• Autor: Marta Handzlik
Jestem lekarzem i pracuję w szpitalu na umowę o pracę. Nie wymówiłem klauzuli opt-out. Czy za dyżur 24-godzinny w sobotę mogę domagać się wolnego w poniedziałek? W każdym tygodniu przysługuje mi 35 godzin nieprzerwanego wypoczynku. Co prawda w ustawie jest fragment o uzasadnionej organizacji pracy, ale w miesiącu choćby w przyszłym miesiącu mam dyżury w 3 soboty.
W opisanej sytuacji problemem jest ustalenie, jaki wpływ na prawo do 35-godzinnego odpoczynku ma podpisanie przez Pana klauzuli opt-out. Należy przypomnieć, że przez klauzulę opt-out rozumie się pisemne oświadczenie pracownika dyżurującego o wyrażeniu zgody na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym. Podpisanie tej klauzuli wiąże się bardzo często z problemem w ustaleniu, ile faktycznie wynosił wymiar czasu pracy danego lekarza.
Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej podtrzymała wprowadzone nowelizacją ustawy o ZOZ z 2008 r. co do czasu pracy lekarzy pewne obowiązujące zasady, tj.:
1) czas pracy w okresie rozliczeniowym nie może przekraczać 7 godzin i 35 minut na dobę (podstawowa norma dobowa czasu pracy),
2) przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy (maksymalna podstawowa norma średniotygodniowa czasu pracy),
3) wlicza się dyżury medyczne do czasu pracy,
4) wprowadza się odpoczynki dobowe i tygodniowe.
Dyżur medyczny z tej ustawy, a dyżur medyczny z Kodeksu pracy różni się tym, że ten z ustawy o działalności leczniczej wlicza się do czasu pracy. Lekarz może zostać zobowiązany na podstawie art. 95 ust. 1 ustawy do pełnienia dyżuru medycznego, który – chociaż stanowi wykonywanie czynności zawodowych poza normalnymi godzinami prac – jest wliczany do czasu pracy.
Łączny przeciętny tygodniowy wymiar czasu pracy lekarza, tj. „normalnej” i w ramach dyżuru, nie może przekroczyć 48 godzin w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca, a w szczególnych przypadkach – nieprzekraczającym 4 miesięcy (czyli w praktyce w danym okresie rozliczeniowym w niektórych tygodniach czas pracy może być dłuższy niż 48 godzin, a w niektórych krótszy – ważne tylko, aby średnio w okresie rozliczeniowym nie przekraczał 48 godzin tygodniowo).
Ustawa reguluje również wymiar nieprzerwanego odpoczynku dobowego i tygodniowego przysługującego lekarzowi, który wynosi: co najmniej 11 godzin w każdej dobie (odpoczynek dobowy) oraz co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w każdym tygodniu. Lekarzowi pełniącemu dyżur medyczny, okres odpoczynku powinien być udzielony bezpośrednio po zakończeniu pełnienia dyżuru. Odmienne zdanie mają w tym zakresie PiP i MZ, które stoją na stanowisku, że odpoczynek dobowy może być udzielony dopiero po zakończeniu dyżuru medycznego. Natomiast prawnicy i środowisko lekarskie uważają, że 11-godzinny odpoczynek dobowy winien być udzielony w tej samej dobie pracowniczej, w której odbywa się praca i dyżur medyczny, w szczególności w odniesieniu do lekarza pełniącego dyżur medyczny (i tak się na ogół przyjmuje). Niemniej jednak może się zdarzyć, że lekarz będzie niekiedy zobowiązany do nieprzerwanej pracy w wymiarze 24 godzin. Wymaga przy tym podkreślenia, że za pracę w ramach dyżuru medycznego lekarzowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości jak za pracę w godzinach nadliczbowych (art. 95 ust. 5 ustawy). Ustawa nie przewiduje natomiast udzielenia lekarzowi czasu wolnego od pracy w zamian za czas dyżuru (np. 35 godzin wolnych za 24-godziny dyżuru) zamiast wypłacenia mu wynagrodzenia za dyżur.
Analogicznie wygląda sytuacja lekarza w razie podpisania przez niego tzw. klauzuli opt-out – wówczas również za pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin tygodniowo w danym okresie rozliczeniowym pracodawca jest zobowiązany do wypłacenia lekarzowi wynagrodzenia jak za pracę w godzinach nadliczbowych (art. 96 ust. 7 ustawy). Innymi słowy, aktywność w zakresie takiego dyżuru nie uprawnia lekarza do czasu wolnego, nawet jeśli przypadała w dniu wolnym wynikającym z planowania pracy w przeciętnie pięciodniowych tygodniach.
