• Autor: Marta Handzlik
Zostałam zwolniona przez pracodawcę 1 czerwca i skierowana na urlop (podczas tego 2-tygodniowego wypowiedzenia). W mojej umowie o pracę zawarty był punkt o odpowiedzialności zbiorowej dotyczącej mienia firmy. Po moim odejściu nie została przeprowadzona inwentaryzacja od razu, lecz dopiero 15 lipca. Czy muszę zapłacić za braki stwierdzone po inwentaryzacji?
Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z § 19 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 października 1974 r. w sprawie wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie (j.t. Dz. U. z 1996 r. Nr 143, poz. 663) w razie wypowiedzenia przez jedną ze stron umowy o pracę z pracownikiem ponoszącym wspólną odpowiedzialność materialną zakończenie inwentaryzacji powinno nastąpić najpóźniej w dniu rozwiązania umowy o pracę.
Przypadki, w których pracownik nie może uczestniczyć w inwentaryzacji zostały uregulowane w § 22 i § 23 rozporządzenia. Zgodnie z § 22 rozporządzenia w razie niemożności wzięcia udziału w inwentaryzacji z powodu choroby lub innej ważnej przyczyny, pracownik ponoszący wspólną odpowiedzialność materialną może wskazać na piśmie inną osobę, która za zgodą pracodawcy weźmie za niego udział w przeprowadzeniu inwentaryzacji.
Jeżeli pracownik nie bierze udziału w przeprowadzaniu inwentaryzacji ani też nie wskaże innej osoby, pracodawca przeprowadzi inwentaryzację przez komisję złożoną co najmniej z 3 osób.
Podsumowując – skoro to pracodawca wypowiedział Pani umowę o pracę zobowiązany był dokonać inwentaryzacji w ostatnim dniu trwania umowy o pracę. Skoro tego nie zrobił – naruszył przepisy i może Pani uwolnić się od odpowiedzialności właśnie poprzez wskazanie, że inwentaryzacja nie została przeprowadzona zgodnie z przepisami.
Aneta – magazynierka w sklepie odzieżowym
Aneta pracowała w sklepie jako magazynierka. Umowę rozwiązano za porozumieniem stron, a ostatnie dni spędziła na zaległym urlopie. Inwentaryzację przeprowadzono dopiero miesiąc po jej odejściu. Kierownik wskazał niedobory i zażądał od Anety zapłaty części braków, powołując się na odpowiedzialność zbiorową. Ponieważ jednak nie przeprowadzono inwentaryzacji w dniu zakończenia pracy, a Aneta nie mogła brać w niej udziału ani nie wskazała zastępcy, jej odpowiedzialność była wątpliwa.
Krzysztof – pracownik wypożyczalni sprzętu RTV
Krzysztof odszedł z pracy z dwutygodniowym wypowiedzeniem, a na ten czas został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Inwentaryzacja odbyła się dopiero po dwóch tygodniach, bez jego obecności. Kiedy wykryto braki, pracodawca chciał obciążyć nim całą grupę pracowników. Krzysztof skutecznie się od tego odwołał, wskazując, że nie uczestniczył w spisie i nie miał możliwości się do niego ustosunkować.
Joanna – kasjerka w supermarkecie
Joanna po rozwiązaniu umowy nie została poinformowana o planowanej inwentaryzacji. Kilka tygodni później dowiedziała się, że wykryto braki i że może ponieść koszty, bo obowiązywała ją odpowiedzialność zbiorowa. Gdy jednak zwróciła uwagę, że inwentaryzacja odbyła się już po jej odejściu i bez jej udziału, sprawa została zamknięta – brak podstaw prawnych do przypisania jej winy.
Pracownik objęty odpowiedzialnością zbiorową nie ponosi automatycznie winy za braki stwierdzone po inwentaryzacji, jeśli ta została przeprowadzona niezgodnie z przepisami – zwłaszcza po ustaniu stosunku pracy i bez jego udziału. Pracodawca ma obowiązek zakończyć inwentaryzację najpóźniej w dniu rozwiązania umowy. Zaniedbanie tego obowiązku może skutkować brakiem podstaw do dochodzenia roszczeń wobec byłego pracownika.
Potrzebujesz pomocy w podobnej sprawie? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online – szybko, bezpiecznie i wygodnie. Nasi prawnicy przeanalizują Twoją sytuację, wyjaśnią przepisy i pomogą przygotować odpowiednie pisma. Zadaj pytanie o każdej porze i uzyskaj fachową odpowiedź bez wychodzenia z domu.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy