Szukamy prawnika. Oferta dla radcw prawnych i adwokatw

Czy mogę wycofać wniosek o urlop wychowawczy?

• Autor: Dorota Kriger

Obecnie przebywam na urlopie wypoczynkowym, po macierzyńskim. Złożyłam także wniosek o wychowawczy po wypoczynkowym. Dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Czy mogę w takiej sytuacji po wykorzystaniu wypoczynkowego urlopu dostarczyć pracodawcy L4 i zrezygnować z wychowawczego? Czy w takim wypadku będę miała normalnie płatny ten czas w związku z tym, że będę na L4 do końca rozwiązania?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zgodnie z § 4 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz. U. z 2003 r. Nr 230, poz. 2291) pracownik może wycofać swój wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu. Oświadczenie w tej sprawie należy złożyć pracodawcy w formie pisemnej.

Zwolnienie lekarskie otrzyma Pani tylko wtedy, kiedy lekarz uzna, że jest Pani niezdolna do pracy z powodu choroby (tu: przypadającej w okresie ciąży). O otrzymanym zwolnieniu lekarskim (na druku ZUS ZLA) należy powiadomić pracodawcę najpóźniej drugiego dnia choroby.

Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 z późn. zm.) miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy przypada w okresie ciąży.

Od 1 stycznia 2009 r. kobiety posiadające ubezpieczenie chorobowe, których niezdolność do pracy wypadła w trakcie okresu ciąży, mają prawo do zasiłku chorobowego przez okres do 270 dni.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »