• Autor: Marek Gola
Po ustaniu stosunku pracy przebywam na zwolnieniu lekarskim od psychiatry z powodu objawów depresji. Czy będąc na L4 od psychiatry i pobierając zasiłek chorobowy, mogę wyjechać na wycieczkę za granicę?
W pierwszej kolejności należałoby ustalić, czy pozostaje Pani pod opieką lekarza psychiatry, czy też zwolnienie lekarskie wypisał lekarz pierwszego kontaktu. Jeżeli pozostaje Pani pod opieką psychiatry, to powinna Pani próbować uzyskać od niego oświadczenie na piśmie, z którego wynikałoby, że w chwili obecnej nie ma Pani zalecenia by leżeć, a najlepszym lekarstwem byłoby zmienić otoczenie i zapomnieć o troskach życia codziennego.
Jeżeli takiego oświadczenia Pani nie uzyska, to proszę ustalić, jaki kod figuruje na zwolnieniu lekarskim, albowiem z niego będzie wynikało, czy może się Pani poruszać, czy też zalecane jest siedzenie w domu. Jeżeli ze zwolnienie będzie wynikało, że może się Pani poruszać, nie widzę przeszkód, by wyjechać w celach turystycznych na wcześniej zaplanowaną wycieczkę. Spotkałem się z sytuacją, kiedy ZUS zakwestionował taką wycieczkę i uznał, że mamy do czynienia z nadużywaniem prawa do zwolnienia lekarskiego i próbą wyłudzenia świadczeń ubezpieczeniowych, ale w sądzie powyższa argumentacja nie znalazła usprawiedliwienia z uwagi na opinię biegłego psychologa, który stwierdził, że przy tego rodzaju schorzeniach odpoczynek psychiczny jest wskazany, a twierdzenie, że chory powinien leczyć się w dotychczasowym otoczeniu jest bezprzedmiotowe, bowiem byłoby to działaniem na niekorzyść ZUS, gdyż jak pokazują tego rodzaju przypadki, terapia trwa wówczas dłużej.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marek Gola
Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy