, co uniemożliwiało jej regularne planowanie czasu.

Podsumowanie

Częste i nagłe zmiany w grafiku pracy utrudniają pracownikom normalne funkcjonowanie, planowanie życia prywatnego i realizację codziennych obowiązków. Choć prawo dopuszcza pewną elastyczność, pracodawca ma obowiązek informować o harmonogramie pracy z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli tego nie robi, warto zasięgnąć porady lub wsparcia np. w Państwowej Inspekcji Pracy. Przestrzeganie zasad to nie tylko obowiązek prawny, ale także wyraz szacunku do pracownika.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości dotyczące grafiku pracy, warunków zatrudnienia lub innych spraw pracowniczych, skorzystaj z naszej pomocy prawnej online. Szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu otrzymasz fachową poradę dopasowaną do Twojej sytuacji.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info