• Autor: Dorota Kriger
Czy okres pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia można zaliczyć do stażu, od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej? Wydaje mi się, że nie należy go wliczać, ale w mojej firmie obowiązuje inna praktyka, więc jeśli można, prosiłabym o podstawę prawną.
Odpowiedź na Pani pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ aktualny stan prawny już nie zobowiązuje wszystkich pracodawców do wypłacania nagrody jubileuszowej.
Art. 79 Kodeksu pracy, który dotyczył nagrody jubileuszowej i na podstawie którego wydane zostało zarządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania – został uchylony w 1996 roku i aktualnie nie obowiązuje.
Obecnie kwestie przyznania tej nagrody – jeśli zakład pracy takową wypłaca – regulują wewnętrzne przepisy zakładu pracy, takie jak regulamin wynagradzania lub układ zbiorowy pracy. Jest też kilka wyjątków. Niektóre przepisy szczegółowe nadal nakazują wypłatę nagrody jubileuszowej poszczególnym grupom pracowników, a także regulują zasady jej wypłacania.
Zasady przyznawania nagrody jubileuszowej są więc w niektórych przypadkach zależne od tego, jaki zawód wykonują pracownicy bądź gdzie są oni zatrudnieni. Mianowicie nagroda jubileuszowa jest wypłacana:
W pozostałych przypadkach zasady przyznawania nagrody jubileuszowej mogą być kształtowane w sposób dowolny, przepisy prawa pracy nie zawierają bowiem żadnych ograniczeń co do długości stażu pracy wymaganego do jej przyznania i okresów zatrudnienia zaliczanych do tego stażu. Brak jest też przepisów, które mówiłyby, jaka powinna być częstotliwość przyznawania takiej nagrody czy też jej wysokość.
W powyższej sprawie wypowiedział się też Sąd Najwyższy. Zgodnie z wyrokiem z 22 stycznia 2002 r. (I PKN 820/00) gratyfikacja jubileuszowa jest świadczeniem fakultatywnym i przepisy płacowe mogą kształtować do niej prawo w sposób samodzielny i swobodny. Istotą gratyfikacji jubileuszowej jest nagradzanie pracy u jednego pracodawcy lub w jednym zawodzie, nagroda jubileuszowa jest więc świadczeniem o charakterze zakładowym, branżowym lub zawodowym (stąd też nadal obowiązujące przepisy szczegółowe, dotyczące np. górników czy nauczycieli).
Jeśli w przepisach wewnątrzzakładowych brak informacji, jakie okresy powinny być uwzględniane, a jednocześnie przepisy te przewidują możliwość przyznania nagrody jubileuszowej pracownikom, to zastosowanie może mieć już nieobowiązujące, wyżej przywołane zarządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania.
Zgodnie zaś z § 4 ust. 3. pkt 2 zarządzenia do okresu pracy uprawniającego do nagrody wlicza się przypadające po wyzwoleniu okresy przerw w zatrudnieniu, spowodowane niezdolnością do pracy, w czasie której przysługiwały zasiłki z ubezpieczenia społecznego na wypadek choroby i macierzyństwa lub wynagrodzenie albo świadczenie rehabilitacyjne.
Proszę sprawdzić, czy w Pani przypadku zastosowanie mają przepisy szczegółowe (podane powyżej), czy też wewnętrzny regulamin oraz czy w regulaminie powołano się na nieobowiązujące już zarządzenie. Sądzę, że pomoże to rozstrzygnąć Pani wątpliwości.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Dorota Kriger
Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.
Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy