Szukamy prawnika. Oferta dla radcw prawnych i adwokatw

Czy pracodawca musi zapewnić wygodną odzież roboczą?

• Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Moja praca polega na wykonywaniu czynności manualnych przez osiem godzin dziennie w pozycji stojącej, pracuję na akord, więc wynagrodzenie zależy od ilości wykonanych elementów, a na to ma znaczny wpływ odzież robocza. W pewnym artykule przeczytałem, że pracodawca ma obowiązek dostarczania pracownikom odzieży, która będzie pozwalała na komfortowe wykonywanie obowiązków. Tymczasem dostarczono nam nową odzież roboczą i żaden z dostępnych rozmiarów nie jest dla mnie odpowiedni, koszulki są albo za szerokie, albo za ciasne, potrzebowałbym rozmiaru pośredniego. Z powodu specyficznej budowy ciała i udokumentowanych badaniem przepuklin konieczne jest dla mnie noszenie spodni z elastyczną gumą w pasie, która nie będzie wywierać zbyt dużego nacisku na nerwy, abym nie odczuwał bólu i moje ruchy nie były ograniczone. Przełożony stanowczo odmawia spełnienia moich próśb. Proszę o informację, czy zawarty w Kodeksie pracy zapis o użytkowym charakterze odzieży (art. 237) pozwala na to, by pracownik mógł wymagać od przełożonego dostarczenia wygodnej odzieży roboczej, która nie będzie utrudniać mu wykonywania pracy? Czy pracodawca może wymagać stosowania odzieży o określonej długości, czy może wymagać, aby koszulki miały określoną długość, aby podczas schylania się pracownik nie miał odsłoniętych pleców, czy jest to fanaberia, do której pracownik nie musi się dostosowywać? Czy mogę oskarżyć przełożonego o znęcanie się psychiczne nade mną, jeżeli jestem zmuszany do stosowania niewygodnej dla mnie odzieży i przełożony grozi mi utratą pracy? Doprowadził mnie tym do załamania nerwowego i niezdolności do pracy.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Czy pracodawca musi zapewnić wygodną odzież roboczą?

Odzież i obuwie robocze dla pracowników – obowiązek pracodawcy

Do obowiązków pracodawcy należy nieodpłatne dostarczanie pracownikom środków ochrony indywidualnej zabezpieczających przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy, a także odzieży i obuwia roboczego. Środki ochrony indywidualnej należy zapewnić wtedy, gdy na danym stanowisku występują czynniki szkodliwe bądź niebezpieczne dla zdrowia, których nie można wyeliminować poprzez zastosowanie środków ochrony zbiorowej.

Natomiast odzież i obuwie robocze należy zapewnić w przypadku, gdy:

  1. odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
  2. ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Co istotne, bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku, pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika. Pracodawca jest obowiązany dostarczać pracownikowi środki ochrony indywidualnej, które spełniają wymagania dotyczące oceny zgodności określone w odrębnych przepisach (w szczególności powinny posiadać oznakowanie CE i deklaracje zgodności oraz odzież i obuwie robocze spełniające wymagania określone w Polskich Normach. Podstawową normą obowiązującą odzież roboczą jest norma PN-P-84525:1998, która określa wymagania związane z ubraniami (odzieżą) roboczą w zależności od tego, jakie jest przeznaczenie tej odzieży. Wymogi Polskich Norm jasno określają podstawowe wymiary, zasady i technologię konfekcjonowania, właściwości użytkowe materiałów oraz niezbędnych dodatków do produkcji ubrań roboczych i ochronnych ubrań, odzieży BHP.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy pracodawca może wymagać stosowania odzieży o określonej długości?

Jeżeli chodzi o dobór odzieży, to musi być ona dopasowana do wymiarów pracownika (w tym wzrostu) oraz płci, dostosowana do dynamiki ruchu i intensywności wykonywanych czynności w trakcie pracy, powinna być bezpieczna, tj. nie może być zbyt luźna, nadto strój powinien być dopasowany w taki sposób, by okrywał ciało pracownika.

