Szukamy prawnika. Oferta dla radcw prawnych i adwokatw

Czy można cofnąć urlop?

• Autor: Dorota Kriger

Pracownik firmy wziął urlop. W dniu urlopu był z dzieckiem u lekarza. Okazało się, że dziecko jest chore i pracownik otrzymał chorobowe na dziecko. Czy powinno się cofnąć urlop pracownikowi, skoro otrzymał chorobowe na dziecko?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Opieka nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny nie przerywa w sposób automatyczny urlopu wypoczynkowego pracownika, tak jak dzieje się to w przypadku choroby samego pracownika.

Z automatu trwający już urlop wypoczynkowy ulega przerwaniu tylko w przypadku wystąpienia okoliczności, które wymienione są w art. 166 Kodeksu pracy. Należą do nich:

  1. czasowa niezdolność do pracy wskutek choroby,
  2. odosobnienie w związku z chorobą zakaźną,
  3. odbywanie ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy,
  4. urlop macierzyński.

Części urlopu niewykorzystanej z powodu powyższych okoliczności pracodawca powinien udzielić w terminie późniejszym.

Pracownik, którego dziecko (bądź inny członek rodziny) zachorowało i wymaga opieki, może zwrócić się z prośbą do pracodawcy o zgodę na przerwanie rozpoczętego urlopu. Zgoda pracodawcy w tym przypadku jest wynikiem jego dobrej woli, a nie istnienia przepisów prawnych – te bowiem nie nakazują ani nie zabraniają przerwania urlopu.

Pracownik, który sprawuje opiekę nad chorym dzieckiem (lub innym członkiem rodziny) w trakcie urlopu wypoczynkowego, nie może jednak wnioskować o wypłatę zasiłku opiekuńczego za okres choroby dziecka, który pokrywa się z czasem urlopu. Niemniej jeśli urlop zakończy się wcześniej, niż okres sprawowania opieki, wówczas za czas opieki po zakończeniu urlopu pracownik ma prawo wnioskować o wypłatę zasiłku opiekuńczego – na warunkach określonych w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 z późn. zm.) i w ustawie z dnia 17 października 2008 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 18 grudnia 2008 r. Nr 223, poz. 1456).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »