Likwidacja sklepu i rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

• Autor: Kamilla Stefaniuk-Borówka

Przepracowałam w sklepie na stanowisku sprzedawca 6 lat. Umowa była na czas nieokreślony. Sklep niestety ulega likwidacji i pracodawca twierdzi, że umowa o pracę ze mną wygasła i nie przysługuje mi okres wypowiedzenia. Czy to prawda? Jak w takim razie ma wyglądać moje świadectwo pracy? Nadmieniam, że zatrudniona byłam w innym punkcie sprzedaży niż ten, który widnieje na umowie.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Likwidacja sklepu i rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Tryb rozwiązania umowy o pracę

Interesujące Panią zagadnienie uregulowane jest w Kodeksie pracy. W pierwszej kolejności należy przywołać art. 30 K.p., zgodnie z którym:

„Umowa o pracę rozwiązuje się:

  1. na mocy porozumienia stron,
  2. przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
  3. przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
  4. z upływem czasu, na który była zawarta,
  5. z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta”.

Pod uwagę należy brać tylko ten ściśle określony katalog sposobów rozwiązania umowy. Umowa zawarta na czas nieokreślony nie może, tak jak stwierdził to Pani pracodawca, „wygasnąć”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Kiedy umowę o pracę można rozwiązać bez wypowiedzenia?

Umowę można rozwiązać bez wypowiedzenia tylko w określonych przepisami sytuacjach:

  1. Zgodnie z art. 52 § 1 K.p. pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:
    1. ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
    2. popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
    3. zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
  2. Na podstawie art. 53 § 1 pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
    1. jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
      1. dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
      2. dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,
    2. w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony

Jeżeli więc jest Pani zatrudniona na czas nieokreślony i nie zaistniała żadna z powyższych przesłanek rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, pracodawca musi rozwiązać umowę z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Stosownie do brzmienia art. 36. K.p.: „Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

  1. 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  2. 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  3. 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Pani była zatrudniona na podstawie umowy na czas nieokreślony przez 6 lat. Taki staż pracy uprawnia Panią do skorzystania z 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Jeżeli natomiast chodzi o skrócenie okresu wypowiedzenia, to może do niego dojść, ale tylko pod pewnymi warunkami.

Po pierwsze, zgodnie z art. 36 § 6 strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy; ustalenie takiego terminu nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę. Jeżeli już po wypowiedzeniu umowy o pracę pracodawca uzgodni z pracownikiem wcześniejszy niż wynikający z Kodeksu pracy termin rozwiązania umowy, to rozwiąże się ona w tym terminie. Takie ustalenie nie zmienia jednak trybu rozwiązania umowy, co oznacza, iż umowa rozwiązuje się za wypowiedzeniem, a nie w drodze porozumienia stron.

Jeżeli więc Pani albo Pani pracodawcy zależy na wcześniejszym rozwiązaniu umowy o pracę, to możecie dojść w tej kwestii do porozumienia. Jeżeli będzie zgoda obu stron co do skrócenia okresu wypowiedzenia, to umowa będzie mogła zostać rozwiązana wcześniej.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Skrócenie okresu wypowiedzenia na podstawie art. 361 K.p.

Po drugie, pracodawca, wypowiadając umowę, może skrócić okres wypowiedzenia na podstawie art. 361 K.p, zgodnie z którym jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników. Skrócenie okresu wypowiedzenia dotyczy przy tym wyłącznie przypadku wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony z zastosowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Przy wypowiadaniu innego rodzaju umów o pracę (na okres próbny lub na czas określony), a także przy wypowiadaniu umów o pracę na czas nieokreślony z zastosowaniem dwutygodniowego lub miesięcznego okresu wypowiedzenia – w ogóle nie jest możliwe skracanie okresu wypowiedzenia przez pracodawcę.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Zwolnienie na poszukiwanie pracy

Powinna Pani również wiedzieć, że zgodnie z art. 37 § 1 K.p. w okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Wymiar zwolnienia wynosi 3 dni robocze w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia.

Co do świadectwa pracy – zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Ministra Pracy Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczególnej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. Nr 60, poz. 282) w ust. 1 świadectwa wypełnia się pozycję „pracodawca”, tak więc powinny tu być podane adres i nazwa pracodawcy. Natomiast ewentualna informacja o Pani miejscu pracy powinna być zgodna ze stanem rzeczywistym, czyli faktycznym miejscem wykonywania pracy.

Przykłady

Nagłe zamknięcie sklepu
Pani Anna pracowała w sklepie odzieżowym przez 7 lat na podstawie umowy na czas nieokreślony. Pewnego dnia przyszła do pracy i dowiedziała się, że sklep został zlikwidowany z dnia na dzień. Pracodawca poinformował ją, że umowa o pracę "wygasła" i nie przysługuje jej okres wypowiedzenia. Anna skonsultowała się z prawnikiem i dowiedziała się, że ma prawo do trzymiesięcznego wypowiedzenia lub odszkodowania, ponieważ likwidacja sklepu nie zwalnia pracodawcy z przestrzegania przepisów Kodeksu pracy.

 

Brak wynagrodzenia za okres wypowiedzenia
Pan Marek przez 10 lat był zatrudniony jako kasjer w sieci spożywczej. Gdy jego sklep został zamknięty, właściciel poinformował go, że nie dostanie wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, bo firma „już nie istnieje”. Marek dowiedział się, że nawet w przypadku likwidacji przedsiębiorstwa pracownik ma prawo do odprawy oraz wynagrodzenia za przysługujący okres wypowiedzenia. Złożył pozew do sądu pracy i wygrał, otrzymując zaległe wynagrodzenie.

 

Zmiana miejsca pracy bez zgody pracownika
Pani Katarzyna pracowała jako sprzedawczyni w sklepie obuwniczym. Gdy jej punkt został zamknięty, pracodawca jednostronnie przeniósł ją do innego miasta, mimo że jej umowa wskazywała konkretną lokalizację. Nie mogła podjąć pracy w nowym miejscu, więc pracodawca uznał to za "porzucenie stanowiska" i rozwiązał umowę bez wypowiedzenia. Katarzyna odwołała się do Państwowej Inspekcji Pracy i udowodniła, że pracodawca naruszył przepisy – zmiana miejsca pracy wymagała jej zgody, a rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia było bezpodstawne.

Podsumowanie

Likwidacja sklepu nie oznacza automatycznego wygaśnięcia umowy o pracę, zwłaszcza jeśli była zawarta na czas nieokreślony. Pracodawca ma obowiązek zachować okres wypowiedzenia lub wypłacić stosowne odszkodowanie. Skrócenie wypowiedzenia jest możliwe tylko w określonych sytuacjach, np. w przypadku upadłości lub likwidacji firmy, ale nie zwalnia to pracodawcy z obowiązku wypłaty wynagrodzenia za ten okres. Pracownik ma również prawo do świadectwa pracy zgodnego z rzeczywistym miejscem zatrudnienia. W razie nieprawidłowości warto skonsultować się z prawnikiem lub zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości dotyczące rozwiązania umowy o pracę, skorzystaj z profesjonalnej porady prawnej online. Oferujemy szybkie i rzetelne porady, podczas których wyjaśnimy Twoje prawa, pomożemy w sporządzeniu pism i wskażemy najlepsze rozwiązania. Niezależnie od sytuacji, zapewniamy indywidualne podejście i wsparcie na każdym etapie sprawy. Skontaktuj się z nami i zyskaj pewność, że działasz zgodnie z przepisami.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info