Odzież musi spełniać wyżej wskazane wymogi, a jeżeli ich nie spełnia, należy zgłosić to pracodawcy, powołując się na wskazaną normę.

Zgodnie z powołaną już normą odzież powinna osłaniać ciało pracownika. Musi także umożliwić wykonywanie pracy. W przypadku gdy pracodawca nie reaguje na zgłaszane uwagi co do stroju, warto zainteresować problemem inspektora BHP.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Zarzut znęcania się psychicznego nad pracownikiem, mobbing

W zakresie tych zarzutów warto porozmawiać z przełożonym nad Pana przełożonym i wskazać na problem, który dotyka właśnie sfery wykonywania obowiązków oraz odzieży roboczej. Można również złożyć wniosek do pracodawcy o wszczęcie procedury antymobbingowej w związku z doznawanymi przez Pana sytuacjami.

Przykłady

 
Pracownik produkcyjny w fabryce

Jan Kowalski, pracownik produkcyjny w fabryce, codziennie nosi przydzieloną przez pracodawcę odzież roboczą. Po zmianie dostawcy odzieży zauważył, że nowe spodnie są zbyt ciasne w pasie, co wywołuje u niego dyskomfort i bóle brzucha. Jan ma przepuklinę i zgodnie z zaleceniami lekarza powinien nosić odzież z elastycznym pasem, która nie wywiera nacisku na jego brzuch. Po wielokrotnych prośbach o wymianę spodni na bardziej odpowiednie, pracodawca odmówił, twierdząc, że wszystkie zamówione rozmiary są zgodne z normami. Jan zgłosił problem do inspektora BHP, który potwierdził, że pracodawca ma obowiązek dostosować odzież do indywidualnych potrzeb zdrowotnych pracownika.

 
Pracownica w magazynie

Anna Nowak, pracująca w magazynie dużego sklepu internetowego, musi nosić odzież roboczą, która chroni jej własne ubrania przed zabrudzeniem. Jednak dostarczone przez pracodawcę bluzy są wykonane z grubego, nieoddychającego materiału, co sprawia, że Anna poci się nadmiernie i czuje się niekomfortowo przez cały dzień pracy. Pomimo licznych próśb o lżejsze i bardziej przewiewne bluzy, pracodawca ignorował jej prośby. Anna skontaktowała się z działem HR, powołując się na przepisy Kodeksu pracy, które nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia odzieży roboczej umożliwiającej komfortowe wykonywanie pracy. Po interwencji HR, pracodawca zgodził się zamówić lżejsze bluzy.

 
Pracownik budowlany na wysokości

Marek Zieliński, pracownik budowlany, który często pracuje na rusztowaniach, otrzymał odzież roboczą, która okazała się niewygodna i niepraktyczna do wykonywania jego zadań. Nowe kurtki robocze były za długie, co powodowało, że podczas schylania się lub wchodzenia na rusztowania, kurtka podwijała się i odsłaniała plecy, narażając Marka na zimno i możliwe kontuzje. Pomimo zgłaszania problemu, pracodawca nie podjął działań, aby dostarczyć bardziej odpowiednią odzież. Marek zgłosił sprawę do inspektora BHP oraz do związku zawodowego, co doprowadziło do interwencji i w końcu wymiany odzieży na lepiej dopasowaną do specyfiki jego pracy.

Podsumowanie

 

W artykule omówiono obowiązki pracodawcy w zakresie dostarczania odzieży roboczej, która musi być dostosowana do wymagań pracowników i specyfiki ich pracy. Przedstawione przykłady z życia wzięte ukazują problemy, jakie mogą wyniknąć z niedopasowania odzieży, oraz kroki, które pracownicy mogą podjąć, aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo w miejscu pracy. Podkreślono również znaczenie przestrzegania przepisów BHP oraz możliwości dochodzenia swoich praw w przypadku braku odpowiedniej reakcji ze strony pracodawcy.

Oferta porad prawnych

 

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej dotyczącej odzieży roboczej i praw pracowniczych, oferujemy profesjonalne porady online oraz pomoc w przygotowaniu pism do pracodawcy. Skontaktuj się z nami, aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo w miejscu pracy. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »