Jak obliczyć ekwiwalent urlopowy dla pracownika zatrudnionego na pół etatu?

• Autor: Dorota Kriger

Od 2005 r. do września 2010 r. byłam zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy. Od września ubiegłego roku pracuję, ze względu na zły stan zdrowia, na 1/2 etatu. Teraz chcę rozwiązać umowę. Mam 40 dni zaległego urlopu. Jak obliczyć ekwiwalent za urlop? Czy do września 2010 brać pod uwagę pełny etat?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Jak obliczyć ekwiwalent urlopowy dla pracownika zatrudnionego na pół etatu?

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop

Zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. z 1997 r. Nr 2, poz. 14 z późn. zm.) sposób uwzględniania poszczególnych składników wynagrodzenia jest zależny od ich charakteru i okresu, za jaki przysługują. Wynagrodzenie to uwzględnia się w sposób następujący:

  1. Składniki wynagrodzenia, określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości – zgodnie z § 15 rozporządzenia składniki takie uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do tego ekwiwalentu.
  2. Składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc – przy ustalaniu ekwiwalentu uwzględnia się składniki, które zostały wypłacone w okresie 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, w średniej wysokości z tego okresu (§ 16 ust. 1 rozporządzenia). Jeżeli pracownik nie przepracował pełnego okresu jak wyżej, to wynagrodzenie faktycznie wypłacone mu w tym okresie należy podzielić przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało to wynagrodzenie, a otrzymany wynik należy pomnożyć przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy (§ 16 ust. 2 rozporządzenia).
  3. Składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc – przy ustalaniu ekwiwalentu uwzględnia się składniki, które zostały wypłacone w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, w średniej wysokości z tego okresu (§ 17 ust. 1 rozporządzenia).

Jeśli wynagrodzenie Pani było stałe – pod uwagę należy wziąć wynagrodzenie z miesiąca, w którym nabyła prawo Pani do ekwiwalentu urlopowego, czyli z miesiąca, w którym ustaje stosunek pracy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Jak obliczyć wysokość ekwiwalentu za zaległy urlop dla osoby zatrudnionej na pół etatu?

Wysokość ekwiwalentu urlopowego oblicza się zgodnie z § 18 rozporządzenia:

  1. sumę miesięcznych wynagrodzeń (obliczonych wg powyższych zasad) należy podzielić przez współczynnik, który ustalany jest odrębnie w każdym roku kalendarzowym;
  2. następnie otrzymany ekwiwalent za jeden dzień urlopu dzieli się przez liczbę odpowiadającą dobowej normie czasu pracy obowiązującej pracownika; w rezultacie otrzymujemy ekwiwalent za jedną godzinę urlopu;
  3. następnie zaś ekwiwalent za jedną godzinę urlopu należy pomnożyć przez liczbę godzin niewykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego.

Zasady ustalania współczynnika także są określone w rozporządzeniu. Zgodnie z § 19 ust. 1 współczynnik ustala się, odejmując od liczby dni w danym roku kalendarzowym łączną liczbę przypadających w tym roku niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, a otrzymany wynik dzieli się przez 12. Wartość współczynnika obniża się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu (z § 19 ust. 3 rozporządzenia). Zatem dla pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu, przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, współczynnik wynosi 1/2 współczynnika przyjętego dla pełnego wymiaru czasu pracy.

Od 2011 roku w różnych zakładach pracy może obowiązywać różna wysokość współczynnika urlopowego. Wynika to z faktu, iż pracodawcy mogą dowolnie decydować, jaki dzień w ich zakładzie pracy będzie wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. W większości zakładów, w których dniem wolnym od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy jest sobota, współczynnik w tym roku dla osoby zatrudnionej na pełnym etacie wynosi 21, a dla osoby na 1/2 etatu – 10,5.

Podsumowując powyższe, ekwiwalent za niewykorzystany urlop zostanie obliczony z bieżącego wynagrodzenia, ustalonego dla połowy etatu, do obliczeń zostanie także zastosowany współczynnik pomniejszony proporcjonalnie do obowiązującego Panią wymiaru etatu.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pracownik biurowy na pół etatu
Pani Anna przez 10 lat pracowała na pełnym etacie jako księgowa. W 2022 roku, ze względu na sytuację rodzinną, przeszła na 1/2 etatu. W 2024 roku postanowiła rozwiązać umowę i miała 30 dni zaległego urlopu. Przy obliczaniu ekwiwalentu uwzględniono wynagrodzenie z miesiąca rozwiązania umowy oraz współczynnik 10,5 dla 1/2 etatu, co pozwoliło ustalić należną jej kwotę ekwiwalentu.

 

Sprzedawca w sklepie detalicznym
Pan Marek przez 5 lat był zatrudniony na pełnym etacie jako sprzedawca w markecie. Od początku 2023 roku, z powodów zdrowotnych, zmniejszył wymiar pracy do 1/2 etatu. Po roku postanowił odejść z pracy, mając 20 dni niewykorzystanego urlopu. Do obliczenia ekwiwalentu przyjęto jego aktualne wynagrodzenie na pół etatu oraz pomniejszony współczynnik urlopowy.

 

Pracownik administracyjny w urzędzie
Pani Katarzyna pracowała na pełnym etacie do połowy 2021 roku, a następnie przeszła na 1/2 etatu. W 2024 roku zdecydowała się odejść na emeryturę. Miała 40 dni zaległego urlopu. Jej ekwiwalent został obliczony na podstawie wynagrodzenia obowiązującego w ostatnim miesiącu pracy, a współczynnik dostosowano do 1/2 etatu, co zmniejszyło końcową kwotę w porównaniu do pełnego etatu.

Podsumowanie

Obliczanie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop dla pracownika zatrudnionego na pół etatu wymaga uwzględnienia kilku kluczowych czynników. Pod uwagę bierze się wynagrodzenie z miesiąca, w którym pracownik nabywa prawo do ekwiwalentu, oraz odpowiedni współczynnik urlopowy pomniejszony proporcjonalnie do wymiaru etatu. Jeśli wcześniej pracownik był zatrudniony na pełny etat, to urlop naliczany jest zgodnie z poprzednim wymiarem czasu pracy, ale ekwiwalent wypłacany jest według aktualnego wynagrodzenia na pół etatu. Warto pamiętać, że różne zakłady pracy mogą stosować odmienne współczynniki urlopowe, dlatego najlepiej skonsultować obliczenia z działem kadr lub specjalistą ds. prawa pracy.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości dotyczące obliczania ekwiwalentu za urlop lub innych kwestii związanych z prawem pracy, skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online. Nasi specjaliści pomogą Ci rozwiać wszelkie wątpliwości, wyjaśnią obowiązujące przepisy i wskażą najlepsze rozwiązania dostosowane do Twojej sytuacji. Konsultacje odbywają się szybko i wygodnie – bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać rzetelną i fachową pomoc prawną.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info