Szukamy prawnika. Oferta dla radcw prawnych i adwokatw

Dwie umowy równolegle z jednym pracownikiem

Mam pracownika, który jest od 1 grudnia 2021 zatrudniony na 1/2 etatu na zastępstwo za osobę będąca na macierzyńskim, od 1 sierpnia zaproponowano mu drugą umowę na 1/2, ale już na czas określony, a po trzech miesiącach będzie to umowa na czas nieokreślony. Obydwie umowy są na pracownika gospodarczego, ale każda obsługuje inne miejsce (dwa inne ośrodki). Czy mogą być zawarte dwie umowy: jedna na zastępstwo, druga na czas określony, czy musimy zrobić aneks do istniejącej już umowy na zastępstwo?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Dwie umowy równolegle z jednym pracownikiem

Zawarcie dwóch umów z jednym pracownikiem

Prawo nie zabrania posiadania kilku umów o pracę, nawet z tym samym pracodawcą. Sąd Najwyższy w jednym ze swoich wyroków wskazał, iż „w razie wykonywania na rzecz pracodawcy kilku rodzajów pracy podporządkowanej należy domniemywać, że strony łączy jeden stosunek pracy” (por. wyrok SN z 14 lutego 2002 r., sygn. akt I PKN 876/00). Głównym warunkiem dopuszczalności zawarcia z tym samym pracownikiem dwóch umów o pracę (na łącznie więcej niż jeden etat) jest to, by umowy te różniły się:

  • rodzajem wykonywanej pracy,
  • zakresem obowiązków.

Nie jest natomiast dozwolone, aby pracodawca zawarł z pracownikiem dwie umowy o pracę na tym samym stanowisku pracy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Inna praca na drugiej umowie

Praca wykonywana na podstawie kolejnej umowy o pracę musi różnić się rodzajowo od pracy wykonywanej na podstawie podstawowej umowy o pracę. Podkreślał to także Sąd Najwyższy, który w cytowanym już wyżej wyroku z 13 marca 1997 r. (sygn. akt I PKN 43/97) orzekł, że „z tym samym pracodawcą, w zakresie wykonywania pracy tego samego rodzaju pracownik może pozostawać tylko w jednym stosunku pracy”. W uzasadnieniu tego wyroku sąd podkreślił, że „założenia, które leżą u podstaw konstrukcji stosunku pracy oraz potrzeba ochrony interesów pracownika, polegającej na ustaleniu limitów i ograniczeń w przedłużaniu dobowego, tygodniowego i rocznego czasu pracy, prowadzą do wniosku, że z tym samym pracodawcą, w zakresie wykonywania pracy tego samego rodzaju, pracownik może pozostawać tylko w jednym stosunku pracy (może go z nim łączyć tylko jedna umowa)”.

W uchwale z 12 kwietnia 1994 r. (sygn. akt I PZP 13/94) Sąd Najwyższy orzekł, że „umowa zlecenia zawarta przez zakład pracy z sanitariuszem zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, przewidująca wykonywanie przez niego po godzinach pracy – za ustalonym w niej wynagrodzeniem – pracy tego samego rodzaju, co określony w umowie o pracę, stanowi umowę uzupełniającą umowę o pracę”.

Proszę zawrzeć aneks do umowy, bowiem zatrudnienie pracownika na tym samym stanowisku nie jest możliwe na podstawie dwóch umów.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

 

 

Zastępstwo i dodatkowe obowiązki w innym ośrodku
Pani Joanna pracuje jako pracownik gospodarczy na pół etatu w firmie, zastępując osobę na urlopie macierzyńskim. Po kilku miesiącach, firma zaoferowała jej drugą umowę na pół etatu, ale w innym ośrodku tej samej firmy, na czas określony. Pani Joanna zastanawia się, czy może podpisać dwie umowy jednocześnie. Firma zdecydowała się na sporządzenie aneksu, ponieważ obie umowy dotyczyły tego samego stanowiska, co nie jest dozwolone prawnie bez modyfikacji.

 

Różne obowiązki, jeden pracownik
Pan Marek zatrudniony jest jako magazynier na pełny etat. Jego pracodawca chciał zwiększyć jego obowiązki, zlecając mu dodatkowe prace związane z utrzymaniem porządku na terenie firmy. Zamiast zawierać drugą umowę, która dotyczyłaby tego samego zakresu pracy, pracodawca sporządził aneks, w którym zwiększył zakres obowiązków pana Marka oraz odpowiednio dostosował jego wynagrodzenie.

 

Praca na różnych stanowiskach
Pani Aneta była zatrudniona na pół etatu jako asystentka biura, a równocześnie zaproponowano jej pracę w recepcji firmy na kolejne pół etatu. Ponieważ obie prace różniły się zakresem obowiązków i miejscem wykonywania pracy, pracodawca podpisał z nią dwie odrębne umowy. Dzięki temu mogła wykonywać obowiązki na dwóch różnych stanowiskach, bez konfliktu z przepisami prawa pracy.

Podsumowanie

 

Zawarcie dwóch umów o pracę z jednym pracownikiem jest możliwe, o ile różnią się one zakresem obowiązków i rodzajem wykonywanej pracy. W przeciwnym razie konieczne jest sporządzenie aneksu do istniejącej umowy. Kluczowe jest, aby pracodawca przestrzegał przepisów dotyczących czasu pracy i ochrony praw pracowniczych.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz pomocy prawnej online lub przygotowania pism? Oferujemy szybkie i profesjonalne porady oraz sporządzanie dokumentów dostosowanych do Twoich potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 lutego 2002 r., sygn. akt I PKN 876/00
3. Wyroku Sądu Najwyższego z dnia 13 marca 1997 r. (sygn. akt I PKN 43/97
4. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 12 kwietnia 1994 r. (sygn. akt I PZP 13/94

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »