Od kilku dni jestem na zwolnieniu lekarskim i akurat dzisiaj dowiedziałam się, że zarząd podjął decyzję o likwidacji mojego stanowiska i departamentu. Od jednego z wiceprezesów dowiedziałam się też telefonicznie, że mu przykro. Czy jeżeli podczas mojego zwolnienia lekarskiego zapadła decyzja o likwidacji mojego stanowiska (dyrektor) i departamentu, z terminem ostatni dzień miesiąca października, to pracodawca może mi podczas mojego zwolenianie lekarskiego wręczyć wypowiedzenie z tego tytułu likwidacji mojego stanowiska, czy też musi poczekać, jak wrócę do pracy na początku listopada? Czy pracodawco może mnie „zmusić”, abym została teraz jako naczelnik w innym departamencie, czy też musi mi jednak wręczyć wypowiedzenie i np. odprawę? Pani dyrektor z kadr też mi mówiła dzisiaj o porozumieniu stron, ale ponieważ jestem chora i mam gorączkę, poprosiłam, aby dzisiaj telefonicznie jednak nie prowadziła ze mną takiej rozmowy.
Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę w czasie urlopu chorobowego pracownika?
Zgodnie z art. 41 ustawy Kodeks pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Uzasadniająca rozwiązanie umowy o pracę jest likwidacja zakładu pracy, przy czym musi ona dotyczyć całkowitego zaprzestania działalności pracodawcy, a nie zlikwidowania jednego stanowiska. Oznacza to, że tak długo jak Pani przebywa na zwolnieniu lekarskim (okres zasiłkowy wynosi co do zasady 182 dni), tak długo pracodawca nie może Pani wręczyć wypowiedzenia. I ewentualna decyzja, że stanowisko zostanie zlikwidowane z końcem miesiąca, nie ma tu nic do rzeczy.
Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›
Oczywiście gdy Pani wróci – pracodawca powinien Pani wręczyć albo wypowiedzenie definitywne związane z likwidacją stanowiska, albo wypowiedzenie zmieniające (którego nieprzyjęcie także skutkuje rozwiązaniem stosunku pracy). Może tez Pani powierzyć inne stanowisko na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w danym roku kalendarzowym (o ile nie spowoduje to obniżenia Pani wynagrodzenia i odpowiada Pani kwalifikacjom). Wtedy nie musi wręczać wypowiedzenia zmieniającego.
Oczywiście zawsze pozostaje kwestia porozumienia stron, ale tutaj na zaproponowane warunki musi Pani wyrazić zgodę.
Zobacz też: Czy będąc na L4 można podpisać umowę o pracę
Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›
Przykłady
Zwolnienie w trakcie choroby
Anna, dyrektorka działu finansowego, dowiedziała się podczas L4, że jej stanowisko zostaje zlikwidowane. Wiceprezes zadzwonił z wyrazami współczucia, ale kadrzyści zasugerowali porozumienie stron. Jako że była na zwolnieniu, nie mogli jej wręczyć wypowiedzenia. Po powrocie do pracy w listopadzie otrzymała oficjalne wypowiedzenie i odprawę.
Propozycja innego stanowiska
Marek, naczelnik w dziale IT, trafił na L4 z powodu poważnej kontuzji. W tym czasie jego dział został rozwiązany, a firma zaproponowała mu przejście do innego departamentu na podobnych warunkach. Po powrocie odmówił przyjęcia nowej roli, więc firma wręczyła mu wypowiedzenie, zgodnie z przepisami.
Zwolnienie podczas zwolnienia lekarskiego?
Katarzyna, specjalistka ds. HR, dowiedziała się od koleżanki, że jej stanowisko zostanie zlikwidowane, gdy przebywała na zwolnieniu lekarskim. Mimo to pracodawca nie mógł jej wręczyć wypowiedzenia do momentu zakończenia chorobowego. Po powrocie do pracy otrzymała wypowiedzenie zmieniające – miała wybór: nowe stanowisko lub odejście z firmy z odprawą.
Podsumowanie
Likwidacja stanowiska podczas zwolnienia lekarskiego budzi wiele wątpliwości prawnych i emocjonalnych. Pracodawca nie może wręczyć wypowiedzenia w trakcie L4, ale może podjąć decyzję o likwidacji stanowiska. Po powrocie do pracy pracownik może otrzymać wypowiedzenie lub propozycję zmiany stanowiska. Alternatywą jest porozumienie stron, ale wymaga zgody pracownika. Warto znać swoje prawa i nie podejmować decyzji pochopnie, zwłaszcza w trakcie choroby.
Oferta porad prawnych
Potrzebujesz szybkiej i rzetelnej porady prawnej? Skorzystaj z naszych usług online! Oferujemy profesjonalne doradztwo w zakresie prawa pracy, w tym dotyczące zwolnień, likwidacji stanowisk i ochrony pracownika. Nasi prawnicy odpowiedzą na Twoje pytania, pomogą w przygotowaniu pism i wyjaśnią Twoje prawa. Skontaktuj się z nami wygodnie – bez wychodzenia z domu!
Źródła:
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 14