• Autor: Dorota Kriger
Pracownica przebywa na urlopie macierzyńskim do 14.11. Od 15.11 do 07.12 wykorzysta urlop wypoczynkowy, a od 08.12 przejdzie na urlop wychowawczy. Czy za miesiąc grudzień mam jej naliczyć składkę na Fundusz Pracy? Od kiedy liczyć zwolnienie 36 miesięcy z opłacania składki na Fundusz Pracy?
Za pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego (w tym też dodatkowego urlopu macierzyńskiego) lub urlopu wychowawczego przez 36 miesięcy pracodawcy i inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na Fundusz Pracy (dalej FP), a w przypadku pracodawców będących przedsiębiorcami także składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (dalej FGŚP). Wynika tak z art. 104a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.) oraz z art. 9a ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. Nr 158, poz. 1121 z późn. zm.).
Zgodnie z przywołanymi powyżej przepisami pracodawcy nie opłacają składek na FP (i FGŚP) od pierwszego miesiąca po powrocie pracownika z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego. Zwolnienie to nie dotyczy wszystkich pracodawców: ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek może skorzystać pracodawca tylko w odniesieniu do tych pracowników, którzy powrócili po urlopie, jaki został im udzielony przez tego pracodawcę.
Okres zwolnienia należy liczyć od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu – przykładowo zwolnienie przysługuje od 1 grudnia, jeśli pracownik wrócił z urlopu w listopadzie, i liczone jest w pełnych miesiącach kalendarzowych.
Gdyby pracownik skorzystał z urlopu wychowawczego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, to okres zwolnienia będzie liczony od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpił powrót z urlopu wychowawczego. Jeśli zaś pracownik wróci do pracy (np. będzie wykorzystywał w tym czasie urlop wypoczynkowy, świadczył pracę, korzystał ze zwolnienia lekarskiego) pomiędzy urlopem macierzyńskim a wychowawczym, to do okresu 36 miesięcy zwolnienia należy zaliczyć każdy rozpoczęty miesiąc pomiędzy urlopem macierzyńskim a urlopem wychowawczym (lub jego częściami). W przypadku pracownika, który urlop wychowawczy rozpoczął w terminie późniejszym niż bezpośrednio po macierzyńskim, bieg 36-miesięcznego okresu zwolnienia z opłacania składek na FP (i FGŚP) zostaje zawieszony na czas od rozpoczęcia urlopu wychowawczego do jego zakończenia, to jest od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownik zaczął korzystać z urlopu wychowawczego, do ostatniego dnia miesiąca, w którym wrócił z tego urlopu do pracy.
Jeżeli urlop macierzyński i później wychowawczy został udzielony na to samo dziecko, to okresu 36 miesięcy zwolnienia nie należy liczyć od nowa.
Zwolnienie przysługuje do wyczerpania 36-miesięcznego okresu zwolnienia z opłacania składek na FP (i FGŚP) w związku z powrotem z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego udzielonego z tytułu urodzenia dziecka lub dzieci przy jednym porodzie. Prawo do ponownego 36-miesiecznego zwolnienia z konieczności opłacania składek powraca, jeśli pracownica urodzi kolejne dziecko (lub dzieci) przy kolejnym porodzie.
W sytuacji opisanej w pytaniu za grudzień nie należy naliczać składki na FP (i FGŚP, jeśli pracodawca jest przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy). W związku z faktem, że pracownica rozpoczęła urlop wychowawczy w grudniu, od 1 stycznia 2012 r. do końca urlopu wychowawczego zostaje zawieszony bieg zwolnienia. Po powrocie do pracy pracodawca będzie mógł ponownie korzystać ze zwolnienia z opłacania składek na FP przez okres 35 miesięcy (35 ze względu na fakt, że jeden miesiąc zwolnienia, czyli grudzień, jest już traktowany jako wykorzystany).
Pracownica Anna – płynne przejście na urlop wychowawczy
Anna zakończyła urlop macierzyński 14 listopada. Od 15 listopada do 7 grudnia wykorzystała zaległy urlop wypoczynkowy, a od 8 grudnia przeszła na urlop wychowawczy. W jej przypadku zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy rozpocznie się od stycznia, ponieważ grudzień – jako miesiąc rozpoczęcia urlopu wychowawczego – liczy się do 36-miesięcznego okresu zwolnienia.
Pracownica Marta – krótka przerwa między urlopami
Marta po zakończeniu urlopu macierzyńskiego wykorzystała tydzień urlopu wypoczynkowego, a następnie przez 3 tygodnie przebywała na zwolnieniu lekarskim. Dopiero po tym okresie, od 1 stycznia, przeszła na urlop wychowawczy. W jej przypadku grudzień liczy się do 36-miesięcznego okresu zwolnienia, ponieważ w tym miesiącu nie przebywała jeszcze na urlopie wychowawczym.
Pracownica Katarzyna – dwa urlopy wychowawcze
Katarzyna po zakończeniu urlopu macierzyńskiego w 2022 roku przeszła na urlop wychowawczy, który trwał rok. Następnie wróciła do pracy i po kilku miesiącach ponownie skorzystała z urlopu wychowawczego na to samo dziecko. Okres zwolnienia z opłacania składek na FP nie rozpoczął się od nowa – pracodawca mógł skorzystać jedynie z pozostałej części 36-miesięcznego zwolnienia.
Zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy i FGŚP w przypadku powrotu pracownika z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego trwa 36 miesięcy i obejmuje pełne miesiące kalendarzowe. Jeśli pracownica po zakończeniu urlopu macierzyńskiego najpierw wykorzystuje urlop wypoczynkowy lub przebywa na zwolnieniu lekarskim, ten okres wlicza się do 36-miesięcznego zwolnienia. Natomiast jeśli bezpośrednio po macierzyńskim przechodzi na urlop wychowawczy, zwolnienie zostaje zawieszone na czas jego trwania i kontynuowane po powrocie do pracy. Kluczowe jest prawidłowe określenie momentu rozpoczęcia zwolnienia oraz uwzględnienie ewentualnych przerw w zatrudnieniu.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online w zakresie rozliczania składek na Fundusz Pracy i FGŚP, a także praw pracowniczych związanych z urlopami macierzyńskimi i wychowawczymi. Nasi eksperci pomogą w interpretacji przepisów, wyjaśnią zasady zwolnień z opłacania składek oraz doradzą, jak prawidłowo rozliczać okresy urlopowe. Konsultacje odbywają się wygodnie online, bez konieczności wychodzenia z biura. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać rzetelne i praktyczne wsparcie dostosowane do Twojej sytuacji.
1. Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - Dz.U. 2004 nr 99 poz. 1001
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Dorota Kriger
Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.
Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy