• Autor: Marta Handzlik
Jestem zatrudniona na dwie umowy. Pierwsza umowa (jako sekretarka) na 1/2 etatu na czas nieokreślony. Druga umowa (jako nauczyciel przedszkola) też na 1/2 etatu. Ile przysługuje mi urlopu? Czy muszę iść na dyżur wakacyjny do przedszkola?
Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 153 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym następującym po roku, w którym podjął pierwszą pracę.
Wymiar urlopu wynosi:
1) 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
2) 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Przy udzielaniu urlopu wypoczynkowego również pracownikom zatrudnionym na część etatu ma zastosowanie zasada, że urlopu udziela się pracownikowi na dni pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w tym dniu.
Przy ustalaniu wymiaru urlopu na podstawie wymienionego wyżej przepisu kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi w danym roku. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca.
Jeśli pracownik zatrudniony jest w niepełnym wymiarze czasu pracy urlopu udziela się w dniach, lecz rozlicza się ten urlop w godzinach. Przy udzielaniu urlopu obowiązuje zasada, że 1 dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.
W przypadku pracownika ze stażem pracy dłuższym niż 10 lat przysługuje mu 26 dni urlopu. Pracownikowi zatrudnionemu na 1/2 etatu przysługuje 13 dni, z tym że dla niego urlop wyliczany jest w godzinach, czyli de facto 13 dni razy 8 godzin (jeden dzień pracy odpowiada 8 godzinom). To daje 104 godziny urlopu. W przypadku, gdy staż pracy jest krótszy niż 10 lat wymiar urlopu dla zatrudnionego na pół etatu to 10 dni, czyli 80 godzin.
Urlopu udziela się takiemu pracownikowi zgodnie z planem urlopów.
Zgodnie z art. 64 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r., poz. 191) nauczycielowi zatrudnionemu w szkołach nieferyjnych przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopowym.
Wymiar urlopu dla nauczycieli placówek nieferyjnych jest stały i wynosi 35 dni roboczych w danym roku. Udzielany jest zgodnie z planem urlopowym.
Pamiętać również należy, że w przypadku nauczycieli szkół nieferyjnych na wymiar urlopu wpłynie również wielkość etatu. Dlatego nauczyciel zatrudniony na pół etatu będzie miał prawo do 1/2 z 35 dni, co daje 18 dni urlopu, czyli 144 godziny.
W tej sytuacji powinna Pani stawić się na dyżur w przedszkolu, chyba że w tym czasie zgodnie z planem urlopowym miała Pani korzystać z urlopu wypoczynkowego.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy