Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Autor: Tadeusz M. Nycz
Sprawy te reguluje ustawa z dnia 7 pa藕dziernika 1999 r. o j臋zyku polskim, Dz. U. Nr 90, poz. 999, z p贸藕n. zm. oraz z 2005 r. Nr 186, poz. 1567, obowi膮zuj膮ca od dnia 9 maja 2000 r.
Interesuje Ci臋 ten temat i chcesz wiedzie膰 wi臋cej? kliknij tutaj >>
Zgodnie z przepisami powo艂anej ustawy, j臋zyk polski jest j臋zykiem urz臋dowym:
Podmioty wykonuj膮ce zadania publiczne na terytorium RP dokonuj膮 wszelkich czynno艣ci urz臋dowych w j臋zyku polskim, chyba, 偶e przepis szczeg贸lny stanowi inaczej. Zasad臋 u偶ywania j臋zyka polskiego stosuje si臋 tak偶e do sk艂adania przez te podmioty o艣wiadcze艅 organom, o kt贸rych wy偶ej mowa.
J臋zyka polskiego u偶ywa si臋 w obrocie prawnym na terytorium RP pomi臋dzy podmiotami polskimi oraz gdy jedn膮 ze stron jest podmiot polski. Dotyczy to w szczeg贸lno艣ci:
– nazewnictwa towar贸w,
– nazewnictwa us艂ug,
– ofert,
– reklamy,
– instrukcji obs艂ugi,
– informacji o w艂a艣ciwo艣ciach towar贸w i us艂ug,
– warunk贸w gwarancji,
– faktur, rachunk贸w i pokwitowa艅.
Podmiotem polskim w rozumieniu omawianej ustawy jest:
– osoba fizyczna maj膮ca miejsce zamieszkania na terytorium RP,
– osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadaj膮ca osobowo艣ci prawnej prowadz膮ca dzia艂alno艣膰 na terytorium RP.
Je偶eli stron膮 umowy realizowanej na terenie RP, w tym umowy o prac臋 jest podmiot polski, czyli pracownik posiadaj膮cy obywatelstwo polskie, umow臋 sporz膮dza si臋 w j臋zyku polskim. Umowa sporz膮dzona w j臋zyku polskim mo偶e mie膰 wersj臋 obcoj臋zyczn膮. Podstaw膮 wyk艂adni takiej umowy jest jej wersja polskoj臋zyczna.
W razie naruszenia om贸wionych zasad sporz膮dzania um贸w w j臋zyku polskim, w sporze s膮dowym nie jest dopuszczalny dow贸d ze 艣wiadk贸w ani dow贸d z przes艂uchania stron na fakt dokonania czynno艣ci prawnej. S膮d mo偶e jednak dopu艣ci膰 wymienione dowody, je偶eli ze wzgl臋du na szczeg贸lne okoliczno艣ci sprawy uzna to za stosowne.
W stosunkach pracy oznacza to, 偶e odpowiedzialno艣膰 za zawarcie umowy o prac臋 w j臋zyku obcym w razie sporu obci膮偶a膰 b臋dzie pracodawc臋, jako silniejsz膮 stron臋 tego stosunku, a przede wszystkim stron臋 zobowi膮zan膮 do prowadzenia akt personalnych pracownika w strukturze dokument贸w prowadzonych w j臋zyku polskim.
Z ustawy o j臋zyku polskim wynika tak偶e, 偶e wszelkie napisy i informacje w urz臋dach, instytucjach u偶yteczno艣ci publicznej a tak偶e przeznaczonych do odbioru publicznego oraz w 艣rodkach transportu publicznego sporz膮dza si臋 w j臋zyku polskim. W konsekwencji, wszelka dokumentacja maszyn i urz膮dze艅, narz臋dzi u偶ywanych przez pracownik贸w musi posiada膰 wymagane przepisami prawa pracy dokumenty sporz膮dzone w j臋zyku polskim.
Dotyczy to odpowiednio instrukcji obs艂ugi, czy te偶 napis贸w na tych urz膮dzeniach s艂u偶膮cych do ich eksploatacji. Nazwom i tekstom w j臋zyku polskim mog膮 towarzyszy膰 wersje w przek艂adzie na j臋zyk obcy w wypadkach i granicach okre艣lonych w rozporz膮dzeniu MSWiA z dnia 18 marca 2002 r. w sprawie wypadk贸w, w kt贸rych nazwom i tekstom w j臋zyku polskim mog膮 towarzyszy膰 wersje w przek艂adzie na j臋zyk obcy, Dz. U. Nr 37, poz. 349.
Z przepis贸w powo艂anej ustawy o j臋zyku polskim wynika, 偶e czynno艣ci kontrolne przeprowadzane np. przez inspektor贸w pracy maj膮 by膰 realizowane w j臋zyku polskim, a pracodawcy zagraniczni s膮 obowi膮zani do sk艂adania stosownych o艣wiadcze艅 i wyja艣nie艅 w toku tych kontroli w j臋zyku polskim.
W konsekwencji, na pracodawcy b臋d膮cym obcokrajowcem ci膮偶y obowi膮zek zapewnienia przedk艂adania do kontroli wymaganych dokument贸w sporz膮dzonych w j臋zyku polskim oraz sk艂adania stosownych wyja艣nie艅 tak偶e w j臋zyku polskim.
Oznacza to, 偶e powinno艣膰 ta obejmuje, (w sytuacji prowadzenia dzia艂alno艣ci na terenie RP), zapewnienie ewentualnego t艂umacza, kt贸ry to obowi膮zek obci膮偶a podmiot kontrolowany a nie inspektora pracy.
U偶ywanie j臋zyka obcego przy sporz膮dzaniu um贸w o prac臋 jest dopuszczalne wy艂膮cznie w razie wykonywania pracy na terytorium RP przez obcokrajowc贸w, kt贸rzy wyrazili zgod臋 na sporz膮dzenie umowy w innym j臋zyku ni偶 polski.
Warto na koniec doda膰, 偶e w ramach ostatniej nowelizacji omawianej ustawy, od dnia 1 maja 2004 r. zobowi膮zano Pa艅stwow膮 Inspekcj臋 Pracy do kontroli u偶ywania j臋zyka polskiego w zakresie wykonywania przepis贸w prawa pracy. Jednocze艣nie przewidziano, 偶e ten kto na terytorium RP przy wykonywaniu przepis贸w z zakresu prawa pracy sporz膮dza umow臋 lub inny dokument wy艂膮cznie w j臋zyku obcym podlega karze grzywny do 5.000.- z艂otych.
Je偶eli chcesz wiedzie膰 wi臋cej na ten temat 鈥 kliknij tutaj >>
Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy