• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Pracownik przepracował 50 lat w spółdzielni, w której obowiązuje układ zbiorowy pracy. Określa on, że ostatnią nagrodę jubileuszową pracownicy otrzymają po przepracowaniu 45 lat. Czy mimo to można wypłacić pracownikowi nagrodę jubileuszową za 50 lat pracy i czy w związku z tym potrzebna jest zmiana zapisów w układzie zbiorowym pracy? A może wystarczy zatwierdzenie wypłaty nagrody przez Radę Nadzorczą?
Kodeks pracy nie reguluje pojęcia nagrody jubileuszowej, czyli nie przysługuje ona wszystkim pracownikom. Nagroda jubileuszowa jest wypłacana na podstawie zasad i trybu określonego w odrębnych aktach, które obejmują określone grupy zawodowe. Aktami mówiącymi o tej nagrodzie są m.in. Karta Nauczyciela, ustawa o służbie cywilnej, ustawa o pracownikach samorządowych, ustawa o zakładach opieki zdrowotnej czy ustawa o pracownikach urzędów skarbowych. Na podstawie innych rozporządzeń do nagrody jubileuszowej mają również prawo pracownicy instytucji kultury, bibliotek i górnicy. Dla pozostałych grup zawodowych to pracodawcy mogą ustalać własne postanowienia dotyczące nagrody.
Pracownik i pracodawca mają prawo dowolnie kształtować indywidualne ustalenia w zakresie stosunku pracy.
Fakt, iż regulamin wynagradzania przewiduje ostatnią nagrodę po 45 latach pracy, nie oznacza, że nie można zmienić tego na korzyść pracownika.
Sytuację pracownika kształtują przepisy prawa pracy, określające uprawnienia i obowiązki zatrudnionego, na podstawie art. 9 § 1 K.p. należą do nich zarówno regulacje Kodeksu pracy, jak i przepisy innych ustaw i aktów wykonawczych, postanowienia układów zbiorowych i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów.
Korzystniejsze postanowienia, z dniem wejścia w życie, zastępują z mocy prawa wynikające z dotychczasowych przepisów prawa pracy warunki umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy. Natomiast postanowienia mniej korzystne dla pracowników wprowadza się w drodze wypowiedzenia pracownikom dotychczasowych warunków umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy.
W prawie pracy istnieje zasada uprzywilejowania pracownika określona w art. 18 K.p. W myśl tego przepisu postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy. W przeciwnym razie postanowienia te stają się nieważne, a ich miejsce zajmują odpowiednie przepisy prawa pracy.
Postanowienia umowy o pracę, którą przecież można zmienić na korzyść pracownika w zakresie np. nagrody, mogą być korzystniejsza niż regulaminy. Trzeba jednak pamiętać, aby decyzja w tym zakresie była zgodna ze statutem spółdzielni oraz nie dyskryminowała innych pracowników, którzy także mogą nabyć prawo do tej nagrody po 50 latach pracy. Zakazane jest bowiem dyskryminowanie pracowników.
Pan Jan przepracował 50 lat w spółdzielni i mimo że układ zbiorowy pracy przewiduje nagrodę jubileuszową po 45 latach, Rada Nadzorcza postanowiła zatwierdzić dla niego wyjątkową nagrodę za 50 lat lojalnej pracy. Uznano, że nie ma konieczności zmiany układu zbiorowego, a indywidualna decyzja wystarczy.
Pani Maria, pracownica spółdzielni od 50 lat, zgłosiła wniosek o dodatkową nagrodę jubileuszową. Rada Nadzorcza spółdzielni, chcąc uhonorować jej zaangażowanie, zdecydowała o zmianie układu zbiorowego pracy, tak aby każdy pracownik, który przepracuje 50 lat, mógł otrzymać taką nagrodę.
Pan Andrzej, po 50 latach pracy, nie mógł otrzymać nagrody jubileuszowej zgodnie z obowiązującym układem zbiorowym. Jednak pracodawca, doceniając jego zasługi, zmienił jego umowę indywidualnie, aby móc wypłacić mu dodatkową nagrodę, bez konieczności modyfikacji całego układu zbiorowego.
Choć układ zbiorowy pracy może przewidywać nagrodę jubileuszową tylko do określonego momentu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w szczególnych przypadkach pracodawca przyznał dodatkowe wyróżnienie za dłuższy staż pracy. Wypłata nagrody za 50 lat pracy może być dokonana poprzez zatwierdzenie przez Radę Nadzorczą lub zmianę układu zbiorowego, zawsze z zachowaniem zasad niedyskryminacji innych pracowników.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, dostosowanych do indywidualnych potrzeb pracowników i pracodawców, w tym w zakresie wynagrodzeń, układów zbiorowych i nagród jubileuszowych. Skontaktuj się z nami, aby otrzymać wsparcie w rozwiązywaniu problemów prawnych szybko i wygodnie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy