• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Jestem nauczycielem pracującym w dwóch szkołach. Proszę o wyliczenie mi okresu do nagrody jubileuszowej w placówce B. Wyjaśniam moją sytuację:
Pierwsza moja praca nauczyciela: 1997 do 2000 (zatrudnienie zakończone), druga moja praca nauczyciela: 2000 do 2013 (zatrudnienie zakończone), trzecia moja praca nauczyciela 2009 do nadal, 1/2 etatu (placówka B), czwarta moja praca nauczyciela: 2013 do nadal (placówka A, 1/1 etatu). Okres zatrudnienia w placówce B pokrywał się z okresem zatrudnienia z moją drugą pracą, lecz zostało to zakończone. Zgodnie z przepisami przy ustaleniu prawa do nagrody jubileuszowej uwzględnia się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz okres bieżącej pracy , natomiast pomija się okresy równoległego niezakończonego zatrudnienia. Mam 25 lat pracy i w placówce A otrzymałem nagrodę jubileuszową na 20- i 25-lecie, prawidłowo. Mam problem z placówką B, gdzie nie otrzymałem jeszcze nagrody na 20-lecie. Tak jak wspomniałem, mam nieprzerwanie 25 lat pracy i w placówce A wszystko jest OK. Placówka B nie potrafi wskazać mi, kiedy nabędę prawo do nagrody za 20 lat pracy. Ja stoję na stanowisku, że nagrodę jubileuszową z placówki B powinienem otrzymać w 2021 r., ponieważ posiadałem 4 lata równoległej pracy, jeżeli chodzi o nagrodę z placówki B. Proszę o wyjaśnienie sytuacji.
W każdym stosunku pracy należy zatem zaliczyć pracownikowi wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy podlegające wliczeniu do nagrody jubileuszowej. Dotyczy to również zatrudnienia na stanowisku pedagogicznym. W tym bowiem przypadku przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz. U. Nr 128, poz. 1418) podobnie nie ograniczają prawa do nagrody jubileuszowej tylko do jednego stosunku pracy nauczyciela, co oznacza, iż do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej nauczyciela wlicza się wszystkie poprzednie i zakończone stosunki pracy oraz inne okresy podlegające wliczeniu do uprawnień pracowniczych. Zatem w przypadku zatrudnienia nauczyciela w dwóch lub więcej stosunkach pracy jednocześnie nagroda jubileuszowa przysługuje z każdego stosunku pracy, bowiem przepisy rozporządzenia nie przewidują wypłaty tej nagrody jedynie w jednym miejscu zatrudnienia tzw. podstawowym.
Do okresu pracy uprawniającego nauczyciela do nagrody jubileuszowej zalicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, oraz że w przypadku równoczesnego pozostawania więcej niż w jednym stosunku pracy do okresu pracy uprawniającego do nagrody zalicza się jeden z tych okresów.
Ograniczenie wskazane w § 7 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy – w brzmieniu: „nauczycielowi pozostającemu w stosunku pracy jednocześnie w kilku szkołach w wymiarze łącznie nieprzekraczającym obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć, do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat w każdej ze szkół wlicza się okresy zatrudnienia - dotyczy więc wyłącznie dodatku stażowego, co oznacza, że nie należy go stosować do nagród jubileuszowych”.
Na podstawie art. 47 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy z 26.01.1982 r. Karta Nauczyciela „za wieloletnią pracę nauczyciel otrzymuje nagrodę jubileuszową w wysokości: za 30 lat pracy – 150% wynagrodzenia miesięcznego oraz za 35 lat pracy – 200% wynagrodzenia miesięcznego”. Zgodnie z § 1 i 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 30.10.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania do okresu pracy uprawniającego nauczyciela do nagrody jubileuszowej zalicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. W przypadku równoczesnego pozostawania więcej niż w jednym stosunku pracy, do okresu pracy uprawniającego do nagrody zalicza się jeden z tych okresów
W dodatkowym miejscu pracy przy ustalaniu prawa do nagrody jubileuszowej uwzględnia się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz okres bieżącej pracy u tego pracodawcy, natomiast pomija się okresy równoległego niezakończonego zatrudnienia. W mojej opinii szkoła B powinna wypłacić nagrodę w 2021 r.
