• Autor: Wioletta Dyl
Jestem nauczycielką przedszkola. Mam pytanie dotyczące nagrody jubileuszowej za 40 lat pracy. Otóż, 18 maja nabyłam prawo do emerytury i w tym dniu rozwiązałam stosunek pracy za porozumieniem stron, po czym 19 maja podpisałam z tym samym pracodawcą umowę o pracę na czas określony w zastępstwie za nieobecnego nauczyciela. W związku z tym, że umowa wygaśnie 31 sierpnia i od 01.09. zabraknie mi 2 lat i 2 miesięcy do nagrody jubileuszowej, dostarczyłam pracodawcy zaświadczenie uprawniające do doliczenia 1 roku 4 miesięcy i 4 dni. W związku z tym zabraknie mi mniej niż 12 miesięcy po wygaśnięciu umowy. Czy w tej sytuacji mam prawo do wcześniejszej wypłaty tej nagrody?
Nagroda jubileuszowa to nagroda, którą otrzymuje pracownik nie za osiągnięcia zawodowe, lecz za długoletni staż pracy. Ale należy pamiętać, że jest to świadczenie niepowszechne i nieobowiązkowe i przysługuje tylko tym pracownikom, dla których takie uprawnienie jest przewidziane w przepisach szczególnych, czyli np. ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela.
Za wieloletnią pracę nauczyciel otrzymuje nagrodę jubileuszową. Pierwsza nagroda przysługuje po 20 latach pracy, a kolejne co 5 lat, aż do osiągnięcia 40-letniego stażu.
Zobacz też: Nagroda jubileuszowa nauczyciela a przejście na emeryturę
Na podstawie § 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 30.10. 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz. U. Nr 128, poz . 1418 ) do okresu pracy uprawniającego nauczyciela do nagrody jubileuszowej zalicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, jak np. praca w indywidualnym gospodarstwie rolnym zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z 20.07. 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. Nr 54, poz. 310).
Zgodnie z uchwałą składu siedmiu sędziów SN z 26.02.1990 r., sygn. akt III PZP 57/89: „pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w ostatnim dniu okresu pracy uprawniającego do tej nagrody bądź w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających nagrody jubileuszowe”. Druga uchwała SN (z 21 maja 1991 r., sygn. akt I PZP 16/91) precyzuje, że „pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu bezpośrednio poprzedzającym dzień, który nazwą lub datą odpowiada dniowi, w którym pracownik podjął zatrudnienie”.
Jest jeden wyjątek od tej reguły – w przypadku rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.
Pani Maria, nauczycielka przedszkola, pracowała 39 lat i 6 miesięcy. Zdecydowała się przejść na emeryturę, ale brakowało jej 6 miesięcy do nagrody jubileuszowej za 40 lat pracy. Dzięki doliczeniu okresu pracy w gospodarstwie rolnym uzyskała prawo do nagrody i otrzymała ją w dniu rozwiązania stosunku pracy.
Pan Jan, pracując 39 lat i 10 miesięcy, został zmuszony do zakończenia zatrudnienia z powodu likwidacji przedszkola. Ze względu na to, że brakowało mu mniej niż 12 miesięcy do nagrody jubileuszowej, otrzymał ją w dniu rozwiązania stosunku pracy, zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela.
Pani Anna po 40 latach pracy nabyła prawo do nagrody jubileuszowej, ale tuż przed jej wypłatą złożyła wniosek o przejście na emeryturę. Zrezygnowała jednak z rozwiązania umowy, kontynuując zatrudnienie w tym samym miejscu, a nagroda została jej wypłacona wraz z końcem kolejnego okresu zatrudnienia.
Nagroda jubileuszowa dla nauczycieli przedszkola to świadczenie przyznawane za wieloletni staż pracy, które podlega szczegółowym regulacjom zawartym w Karcie Nauczyciela. Warto pamiętać, że nawet w przypadku rozwiązania stosunku pracy z powodu emerytury lub renty, nauczyciel może uzyskać nagrodę, jeśli do nabycia prawa brakuje mu mniej niż 12 miesięcy. Dzięki temu, nauczyciele mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe za swoją długoletnią pracę.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, dostosowane do potrzeb nauczycieli i pracowników oświaty. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybkie i fachowe wsparcie w kwestiach prawnych związanych z zatrudnieniem i świadczeniami. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela - Dz.U. 1982 nr 3 poz. 19
2. Uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 26 lutego 1990 r., sygn. akt III PZP 57/89
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Wioletta Dyl
Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy