Czy można zatrudnić pracownika na umowę-zlecenie w dniu ustawowo wolnym od pracy?

• Autor: Marta Handzlik

Czy mogę zatrudnić pracownika na umowę-zlecenie w dniu ustawowo wolnym od pracy, tj. 15 sierpnia? Chodzi o pracę w małym osiedlowym sklepie spożywczym.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Czy można zatrudnić pracownika na umowę-zlecenie w dniu ustawowo wolnym od pracy?

Umowa zlecenie na dni ustawowo wolne od pracy

Zgodnie z art. 734 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.) – przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.

Przepisy prawa cywilnego nie ograniczają możliwości zawarcia umowy-zlecenia tylko do dni uznawanych za dni pracujące w myśl przepisów prawa pracy. Umowę-zlecenie można zawrzeć w każdym czasie, jeśli tylko dwie strony uzgodnią, w jakim dniu ma zostać podpisana.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Jeśli jednak umowa-zlecenie ma zostać podpisana w celu obejścia przepisów prawa pracy i zakazu pracy w dniu wolnym od pracy, to należy liczyć się z tym, że w razie stwierdzenia tego faktu przez odpowiedni organ na pracodawcę zostanie nałożona kara.

Zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

Zatrudnienie w warunkach określonych wyżej jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.

Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy określonych wyżej.

Przepis ten dotyczy zagadnienia, jakie znaczenie dla określenia charakteru umowy ma jej nazwa. Wynika z niego, że nazwa umowy (np. umowa-zlecenie) nie ma decydującego znaczenia dla oceny, czy jest to umowa-zlecenie. Zawsze należy uznać, że jest to stosunek pracy, jeżeli praca jest wykonywana w warunkach określonych w analizowanym przepisie.

Jak trafnie przyjął SN w wyroku z dnia 7 kwietnia 1999 r., I PKN 642/98, OSNAPiUS 2000, nr 11, poz. 417, nazwa umowy nie ma znaczenia, jeżeli nawiązany stosunek pracy ma cechy wskazane w art. 22 K.p.

Przykłady

Siła determinacji

Pani Maria od zawsze marzyła o własnej kawiarni. Pracowała jako kelnerka przez wiele lat, oszczędzając każdy grosz. Pomimo wielu przeciwności losu, takich jak brak wsparcia finansowego z zewnątrz i początkowe trudności z lokalizacją, nie poddała się. Dzięki ciężkiej pracy, determinacji i wierze w swój pomysł, otworzyła małą, ale urokliwą kawiarnię, która z czasem stała się popularnym miejscem spotkań w okolicy. Historia pani Marii pokazuje, że z determinacją można osiągnąć nawet najtrudniejsze cele.

 

Niespodziewana zmiana

Pan Jan, przez 20 lat pracował w korporacji na stabilnym stanowisku. Czuł jednak, że to nie jest jego miejsce. Pewnego dnia, pod wpływem impulsu, postanowił zrezygnować z pracy i spełnić swoje marzenie o podróżowaniu po świecie. Sprzedał większość swoich rzeczy, kupił bilet w jedną stronę i wyruszył w podróż. Ta niespodziewana zmiana okazała się być najlepszą decyzją w jego życiu. Odkrył nowe pasje, poznał inspirujących ludzi i odnalazł prawdziwe szczęście. Historia pana Jana uczy, że czasem warto zaryzykować i podążać za głosem serca.

 

Moc empatii

W małym miasteczku, pan Piotr, właściciel lokalnego sklepu spożywczego, zauważył, że coraz więcej starszych osób ma trudności z robieniem zakupów. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom, wprowadził usługę bezpłatnych dostaw do domu. Co więcej, zaczął organizować spotkania dla seniorów w swoim sklepie, gdzie mogli porozmawiać i spędzić czas w miłym towarzystwie. Gest pana Piotra spotkał się z ogromnym uznaniem lokalnej społeczności. Historia ta pokazuje, jak ważne jest okazywanie empatii i troski o innych.

Podsumowanie

Przepisy prawa cywilnego nie zabraniają zawierania umów-zleceń w dni ustawowo wolne od pracy, jeśli obie strony wyrażają na to zgodę. Należy jednak pamiętać, że jeśli celem takiej umowy jest obejście przepisów prawa pracy i zakazu pracy w dni wolne, pracodawca może zostać ukarany. Kluczowe jest rozróżnienie umowy-zlecenia od stosunku pracy, który charakteryzuje się wykonywaniem pracy pod kierownictwem pracodawcy, w wyznaczonym miejscu i czasie. Jeśli warunki te są spełnione, niezależnie od nazwy umowy, mamy do czynienia ze stosunkiem pracy.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz porady prawnej, ale nie wiesz, gdzie się zwrócić? Oferujemy profesjonalne i rzetelne konsultacje prawne w szerokim zakresie dziedzin prawa. Nasi doświadczeni prawnicy służą pomocą w rozwiązywaniu problemów prawnych, udzielając jasnych i zrozumiałych porad. Opisz problem w formularzu.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Zapytaj prawnika ›
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
NAJNOWSZE

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info