Lekarzowi przysługuje co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego oraz co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w ciągu całego tygodnia. To może jednak nastąpić dopiero po zakończeniu dyżuru medycznego, czego konsekwencją może być wykonywanie przez lekarza nieprzerwanej pracy przez czas nawet 24 godzin.
Jednakowoż szczególna regulacja odpoczynków w Pana przypadku występuje w ustawie z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej – przy czym konieczne jest, by niemożność udzielenia odpoczynku wynikała z faktu pełnienia dyżuru medycznego. Na podstawie art. 97 ust. 4 ustawy o działalności leczniczej lekarzowi, w przypadkach uzasadnionych organizacją pracy, przysługuje w każdym tygodniu 24-godzinny okres odpoczynku udzielany w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 14 dni. W praktyce pozwala to na nieudzielenie odpoczynku tygodniowego w pierwszym z dwóch tygodni, pod warunkiem zrekompensowania tego faktu do końca 14-dniowego okresu.
Tytułem przykładu: Lekarz zatrudniony w szpitalu w miesięcznym okresie rozliczeniowym nie skorzysta z odpoczynku w pierwszym tygodniu pracy, będzie bowiem pełnił 12-godzinne dyżury medyczne na oddziale wymuszone urlopami innych lekarzy. Z tego też względu pracodawca ma możliwość przesunięcia odpoczynku tygodniowego na koniec 14-dniowego okresu rozliczeniowego. A zatem lekarz musi mieć zapewnione 72 godzin czasu wolnego, obejmującego zaległy minimum 24-godzinny odpoczynek z pierwszego tygodnia oraz 35-godzinny odpoczynek z drugiego tygodnia. Oznacza to, że trzeba mu zapewnić trzy dni wolnego.
Anna, młoda lekarka zatrudniona na oddziale internistycznym, podpisała klauzulę opt-out. W jednym z tygodni odbyła dwa 24-godzinne dyżury – w środę i w sobotę. W poniedziałek po sobotnim dyżurze została ponownie wyznaczona do pracy na zmianie porannej. Chociaż czuła się przemęczona, nie mogła domagać się dodatkowego dnia wolnego – pracodawca wypłacił jej wynagrodzenie jak za godziny nadliczbowe. Przepis nie przewiduje dla niej dodatkowego dnia wolnego, mimo że przez weekend nie miała 35-godzinnego odpoczynku.
Tomasz, specjalista chirurgii ogólnej, nie podpisał klauzuli opt-out. Po 24-godzinnym dyżurze w piątek otrzymał wolne w poniedziałek, co pozwoliło mu zyskać 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego. Gdy jednak w kolejnym miesiącu dyżur przypadł w sobotę, a grafik przewidywał pracę już w poniedziałek rano, upomniał się o dzień wolny – zgodnie z przepisami odmowa byłaby naruszeniem przysługującego mu prawa do tygodniowego wypoczynku.
Magda, lekarka oddziału ratunkowego, pracuje na podstawie umowy o pracę z podpisaną klauzulą opt-out. W jednym z okresów rozliczeniowych miała pięć dyżurów po 24 godziny – w tym trzy w soboty. Przekroczyła średnio 48 godzin pracy tygodniowo, ale zgodnie z ustawą otrzymała za nie wynagrodzenie, a nie dodatkowe dni wolne. Mimo że czuła się przemęczona i brakowało jej odpoczynku, prawo nie nakładało na pracodawcę obowiązku przyznania jej czasu wolnego – bo klauzula opt-out dopuszcza takie obciążenie, o ile nieprzerwany odpoczynek tygodniowy zostanie udzielony w ciągu 14 dni.
Podpisanie klauzuli opt-out przez lekarza ma istotny wpływ na jego prawo do odpoczynku – choć nie znosi obowiązku zapewnienia minimum 35-godzinnego wypoczynku tygodniowego, to pozwala na większą elastyczność w organizacji pracy, w tym przesunięcie odpoczynku w ramach 14-dniowego okresu rozliczeniowego. Co więcej, nawet w przypadku intensywnego grafiku dyżurów, lekarz nie może domagać się dodatkowego czasu wolnego w zamian za przepracowane godziny – przysługuje mu jedynie wynagrodzenie jak za pracę nadliczbową. W efekcie, przy podpisanej klauzuli opt-out, ryzyko przepracowania rośnie, a realny czas na regenerację może zostać poważnie ograniczony.
Jeśli jesteś lekarzem i masz wątpliwości co do swoich praw związanych z czasem pracy, dyżurami medycznymi czy klauzulą opt-out, skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online. Udzielamy szybkiej i rzetelnej pomocy prawnej bez wychodzenia z domu – wystarczy, że opiszesz swoją sytuację, a nasi specjaliści przygotują dla Ciebie jasną i praktyczną odpowiedź.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy