Szukamy prawnika. Oferta dla radcw prawnych i adwokatw

Nagła śmierć pracodawcy

• Autor: Marta Handzlik

Nagle zmarł pracodawca, firmę prowadził jednoosobowo (działalność gospodarcza była tylko na niego). Posiadał biuro rachunkowe, które prowadziło jego sprawy. Nie ma w chwili obecnej żadnych spadkobierców ani sprawy spadkowej. Śmierć nastąpiła bardzo szybko, nie ma pełnomocnictw. Kto ma wystawić świadectwo pracy i załatwiać inne sprawy związane z działalnością? Rodzina, tzn. córka i siostra mieszkają na południu Polski, ja piszę z Sopotu.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Nagła śmierć pracodawcy

Śmierć pracodawcy a wydanie pracownikowi świadectwa pracy 

Zgodnie z art. 632 § 1 ustawy Kodeks pracy z dniem śmierci pracodawcy umowy o pracę z pracownikami wygasają, z zastrzeżeniem przepisu § 3 tego artykułu. Zgodnie zaś z treścią powołanego § 3, gdy któryś ze spadkobierców pracodawcy (osoby fizycznej) zechciałby kontynuować działalność, to nie dojdzie do wygaśnięcia stosunków pracy, a do przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę.

Zamknięcie działalności po śmierci osoby prowadzącej ową działalność gospodarczą nie wyłącza obowiązku wydania przez pracodawcę pracownikom świadectw pracy. Przepisy prawa nie precyzują, jaki podmiot zobowiązany jest do wydania świadectw pracy, więc najczęściej uznaje się, że obowiązek ten będzie spoczywał na spadkobiercach zmarłego przedsiębiorcy. W przypadku, gdy spadkobierców nie ma ,obowiązek ten przechodzi na gminę lub Skarb Państwa.

Słowem – jeśli Pani pracodawca nie ma spadkobierców, świadectwo pracy wyda Pani gmina, w której działalność była zarejestrowana. Z kolei Pani jako pracownik nie jest zobowiązana do załatwiania żadnych spraw związanych z działalnością, bowiem z chwilą śmierci pracodawcy przestała Pani być pracownikiem.

Zobacz też: Śmierć pracownika a świadectwo pracy

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »