• Autor: Dorota Kriger
W lipcu tego roku zatrudniłam się w nowej firmie na cały etat, a w sierpniu dowiedziałam się, że jestem w 8 tygodniu ciąży. Od połowy września jestem na zwolnieniu lekarskim i teraz się dowiedziałam, że mój pracodawca likwiduje firmę. Czy przysługuje mi w dalszym ciągu chorobowe i jak teraz będzie naliczane? Kiedy mogę się go spodziewać z ZUS-u?
Likwidacja firmy to jedna z nielicznych sytuacji, kiedy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z ciężarną pracownicą, również przebywającą na zwolnieniu lekarskim (art. 177 § 4 Kodeksu pracy).
Rozwiązanie umowy o pracę nie oznacza jednak, że pracownica utraci możliwość pobierania zasiłku chorobowego czy zasiłku macierzyńskiego.
Jeżeli ubezpieczona stała się niezdolna do pracy z powodu choroby w czasie trwania zatrudnienia i po rozwiązaniu umowy o pracę nadal jest niezdolna do pracy, to przysługuje jej zasiłek chorobowy także po zakończeniu stosunku pracy. Ciężarna pracownica ma więc prawo do zasiłku chorobowego (w wysokości 100% podstawy wymiaru) przez łącznie 182 dni.
Zobacz też: Likwidacja firmy a pracownik na zwolnieniu lekarskim
[PRZYCISK]
Zgodnie też z art. 30 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267):
Oznacza to, że choć pracownica w dniu porodu nie jest już zatrudniona, to ma prawo do zasiłku macierzyńskiego w wymiarze skróconym o dwa tygodnie w stosunku do wymiaru urlopu określonego w Kodeksie pracy.
Aby ustalić prawo do zasiłku chorobowego (a później macierzyńskiego) i do jego wypłaty przez oddział ZUS za okres po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, konieczne jest złożenie:
Podstawa prawna:
Kasia – zamknięcie firmy a prawo do zasiłku
Kasia rozpoczęła pracę w małej firmie handlowej w kwietniu, a w czerwcu dowiedziała się, że jest w ciąży. Po kilku miesiącach, w listopadzie, jej pracodawca ogłosił likwidację działalności. Kasia, będąc już na zwolnieniu lekarskim, obawiała się, że straci prawo do świadczeń. Po rozwiązaniu umowy o pracę złożyła w ZUS odpowiednie dokumenty i nadal otrzymywała zasiłek chorobowy przez maksymalny okres 182 dni, a następnie zasiłek macierzyński po narodzinach dziecka.
Anna – brak świadomości o prawach w ciąży
Anna pracowała na pełny etat w firmie usługowej, kiedy dowiedziała się, że firma zostanie zlikwidowana. W tym czasie była w czwartym miesiącu ciąży i przebywała na zwolnieniu lekarskim. Nie była pewna, czy może liczyć na dalsze wsparcie finansowe. Po konsultacji z kadrami dowiedziała się, że przysługuje jej zasiłek chorobowy do końca okresu przewidzianego przez przepisy, a po porodzie – zasiłek macierzyński, nawet jeśli jej firma zakończy działalność przed rozwiązaniem.
Magda – niepewność po rozwiązaniu umowy
Magda była w siódmym miesiącu ciąży, gdy jej pracodawca ogłosił likwidację firmy. Choć miała świadomość, że jej umowa o pracę zostanie rozwiązana, nie wiedziała, jak długo będzie otrzymywać świadczenia. Z pomocą doradcy ZUS złożyła wymagane dokumenty, takie jak świadectwo pracy i zaświadczenie lekarskie. Dzięki temu nadal otrzymywała zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru, a po porodzie skorzystała z prawa do zasiłku macierzyńskiego, mimo że nie była już formalnie zatrudniona.
Likwidacja firmy w czasie ciąży może budzić wiele obaw u przyszłych mam, jednak przepisy prawa pracy i ubezpieczeń społecznych zapewniają im ochronę w zakresie świadczeń. Nawet po rozwiązaniu umowy o pracę ciężarna pracownica zachowuje prawo do zasiłku chorobowego, a po porodzie może ubiegać się o zasiłek macierzyński, o ile spełni określone warunki formalne. Kluczowe jest terminowe złożenie wymaganych dokumentów w ZUS, co umożliwi ciągłość wypłaty świadczeń. Pomimo utraty zatrudnienia kobieta w ciąży nie zostaje bez wsparcia, a system zabezpieczeń społecznych gwarantuje jej stabilność finansową w tym wyjątkowym okresie.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Dorota Kriger
Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.
Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy