• Autor: Dorota Kriger
Jak wygląda oświadczenie o niekorzystaniu z dwóch dni opieki nad dzieckiem? Nie będę z nich korzystać, tylko będzie korzystać mój mąż, dlatego potrzebuję takiego zaświadczenia ze swojego zakładu pracy.
Z uprawnienia, jakie daje art. 188 K.p., czyli 2 dni zwolnienia od pracy (tzw. opieki nad dzieckiem), może korzystać pracownik, który wychowuje dziecko w wieku do lat 14. Z prawa tego może korzystać zatrudniona matka lub zatrudniony ojciec dziecka (lub odpowiednio opiekun). Mają też oni prawo podzielić się tym uprawnieniem, jeśli oboje pracują, i każde z nich w takiej sytuacji skorzysta z jednego dnia zwolnienia w ciągu roku.
Przepis § 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. o zakresie prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz o sposobie prowadzenia akt osobowych pracownika – nakłada na pracownika, będącego rodzicem lub opiekunem dziecka, obowiązek złożenia do akt osobowych oświadczenia o zamiarze lub o braku zamiaru korzystania z przysługujących mu uprawnień, o których mowa w art. 148 pkt 3, art. 178 § 2 i art. 188 Kodeksu pracy.
Treść oświadczenia dotyczącego uprawnienia do 2 dni zwolnienia (art. 188 K.p.) nie jest nigdzie narzucona i stosowane są różne wzory. Przykładowo oświadczenie to może wyglądać następująco:
„Oświadczam, że zamierzam (nie zamierzam)* korzystać z uprawnień wynikłych ze sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do lat czternastu, tj. dwóch dni płatnego zwolnienia od pracy w ciągu roku (art. 188 K.p.).
...............................................
(podpis pracownika)”
Często też na jednym druku znajduje się kilka oświadczeń, związanych z korzystaniem z uprawnień, jakie przysługują rodzicom lub opiekunom dzieci do lat 4, zgodnie z § 6 ust. 2 pkt 2 lit. c) wyżej przywołanego rozporządzenia, np.:
„1. Oświadczam, iż sprawując opiekę nad dzieckiem do lat czterech, wyrażam (nie wyrażam)* zgodę na pracę ponad 8 godzin na dobę (art. 148 pkt 3 K.p.).
2. Oświadczam, iż sprawując opiekę nad dzieckiem do lat czterech, wyrażam (nie wyrażam)* zgodę na:
3. Oświadczam, że zamierzam (nie zamierzam)* korzystać z uprawnień wynikłych ze sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do lat czternastu, tj. dwóch dni płatnego zwolnienia od pracy w ciągu roku (art. 188 K.p.)”.
Warto pamiętać, iż raz złożone oświadczenie może być odwołane, pod warunkiem że nie prowadzi do sytuacji, w której w ciągu roku z uprawnienia skorzysta w pierwszej kolejności jeden z rodziców/opiekunów, a potem – w ciągu tego samego roku – drugi z nich.
Wielu pracodawców stosuje zasadę, iż oświadczenie dotyczące uprawnień z art. 188 K.p. pracownik składa na początku każdego roku kalendarzowego. Wtedy treść oświadczenia może wyglądać następująco:
„Oświadczam, że w roku ........... zamierzam (nie zamierzam)* korzystać z uprawnień wynikłych ze sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do lat czternastu, tj. dwóch dni płatnego zwolnienia od pracy w ciągu roku (art. 188 K.p.)”.
Postępowanie takie nie jest błędem i, co ważne, przypomina pracownikom o przysługującym im prawie.
Podział dni wolnych między małżonków
Anna i Michał są małżeństwem i mają dwójkę dzieci w wieku szkolnym. Oboje pracują na pełny etat. Aby zapewnić jak najlepszą opiekę dzieciom, postanowili podzielić się przysługującymi im dwoma dniami wolnymi.
Oświadczenie: Anna złożyła w swojej firmie oświadczenie, w którym zaznaczyła, że nie będzie korzystać z przysługujących jej dwóch dni wolnych na opiekę nad dzieckiem, ponieważ z tego uprawnienia skorzysta jej mąż, Michał. Michał z kolei złożył analogiczne oświadczenie w swojej firmie, informując, że zamierza wykorzystać przysługujące mu dwa dni wolne.
Zmiana decyzji w trakcie roku
Marta na początku roku złożyła oświadczenie, że nie zamierza korzystać z dwóch dni wolnych na opiekę nad dzieckiem. Jednak w połowie roku okazało się, że jej syn zachorował i wymagał intensywnej opieki.
Rozwiązanie: Marta zwróciła się do swojego pracodawcy z prośbą o możliwość odwołania wcześniej złożonego oświadczenia. Pracodawca zgodził się na taką zmianę, ponieważ w tym przypadku nie doszło do sytuacji, w której z uprawnienia skorzystałby już wcześniej jej mąż.
Różne wzory oświadczeń w różnych firmach
Paweł pracuje w dużej korporacji, a jego żona, Agnieszka, w małej firmie rodzinnej. Oboje otrzymali od swoich pracodawców różne wzory oświadczeń dotyczących dwóch dni wolnych na opiekę nad dzieckiem.
Obserwacja: Oświadczenie Pawła było bardziej szczegółowe i zawierało dodatkowe informacje dotyczące trybu korzystania z tego uprawnienia. Z kolei oświadczenie Agnieszki było krótsze i bardziej ogólnikowe.
Nasz artykuł poruszył temat przysługujących pracownikom wychowującym dzieci do 14. roku życia dwóch dni płatnego zwolnienia od pracy w ciągu roku. Szczegółowo opisuje, jak wygląda oświadczenie, które pracownik powinien złożyć, aby skorzystać z tego uprawnienia. Zwraca uwagę na różne formy oświadczeń stosowanych przez pracodawców oraz na możliwość podziału tych dwóch dni między obojga pracujących rodziców. Autor podkreśla również, że raz złożone oświadczenie można odwołać, pod pewnymi warunkami.
Masz pytania dotyczące dwóch dni wolnych na opiekę nad dzieckiem?
Potrzebujesz wsparcia prawnego w tej sprawie?
Skontaktuj się z nami! Nasi prawnicy specjalizujący się w prawie pracy pomogą Ci. Opisz problem w formularzu.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Dorota Kriger
Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.
Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy