• Autor: Marta Handzlik
Z dniem 1.01. nagroda jubileuszowa ulega likwidacji, a pracownicy nie uzyskają do niej uprawnię po tej dacie. Zatrudniłem się 02.01. Czy nabyłem prawo do nagrody jubileuszowej?
Odpowiadając na Pana pytanie, uprzejmie informuję, że nie, nie ma Pan prawa do nagrody jubileuszowej, bowiem zatrudnił się Pan po tym, jak nagroda jubileuszowa została zlikwidowana.
Nagroda jubileuszowa nie jest świadczeniem przewidzianym przez ogólne prawo pracy. Oznacza to, że pracodawca (poza nielicznymi wyjątkami) może, ale nie musi jej przyznawać.
Jeśli wcześniej nagroda taka była przyznawana, ale potem zgodnie z przepisami (czyli w odpowiednich terminach) nagroda taka została zlikwidowana, to pracownik, który zatrudnił się po dacie jej likwidacji, nie ma już do niej prawa.
Inaczej wygadała by kwestia, gdyby Pan zatrudnił się 1 stycznia, wówczas mimo likwidacji właśnie w tym dniu uzyskałby Pan prawo do nagrody.[PRZYCSK_2]
Pan Jan pracował w firmie od 15 lat i w grudniu ubiegłego roku spodziewał się otrzymania nagrody jubileuszowej. Niestety, firma ogłosiła jej likwidację z dniem 1 stycznia. Ponieważ jego jubileusz przypadał na luty, nie otrzymał nagrody, mimo że przepracował wymagany okres.
Pani Anna miała rozpocząć pracę 2 stycznia, ale dowiedziała się, że nagroda jubileuszowa została zlikwidowana z dniem 1 stycznia. Gdyby została zatrudniona dzień wcześniej, jeszcze by się na nią załapała, ale ponieważ jej umowa zaczęła obowiązywać już po zmianie przepisów, nagrody nie otrzymała.
Pan Tomasz pracował w firmie od 25 lat i w grudniu ubiegłego roku złożył wniosek o wypłatę nagrody jubileuszowej, ponieważ w styczniu mijał mu wymagany okres. Niestety, firma poinformowała go, że nagroda została zlikwidowana z dniem 1 stycznia, więc choć brakowało mu tylko kilku dni, nie mógł już jej otrzymać.
Likwidacja nagrody jubileuszowej oznacza, że pracownicy zatrudnieni po dacie jej zniesienia nie mają do niej prawa. Nawet jeśli wcześniej nagroda była przyznawana, jej likwidacja skutkuje brakiem możliwości ubiegania się o to świadczenie. Osoby, które spełniły warunki przed zmianą przepisów, mogły jeszcze ją otrzymać, ale dla nowo zatrudnionych nie przewidziano już takiej możliwości. Pracownicy powinni śledzić regulacje obowiązujące w ich miejscu pracy, aby wiedzieć, jakie świadczenia im przysługują.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online, dzięki którym szybko i wygodnie uzyskasz odpowiedzi na swoje pytania. Nasi specjaliści pomogą w sprawach związanych z prawem pracy, wynagrodzeniami, umowami oraz innymi zagadnieniami prawnymi. Skontaktuj się z nami bez wychodzenia z domu – gwarantujemy rzetelną i fachową pomoc dostosowaną do Twojej sytuacji.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy