Szukamy prawnika. Oferta dla radcw prawnych i adwokatw

Długość okresu wypowiedzenia po niepełnych 3 latach pracy

• Autor: Adam Dąbrowski

Proszę o rozwianie moich wątpliwości dotyczących okresu wypowiedzenia. Jestem zatrudniony w firmie XYZ od 1 maja 2020 r. i obecnie staram się o nową pracę. Jak długi będzie okres wypowiedzenia, jeśli złożę wypowiedzenie 1 kwietnia 2023 r.? Będzie trwał miesiąc czy trzy miesiące? Wzbudza we mnie wątpliwości zapis, że okres wypowiedzenia rozpoczyna się pierwszego dnia kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym złożone zostało wypowiedzenie. Czy należy zatem rozumieć, że mój okres wypowiedzenia będzie liczony od maja 2023 r.? Czy w ten sposób będę podlegał trzymiesięcznemu wypowiedzeniu? I tym samym, jeśli złożę wypowiedzenie w marcu, to załapię się na miesięczny okres wypowiedzenia?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Długość okresu wypowiedzenia po niepełnych 3 latach pracy

Okres wypowiedzenia umowy o pracę

Jak stanowi art. 36 Kodeksu pracy:

„§ 1. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;

2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

§ 11. Do okresu zatrudnienia, o którym mowa w § 1, wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika”.

Jest Pan zatrudniony od 1 maja 2020 r. Oznacza to, że obecnie nie jest Pan zatrudniony u swego pracodawcy dłużej niż 3 lata, a tylko wtedy okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Termin rozpoczęcia okresu wypowiedzenia

Niezależnie od tego konieczne jest spojrzenie na sposób ustalania terminów rozpoczęcia i zakończenia okresu wypowiedzenia. Przy wypowiedzeniu rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia. W Pana przypadku mamy do czynienia z wypowiedzeniem miesięcznym. Co powoduje, że koniec okresu wypowiedzenia przypadnie w ostatnim dniu miesiąca. Okres wypowiedzenia twa pełne miesiące i chodzi przy tym o miesiące kalendarzowe. Przewidziany w Kodeksie pracy okres wypowiedzenia liczący miesiąc musi obejmować co najmniej miesiąc kalendarzowy. Wynika to z Kodeksu pracy – art. 30 § 21: „Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca”.

Gdy jedna ze stron chce jak najszybciej zakończyć trwający stosunek pracy, pojawić może się problem, z jaką datą należy złożyć wypowiedzenie umowy o pracę. Tu należy uwzględnić okres wypowiedzenia, który trwa miesiąc. W Pana przypadku tylko wypowiedzenie złożone do końca marca gwarantuje Panu rozwiązanie umowy o pracę z dniem 30 kwietnia.

Termin wypowiedzenia zaczyna bieg dopiero następnego dnia po jego złożeniu albo z pierwszym dniem następnego miesiąca po miesiącu złożenia wypowiedzenia. Jeśli w ostatnim dniu miesiąca – wypowiedzenie złożone 1 kwietnia spowoduje, że zacznie ono swój bieg dopiero 1 maja. Nie będzie bowiem pełnego miesiąca kalendarzowego okresu wypowiedzenia.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Długość okresu wypowiedzenia po niepełnych trzech latach pracy

Osoby, którym nie minęły trzy lata od podpisania umowy o pracę, mają miesięczny okres wypowiedzenia, a te, które przekroczą trzy lata choćby o jeden dzień, obowiązuje już trzymiesięczne wypowiedzenie. Przy czym ważne jest, aby wypowiedzenie umowy o pracę złożyć na piśmie pracodawcy co najmniej jeden dzień przed upływem trzech lat zatrudnienia. Wówczas jest gwarancja, że będzie obowiązywał miesięczny okres wypowiedzenia. Nie jest tak, jak sądzą niektórzy, że przekroczenie trzech lat zatrudnienia w okresie wypowiedzenia wydłuża ten okres o kolejne dwa miesiące. Z ostrożności zalecam jednak złożenie wypowiedzenia najpóźniej 31 marca. Wtedy pracodawca na pewno nie będzie oponował.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

 
Pracownik z branży IT

Anna, pracowniczka w firmie IT, zatrudniona od 15 czerwca 2020 roku, postanowiła zmienić pracę. Złożyła wypowiedzenie 15 marca 2023 roku. W związku z tym jej okres wypowiedzenia wynosił miesiąc i zakończył się 30 kwietnia 2023 roku. Gdyby złożyła wypowiedzenie po 1 kwietnia, musiałaby przepracować jeszcze pełny miesiąc maj, a okres wypowiedzenia wynosiłby już 3 miesiące.

 
Pracownik administracyjny

Krzysztof, pracujący jako administracyjny w firmie XYZ od 1 maja 2020 roku, zdecydował się na zmianę pracy. Złożył wypowiedzenie 1 kwietnia 2023 roku, co oznacza, że jego okres wypowiedzenia zacznie się 1 maja i potrwa do 31 maja. Ponieważ jego okres zatrudnienia nie przekroczył jeszcze trzech lat, jego okres wypowiedzenia wynosił miesiąc.

 
Pracownik produkcji

Ewa, zatrudniona w firmie produkcyjnej od 20 kwietnia 2020 roku, postanowiła zakończyć współpracę i złożyła wypowiedzenie 31 marca 2023 roku. Jej okres wypowiedzenia wynosił miesiąc i zakończył się 30 kwietnia 2023 roku. Gdyby Ewa złożyła wypowiedzenie po 1 kwietnia, jej okres zatrudnienia przekroczyłby trzy lata, a okres wypowiedzenia wynosiłby już trzy miesiące.

Podsumowanie

 

W przypadku zatrudnienia trwającego mniej niż trzy lata, okres wypowiedzenia wynosi miesiąc. Aby uniknąć trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, należy złożyć wypowiedzenie przed upływem trzech lat zatrudnienia. Kluczowe jest, aby wniosek został złożony na piśmie najpóźniej w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego rocznicę trzech lat pracy.

Oferta porad prawnych

 

Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online oraz profesjonalnego przygotowania pism, aby pewnie i skutecznie zarządzać swoimi sprawami pracowniczymi. Z nami każda formalność stanie się prostsza! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adam Dąbrowski





Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »