• Autor: Adam Dąbrowski
Nie wiem czy przygotowanie stanowiska powinno wliczać się do czasu pracy. Przychodzę do sklepu ok 9-45 , sklep jest otwarty od 10 do 18. Pracę teoretycznie kończę o 18 ale muszę jeszcze rozliczyć kasę i posprzątać sklep także wychodzę średnio 18-30 do 18-40 i właśnie o te dodatkowe ok 40min mi chodzi. Prosiłbym o jasną wypowiedź.
Do czasu pracy zalicza się czas przede wszystkim poświęcony na pracę.
Z tego powodu, nie ma znaczenia o której godzinie następuje otwarcie sklepu, a o której jego zamknięcie, skoro dla funkcjonowania danej placówki handlowej konieczne są do wykonania pewne czynności przygotowawcze przed otwarciem i po zamknięciu.
W konsekwencji do czasu pracy zalicza się czas poświęcony na te prace.
Kasia pracuje w cukierni. Choć punkt otwierany jest o 7:00, przychodzi na 6:30, żeby przygotować ekspozycję ciast, uruchomić ekspres i wystawić stoliki. Bez tych czynności nie dałoby się zacząć obsługi klientów. Czas ten powinien być traktowany jako część jej pracy.
Marek jest pracownikiem stacji paliw. Oficjalnie pracuje od 22:00 do 6:00, ale musi pojawić się o 21:45, żeby przejąć kasę, zapoznać się z raportem zmiany i przygotować stanowisko. Rano kończy dopiero po 6:15, bo musi zamknąć system i rozliczyć gotówkę. Te czynności są związane z pracą, więc powinny być wliczane do jego czasu pracy.
Ania sprzedaje odzież w butiku. Sklep otwiera się o 11:00, ale przychodzi na 10:30, żeby rozwiesić nowe ubrania, włączyć muzykę, posprzątać po dostawie i przygotować kasy. Po zamknięciu o 19:00 jeszcze przez 20 minut zamyka system, sprząta i zabezpiecza sklep. Wszystko to wykonuje w interesie pracodawcy – więc jest to jej realny czas pracy.
Wszelkie czynności wykonywane w interesie pracodawcy, niezbędne do rozpoczęcia lub zakończenia pracy – takie jak przygotowanie stanowiska, rozliczenie kasy czy posprzątanie miejsca pracy – powinny być wliczane do czasu pracy. Nie ma przy tym znaczenia, o której godzinie sklep zostaje otwarty dla klientów ani kiedy zostaje zamknięty. Liczy się rzeczywisty czas poświęcony na wykonywanie obowiązków służbowych.
Potrzebujesz pewnej odpowiedzi na pytanie dotyczące Twojej pracy? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Nasi prawnicy udzielą Ci rzetelnej i jasnej odpowiedzi, dostosowanej do Twojej sytuacji. Zadaj pytanie, a my zajmiemy się resztą.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Adam Dąbrowski
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy