Długość przerwy między umowami o pracę na czas określony

Mam umowę o pracę na czas określony od 1 września 2022 r. do 31 sierpnia 2023 r. Z dniem 24 lutego 2023 r. przechodzę na emeryturę, a 1 marca 2023 r. planuję podpisać nową umowę o pracę na czas określony. Czy mogę to zrobić? Czy przerwa w pracy może wynosić 4 dni, czy musi być dłuższa z uwagi na umowę na czas określony? Pracodawca chce mnie zatrudnić, a księgowa uważa, że przerwa powinna być trzymiesięczna.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Długość przerwy między umowami o pracę na czas określony

Przerwa między umowami o pracę na czas określony

Zasadniczo absolutnie żaden przepis nie wskazuje, ile trwać powinna przerwa w zatrudnieniu, aby pracownik mógł otrzymać świadczenie emerytalne w przypadku kontynuowania zatrudnienia u tego samego pracodawcy. W praktyce stosowania prawa uznaje się, że jeśli pracownik zwolni się na jeden dzień, to już nawet kolejnego dnia można go zatrudnić ponownie.

Oczywiście prawdą bezsprzeczną jest to, że aby przejść na emeryturę, a następnie pobierać wynagrodzenie za pracę, należy uprzednio rozwiązać istniejący stosunek pracy, gdyż każdy przyszły emeryt na dzień występowania z wnioskiem o przyznanie emerytury musi pozostawać bez zatrudnienia, czyli mieć status osoby bezrobotnej. ZUS stoi na stanowisku, że pozostawanie bez pracy ma trwać minimum jeden pełny dzień.

Artykuł 103a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych stanowi bowiem jedynie: „[…] prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego”.

Przepis ten nie dotyczy wyłącznie emerytów, którzy przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego pobierali rentę z tytułu niezdolności do pracy i otrzymali emeryturę z urzędu po osiągnięciu odpowiedniego wieku.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Okres wypowiedzenia umowy

Być może księgowa miała na myśli, że wpadła Pani w 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Zgodnie z art. 36 Kodeksu pracy „Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;

2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata”.

Składając zatem wypowiedzenie w lutym (jeśli pracuje Pani min. 3 lata u tego pracodawcy), umowa o pracę rozwiąże się dopiero z końcem maja. Wówczas to wymagany jest min. 1 pełny dzień przerwy (na status bezrobotnego i pozyskanie emerytury) i ponowne zatrudnienie u pracodawcy. Chcąc jednak obejść ww. okres wypowiedzenia, umowę można rozwiązać za porozumieniem stron. Ponadto proszę pamiętać, że nie można zawrzeć z pracownikiem więcej niż 3 umów na czas określony, a łączny czas zatrudnienia na podstawie tych umów nie może przekroczyć 33 miesięcy.

Podsumowując, sama przerwa może być jednodniowa (pełny dzień roboczy), ale być może księgowa porusza kwestię okresu wypowiedzenia lub limitu umów o pracę na czas określony. Trzeba z nią ten wątek dokładnie omówić.[PRZYCVISK_2]

Przykłady

Krótka przerwa po zakończeniu umowy

Pan Kowalski miał umowę o pracę na czas określony, która wygasła 31 grudnia 2023 r. Zależało mu na kontynuacji zatrudnienia u tego samego pracodawcy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, mógł on podjąć nową pracę już 1 stycznia 2024 r. Przerwa w zatrudnieniu wyniosła jeden dzień (Nowy Rok - dzień wolny od pracy), co jest zgodne z prawem. W tym przypadku nie ma znaczenia, że przerwa była tak krótka, ponieważ poprzednia umowa wygasła z upływem czasu, na jaki została zawarta.

 

Przerwa związana z przejściem na emeryturę

Pani Nowak pracowała na umowę o pracę na czas określony do 15 czerwca 2024 r. Chciała przejść na emeryturę. Aby to zrobić, musiała rozwiązać stosunek pracy przed złożeniem wniosku emerytalnego. ZUS wymaga minimum jednego dnia przerwy między ustaniem zatrudnienia a nabyciem prawa do emerytury. Pani Nowak rozwiązała umowę 15 czerwca, a wniosek emerytalny złożyła 17 czerwca, zachowując wymagany jeden dzień przerwy. Po uzyskaniu emerytury, mogła ponownie podjąć pracę u tego samego pracodawcy, np. od 18 czerwca.

 

Uniknięcie okresu wypowiedzenia poprzez porozumienie stron

Pan Wiśniewski pracował na umowę o pracę na czas określony, która trwała już ponad 3 lata. Zgodnie z Kodeksem pracy, w takim przypadku obowiązuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Pan Wiśniewski chciał jednak szybciej zmienić pracę. Zamiast składać wypowiedzenie, dogadał się z pracodawcą i rozwiązali umowę za porozumieniem stron z dniem 30 listopada 2024 r. Dzięki temu, już 1 grudnia 2024 r. mógł legalnie podjąć nową pracę u innego pracodawcy, bez konieczności oczekiwania na upływ trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. W tym przypadku istotne jest, że rozwiązanie umowy nastąpiło za obopólną zgodą, co pozwoliło uniknąć standardowego okresu wypowiedzenia.

Podsumowanie

Nie ma w przepisach prawa pracy konkretnego zapisu, który określałby minimalną przerwę między umowami na czas określony. W praktyce, nawet jednodniowa przerwa jest akceptowalna, o ile spełnione są inne warunki (np. rozwiązanie stosunku pracy przed przejściem na emeryturę).

Emerytura a przerwa: Aby przejść na emeryturę i móc jednocześnie kontynuować pracę u tego samego pracodawcy, konieczne jest formalne rozwiązanie stosunku pracy i zachowanie co najmniej jednego dnia przerwy (status osoby bezrobotnej) przed złożeniem wniosku emerytalnego.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz pytania dotyczące legalności Twojej umowy, planujesz emeryturę lub potrzebujesz wsparcia w sprawach pracowniczych, skontaktuj się z nami – gwarantujemy rzetelną i skuteczną pomoc prawną. Opisz problem w formularzu.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141|
2. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info