Dwóch pracodawców, jedno prawo do nagrody Pan Marek, nauczyciel historii, pracuje w dwóch szkołach od 2010 roku. W pierwszej szkole (Szkoła A) jest zatrudniony na pełen etat, a w drugiej (Szkoła B) na pół etatu. W 2020 roku minęło 20 lat jego pracy w zawodzie, licząc wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia. Szkoła A wypłaciła mu nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy zgodnie z przepisami. Pan Marek zauważył jednak, że Szkoła B nie uwzględniła prawa do nagrody jubileuszowej, argumentując, że pracuje tam na pół etatu i że okres pracy w Szkole A jest niezakończony. Po analizie przepisów Pan Marek dowiedział się, że Szkoła B powinna uwzględnić wszystkie zakończone okresy pracy oraz okres bieżącej pracy w Szkole B, co oznaczało, że ma prawo do nagrody w obu szkołach. Dopiero po interwencji nagroda została mu wypłacona.
Równoległe zatrudnienie bez nagrody Pani Anna pracowała jako nauczycielka od 1998 roku. Od 2015 roku była zatrudniona jednocześnie w dwóch szkołach: w jednej na 1/2 etatu, a w drugiej na pełen etat. W 2018 roku, po 20 latach pracy w zawodzie, otrzymała nagrodę jubileuszową w pierwszej szkole. W drugiej szkole, gdzie miała 1/2 etatu, dyrekcja uznała, że nagroda jej się nie należy, ponieważ praca w pierwszej szkole trwała nadal. Pani Anna odwołała się od tej decyzji, wskazując, że przepisy wyraźnie mówią o zaliczeniu zakończonych okresów pracy oraz bieżącej pracy w szkole, w której jest zatrudniona. Po wyjaśnieniu sprawy z pomocą prawnika uzyskała nagrodę również w drugiej placówce.
Nieznajomość przepisów przez pracodawcę Pan Tomasz, nauczyciel matematyki, od 2012 roku pracował w dwóch szkołach na pół etatu. W 2022 roku, po 25 latach pracy, otrzymał nagrodę jubileuszową w jednej ze szkół, gdzie pracował nieprzerwanie od 2002 roku. Druga szkoła, w której pracował równolegle od 2012 roku, nie wypłaciła mu nagrody, uzasadniając, że prawa do nagrody nie nabywa się w przypadku równoczesnego zatrudnienia. Pan Tomasz, znając przepisy, zwrócił się do pracodawcy o wyjaśnienie, a po analizie przepisów dyrekcja szkoły przyznała, że prawo do nagrody przysługiwało mu już w 2020 roku. Na tej podstawie Pan Tomasz otrzymał zaległą nagrodę z odsetkami.
Nagroda jubileuszowa przysługuje nauczycielom na podstawie wszystkich zakończonych okresów zatrudnienia oraz bieżącej pracy w danej placówce. Przepisy nie ograniczają prawa do nagrody jedynie do jednego miejsca zatrudnienia, co oznacza, że nauczyciel zatrudniony jednocześnie w kilku szkołach może ubiegać się o nagrodę w każdej z nich, o ile spełnia warunki określone w przepisach. W przypadku wątpliwości lub odmowy przyznania nagrody, kluczowe jest dokładne przeanalizowanie okresów pracy oraz prawidłowe ich zaliczenie, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej. Prawidłowe wyliczenie okresu pracy ma istotne znaczenie, aby nauczyciel nie został pozbawiony należnej mu gratyfikacji.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism prawnych, zapewniając szybkie i rzetelne wsparcie w każdej sprawie – bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać indywidualną pomoc dostosowaną do Twoich potrzeb! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela - Dz.U. 1982 nr 3 poz. 19
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy