• Autor: Kamilla Stefaniuk-Borówka
Moja 4-letnia córka posiada orzeczenie o niepełnosprawności. W pełnym wymiarze wykorzystałam urlop macierzyński, potem wypoczynkowy i wychowawczy. Urlop wychowawczy skończył się w lutym 2010. Mając podstawę w postaci orzeczenia o niepełnosprawności, przedłużyłam urlop o pół roku, czyli do końca sierpnia 2010 r. Czy mogę jeszcze przedłużyć urlop do września 2010? Jeśli nawet dłużej, to do kiedy?
Zgodnie z art. 186 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94):
„§ 1. Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia.
§ 2. Pracownik mający okres zatrudnienia określony w § 1, bez względu na to, czy korzystał z urlopu wychowawczego przewidzianego w tym przepisie, może skorzystać z urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia, jeżeli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika.
§ 3. Rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający warunki do korzystania z urlopu wychowawczego mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu przez okres nie przekraczający 3 miesięcy.
§ 4. Urlopu wychowawczego udziela się na wniosek pracownika.
§ 5. Urlop wychowawczy może być wykorzystany najwyżej w 4 częściach”.
Tak więc – oprócz urlopu wychowawczego wykorzystanego w wymiarze 3 lat do ukończenia przez dziecko 4 roku życia – przysługuje Pani dodatkowy urlop wychowawczy.
Okres dodatkowego urlopu obejmuje maksymalnie 3 lata, przy czym przysługuje on do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Urlop wychowawczy może być wykorzystany najwyżej w 4 częściach.
Ma Pani zatem prawo do urlopu wychowawczego na niepełnosprawne dziecko łącznie przez 6 lat, które można wykorzystać w okresie:
Wybór terminu dodatkowego urlopu zależy wyłącznie od Pani. Nie ma też obowiązku, aby wolne na opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem następowało bezpośrednio po wykorzystaniu wcześniejszego urlopu wychowawczego.
Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego składa się pracodawcy w formie pisemnej na 2 tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza się korzystać z tego z urlopu (rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego).
Anna jest mamą 6-letniego Kuby, u którego zdiagnozowano autyzm. Po zakończeniu podstawowego urlopu wychowawczego, zdecydowała się skorzystać z dodatkowego urlopu wychowawczego, aby wspierać syna w terapii i rehabilitacji. Dzięki temu mogła uczestniczyć w zajęciach terapeutycznych i zapewnić mu odpowiednie wsparcie w codziennym funkcjonowaniu.
Tomasz opiekuje się córką z porażeniem mózgowym
Tomasz pracował na pełen etat, ale gdy jego 5-letnia córka Zosia, chorująca na dziecięce porażenie mózgowe, wymagała intensywnej rehabilitacji, zdecydował się na dodatkowy urlop wychowawczy. Pozwoliło mu to regularnie wozić córkę na zajęcia rehabilitacyjne i wspierać jej rozwój w domowych warunkach.
Dodatkowy urlop wychowawczy na dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności to ważne wsparcie dla rodziców, którzy muszą zapewnić mu opiekę i rehabilitację. Przysługuje on w wymiarze do 3 lat, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Można go wykorzystać w maksymalnie czterech częściach, w dowolnym momencie, zgodnie z potrzebami rodziny. Aby skorzystać z tego prawa, należy złożyć wniosek do pracodawcy na 2 tygodnie przed planowanym rozpoczęciem urlopu. To rozwiązanie pozwala rodzicom dostosować swoje życie zawodowe do potrzeb dziecka, jednocześnie zabezpieczając ich sytuację prawną i finansową.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online dla rodziców dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Pomożemy w kwestiach związanych z urlopem wychowawczym, świadczeniami, prawem pracy i innymi zagadnieniami prawnymi. Konsultacje odbywają się wygodnie przez internet, bez konieczności wychodzenia z domu. Nasz zespół prawników odpowie na wszystkie pytania i pomoże w przygotowaniu niezbędnych dokumentów. Skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia, aby uzyskać pewność co do swoich praw i obowiązków.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy