Szukamy prawnika. Oferta dla radcw prawnych i adwokatw

Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę w przypadku zmiany stanowiska w firmie

• Autor: Dorota Kriger

Rozważam rozwiązanie umowy z obecnym pracodawcą i chciałbym wiedzieć, czy obowiązuje mnie 1- czy 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Od maja 2008 pracuję nieprzerwanie w tej samej firmie. Maj – sierpień 2008 – okres próbny 3-miesięczny; sierpień 2008 – umowa na czas nieokreślony; grudzień 2008 – zmiana stanowiska, nowa umowa zastępująca poprzednią; od stycznia 2009 – umowa na czas nieokreślony. Czy 3 lata w firmie liczą się więc od maja 2008 r., czy od stycznia 2009?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę w przypadku zmiany stanowiska w firmie

Od czego zależy długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę?

Zgodnie z art. 36 § 1 K.p. okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Przepis ten oznacza, że do okresu zatrudnienia, od którego zależy okres wypowiedzenia, należy wliczać wszystkie okresy wykonywania pracy u danego pracodawcy, bez względu na rodzaje zawartych z pracownikiem umów o pracę. Na okres wypowiedzenia nie wpływa zmiana umowy w związku ze zmianą stanowiska ani zmiana umowy w związku ze zmianą wymiaru czasu pracy (etatu).

Należy więc wliczyć do okresu zatrudnienia: umowę na czas próbny, umowy na czas określony, jeśli takie wystąpiły, oraz cały okres umowy zawartej na czas nieokreślony wraz z okresem wypowiedzenia. Zatrudnienie u danego pracodawcy stanowi suma wszystkich okresów wykonywania pracy u niego na podstawie stosunku pracy i – co istotne – bez względu na jakiekolwiek przerwy w tym zatrudnieniu. Ponadto do okresu zatrudnienia należy wliczać także okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 K.p., a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika (art. 36 § 11 K.p.).

W przypadku opisanym w pytaniu zatrudnienie trwa nieprzerwanie od maja 2008, dlatego – zgodnie z art. 36 § 1 pkt 3 K.p. – okres wypowiedzenia wyniesie 3 miesiące.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »