• Autor: Artykuł Partnera
Większości z nas jest znana sytuacja, kiedy w ofercie pracy nie ma podanych widełek wynagrodzenia. Na rozmowie, oczywiście, padnie pytanie o to, ile kandydat chce zarabiać, a wtedy powstanie dylemat: co powiedzieć, żeby nie przestrzelić? Jeśli nazwiemy zbyt wysoką kwotę, możemy zostać odrzuceni; jeśli zażyczymy sobie zbyt mało, a później dowiemy się, że na nasze stanowisko był przeznaczony większy budżet, nigdy sobie nie wybaczymy. Poczucie, że straciliśmy część dochodów (lub benefitów), stawiając wszystko na jedną kartę, pozostanie z nami podczas pracy i z dużą pewnością może mieć negatywne konsekwencje w życiu zawodowym.
Kwestia negocjacji warunków zatrudnienia od lat pozostaje największą łamigłówką szczęśliwców, którym udało się pomyślnie przejść rekrutację i dostać się do kolejnych etapów. Dzisiaj razem z serwisem wyszukiwania ofert pracy Jooble podpowiadamy, jak negocjować warunki zatrudnienia, od wynagrodzenia po benefity.
Grunt to dobre przygotowanie. Zanim podejdziesz do rozmowy o oczekiwania finansowe, zdobądź informacje o rynku. Ile jest wyceniana podobna oferta w innych firmach? Jakich najniższych oraz najwyższych kwot możesz się spodziewać? Gromadzenie tych informacji pozwoli Ci lepiej ocenić, na jakie wynagrodzenie możesz liczyć i jak Twoje oczekiwania mają się do realiów rynkowych. Analizując oferty, zwróć uwagę na popularne i dobrze wynagradzane zawody, takie jak księgowa, gdzie specjaliści często mogą liczyć na atrakcyjne warunki pracy. Pamiętaj, że dobrze opłacana praca, zwłaszcza w takich specjalizacjach jak finanse czy księgowość, może być dostępna także w formie zdalnej, co daje dodatkową elastyczność. Jeżeli interesuje Cię rozwój kariery w finansach, warto zwrócić uwagę na oferty pracy zdalnej jako księgowa na Jooble.
Podkreśl swoją wartość. To, jaką stawkę pracodawca zaoferuje konkretnemu kandydatowi (lub na jaką się zgodzi) zależy od doświadczenia kandydata i wartości, którą jest w stanie wnieść. Jeśli Twoje kompetencje zostaną wysoko ocenione, a konkurencja na stanowisko będzie niska, masz przewagę. Jeśli sytuacja nie jest korzystna dla Ciebie, zachowaj spokój i pewność, bo dobre wrażenie podczas rozmowy zawsze jest Twoim sprzymierzeńcem.
Nie bój się mówić o swoich oczekiwaniach. Skoro jesteś przygotowany/-a, ruszaj do boju. Wyrażaj swoje oczekiwania z pewnością siebie, ale z szacunkiem dla drugiej strony. Nie oczekuj, że wszystko zostanie Ci podane na talerzu przez Panią z HR-u. Poza wynagrodzeniem, warto poruszyć temat benefitów, takich jak ubezpieczenie zdrowotne, karnety sportowe, elastyczne godziny pracy czy możliwość regularnego szkolenia zawodowego. Często te elementy mogą znacząco poprawić warunki zatrudnienia.
Zostaw sobie “furtkę”. Zakładając, że nie masz dostępu do informacji, jaki jest maksymalny budżet na Twoje stanowisko, możesz użyć triku, który pozwoli Ci w krótkim czasie znowu podejść do negocjacji. Kiedy rozmowa o wynagrodzenie dobiega końca, zaznacz, że jeżeli firma wyceni Twoje umiejętności odpowiednio wysoko po okresie próbnym, to Twoje oczekiwania finansowe również mogą się zmienić. W taki sposób zapewnisz sobie bramkę, otwierającą drogę do ponownej negocjacji za jakiś czas.
Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu. Negocjacje to proces dwustronny, dlatego bądź elastyczny/-a i gotów/gotowa do kompromisu. Jeśli wybrana firma nie może zaoferować Ci wymarzonej pensji, zainicjuj rozważenie innych form gratyfikacji, takich jak możliwość pracy zdalnej szkolenia lub, ewentualnie, dodatkowe dni wolne.
Rozważ alternatywy. Co w przypadku, jeśli rozmowa o finansach nie przebiegła według Twojej myśli, czujesz się niedoceniony/-a i odniosłeś/aś wrażenie, że pracodawca zrobi wszystko, abyś nie zasłużył/-a sobie na podwyżkę? Brzmi tak, jakby to nie było miejsce dla Ciebie. Zamiast się zniechęcać, sprawdź, czy na rynku nie ma lepszej oferty. Pomoże Ci w tym wyszukiwarka Jooble - wyszuka wszystkie dostępne w internecie ogłoszenia o pracę.
Rozmowy o pracę nie bywają łatwe, i każdy z nas musiał przećwiczyć kilka nieudanych spotkań, aby zacząć sprawnie poruszać się w temacie. Więc dobrze się przygotuj, pozyskując wiedzę o sytuacji rynkowej dla swojej roli. Podczas negocjacji jasno wyrażaj swoje oczekiwania, uzasadniając je swoimi umiejętnościami, doświadczeniem oraz wartościami, jakie wnosisz do firmy. Pozostań otwarty na negocjacje, bez zaniżania swoich wymagań. I wreszcie, jakkolwiek stresujące mogą być dla Ciebie negocjacje, zawsze warto zachować opanowanie, pozytywny nastrój i szacunek dla rozmówcy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy