• Autor: Dorota Kriger
Od 2005 r. do września 2010 r. byłam zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy. Od września ubiegłego roku pracuję, ze względu na zły stan zdrowia, na 1/2 etatu. Teraz chcę rozwiązać umowę. Mam 40 dni zaległego urlopu. Jak obliczyć ekwiwalent za urlop? Czy do września 2010 brać pod uwagę pełny etat?
Zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. z 1997 r. Nr 2, poz. 14 z późn. zm.) sposób uwzględniania poszczególnych składników wynagrodzenia jest zależny od ich charakteru i okresu, za jaki przysługują. Wynagrodzenie to uwzględnia się w sposób następujący:
Jeśli wynagrodzenie Pani było stałe – pod uwagę należy wziąć wynagrodzenie z miesiąca, w którym nabyła prawo Pani do ekwiwalentu urlopowego, czyli z miesiąca, w którym ustaje stosunek pracy.
Wysokość ekwiwalentu urlopowego oblicza się zgodnie z § 18 rozporządzenia:
Zasady ustalania współczynnika także są określone w rozporządzeniu. Zgodnie z § 19 ust. 1 współczynnik ustala się, odejmując od liczby dni w danym roku kalendarzowym łączną liczbę przypadających w tym roku niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, a otrzymany wynik dzieli się przez 12. Wartość współczynnika obniża się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu (z § 19 ust. 3 rozporządzenia). Zatem dla pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu, przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, współczynnik wynosi 1/2 współczynnika przyjętego dla pełnego wymiaru czasu pracy.
Od 2011 roku w różnych zakładach pracy może obowiązywać różna wysokość współczynnika urlopowego. Wynika to z faktu, iż pracodawcy mogą dowolnie decydować, jaki dzień w ich zakładzie pracy będzie wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. W większości zakładów, w których dniem wolnym od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy jest sobota, współczynnik w tym roku dla osoby zatrudnionej na pełnym etacie wynosi 21, a dla osoby na 1/2 etatu – 10,5.
Podsumowując powyższe, ekwiwalent za niewykorzystany urlop zostanie obliczony z bieżącego wynagrodzenia, ustalonego dla połowy etatu, do obliczeń zostanie także zastosowany współczynnik pomniejszony proporcjonalnie do obowiązującego Panią wymiaru etatu.
Pracownik biurowy na pół etatu
Pani Anna przez 10 lat pracowała na pełnym etacie jako księgowa. W 2022 roku, ze względu na sytuację rodzinną, przeszła na 1/2 etatu. W 2024 roku postanowiła rozwiązać umowę i miała 30 dni zaległego urlopu. Przy obliczaniu ekwiwalentu uwzględniono wynagrodzenie z miesiąca rozwiązania umowy oraz współczynnik 10,5 dla 1/2 etatu, co pozwoliło ustalić należną jej kwotę ekwiwalentu.
Sprzedawca w sklepie detalicznym
Pan Marek przez 5 lat był zatrudniony na pełnym etacie jako sprzedawca w markecie. Od początku 2023 roku, z powodów zdrowotnych, zmniejszył wymiar pracy do 1/2 etatu. Po roku postanowił odejść z pracy, mając 20 dni niewykorzystanego urlopu. Do obliczenia ekwiwalentu przyjęto jego aktualne wynagrodzenie na pół etatu oraz pomniejszony współczynnik urlopowy.
Pracownik administracyjny w urzędzie
Pani Katarzyna pracowała na pełnym etacie do połowy 2021 roku, a następnie przeszła na 1/2 etatu. W 2024 roku zdecydowała się odejść na emeryturę. Miała 40 dni zaległego urlopu. Jej ekwiwalent został obliczony na podstawie wynagrodzenia obowiązującego w ostatnim miesiącu pracy, a współczynnik dostosowano do 1/2 etatu, co zmniejszyło końcową kwotę w porównaniu do pełnego etatu.
Obliczanie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop dla pracownika zatrudnionego na pół etatu wymaga uwzględnienia kilku kluczowych czynników. Pod uwagę bierze się wynagrodzenie z miesiąca, w którym pracownik nabywa prawo do ekwiwalentu, oraz odpowiedni współczynnik urlopowy pomniejszony proporcjonalnie do wymiaru etatu. Jeśli wcześniej pracownik był zatrudniony na pełny etat, to urlop naliczany jest zgodnie z poprzednim wymiarem czasu pracy, ale ekwiwalent wypłacany jest według aktualnego wynagrodzenia na pół etatu. Warto pamiętać, że różne zakłady pracy mogą stosować odmienne współczynniki urlopowe, dlatego najlepiej skonsultować obliczenia z działem kadr lub specjalistą ds. prawa pracy.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące obliczania ekwiwalentu za urlop lub innych kwestii związanych z prawem pracy, skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online. Nasi specjaliści pomogą Ci rozwiać wszelkie wątpliwości, wyjaśnią obowiązujące przepisy i wskażą najlepsze rozwiązania dostosowane do Twojej sytuacji. Konsultacje odbywają się szybko i wygodnie – bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać rzetelną i fachową pomoc prawną.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Dorota Kriger
Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.
Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy