• Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Mam 70 lat, jestem emerytem pobierającym emeryturę i jednocześnie pracuję na umowę o pracę w obecnym zakładzie od 21 lat. Teraz za porozumieniem stron chcę odejść z pracy i będę pobierać tylko emeryturę. U nas na umowę o pracę jest zatrudnionych tylko dwóch pracowników. Czy należy mi się odprawa pracownicza w związku z odejściem z pracy i czy należy mi się nagroda jubileuszowa (nigdy nie dostałem przez 21 lat)?
Zasady nabywania prawa do odprawy emerytalnej oraz do nagrody jubileuszowej wynikają z przepisów Kodeksu pracy (K.p.) oraz przepisów szczególnych.
Przede wszystkim wskazuję, że zgodnie z art. 921 § 1 K.p. pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.
Zaznaczam, że momentem, w którym pracownik może się domagać wypłaty odprawy, jest dzień, z jakim przechodzi na emeryturę lub rentę. Jednocześnie wypłatę tego świadczenia warunkuje fakt, że osoba zatrudniona rozwiązuje z pracodawcą stosunek pracy właśnie z uwagi na nabycie emerytury lub renty.
Następnie wskazuję, że „Z art. 921 § 1 K.p. wynika, że użyte w nim sformułowanie »przejście na emeryturę« oznacza zamianę statusu pracownika lub pracownika-emeryta na status wyłącznie emeryta, w związku z czym przewidziana w tym przepisie odprawa emerytalna przysługuje pracownikowi, jeżeli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w związku z tak rozumianym przejściem pracownika na emeryturę, choćby ją wcześniej pobierał, chyba że już wcześniej skorzystał z uprawnienia do tej odprawy.” (wyrok SN z dnia 11 października 2007 r., sygn. akt III PK 40/07).
Przyznanie nagrody jubileuszowej również musi wynikać z obowiązujących przepisów. W przypadku pracowników jednostek sfery budżetowej zasady przyznawania takich nagród wynikają z odrębnych ustaw i rozporządzeń. Natomiast w prywatnych firmach nagrody jubileuszowe są przyznawane na podstawie przepisów zakładowego prawa pracy (układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania, odrębne zarządzenie). Zapis w umowie o pracę również może stanowić podstawę do wypłaty tego świadczenia. W przypadku sektora prywatnego ewentualne zasady przyznawania nagród jubileuszowych muszą wynikać z wewnętrznych regulacji pracodawcy.
Podsumowując:
Pan Jan – Odprawa emerytalna po latach pracy
Pan Jan przez 25 lat pracował w prywatnej firmie jako konserwator. Po ukończeniu 67. roku życia zaczął pobierać emeryturę, jednak kontynuował pracę na etacie. W wieku 70 lat postanowił zakończyć aktywność zawodową i przejść na pełnoprawną emeryturę. Pomimo że już pobierał świadczenie ZUS, przy rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron otrzymał odprawę emerytalną w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.
Pani Maria – Brak nagrody jubileuszowej
Pani Maria przez 20 lat pracowała w niewielkiej firmie handlowej. Przez cały ten czas nigdy nie otrzymała nagrody jubileuszowej. Okazało się, że firma nie miała wewnętrznych regulacji dotyczących tego świadczenia. Po zakończeniu pracy z powodu przejścia na pełną emeryturę Pani Maria otrzymała odprawę emerytalną, ale nie mogła domagać się nagrody jubileuszowej, ponieważ nie była ona przewidziana w zakładowych przepisach.
Pan Andrzej – Nagroda jubileuszowa w sektorze budżetowym
Pan Andrzej pracował przez 30 lat jako pracownik administracyjny w jednostce samorządowej. Po osiągnięciu wieku emerytalnego kontynuował pracę jeszcze przez kilka lat. Gdy ostatecznie odszedł z pracy na emeryturę, otrzymał zarówno odprawę emerytalną, jak i nagrodę jubileuszową za 30 lat pracy, ponieważ takie świadczenie przewidywały przepisy obowiązujące w sektorze budżetowym.
Emeryt, który kontynuuje pracę po rozpoczęciu pobierania świadczenia emerytalnego, ma prawo do odprawy emerytalnej w przypadku rozwiązania umowy o pracę, jeśli oznacza to definitywne przejście na status wyłącznie emeryta. Natomiast prawo do nagrody jubileuszowej zależy od wewnętrznych regulacji pracodawcy lub przepisów obowiązujących w sektorze budżetowym. Warto więc przed zakończeniem stosunku pracy sprawdzić te kwestie w regulaminie zakładowym lub u pracodawcy.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące odprawy emerytalnej, nagrody jubileuszowej lub innych kwestii związanych z prawem pracy, skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online. Nasi specjaliści udzielą rzetelnych informacji, pomogą w interpretacji przepisów oraz wskażą najlepsze rozwiązania dostosowane do Twojej sytuacji. Szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu – skontaktuj się z nami już dziś.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 października 2007 r., sygn. akt III PK 40/07
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy