Szukamy prawnika. Oferta dla radc�w prawnych i adwokat�w

Nauczyciel na urlopie dla poratowania zdrowia a podjęcie studiów doktoranckich i pobieranie stypendium naukowego

• Autor: Marta Handzlik

Czy nauczyciel szkoły średniej, będący na urlopie dla poratowania zdrowie, może podjąć studia doktoranckie w szkole doktorskiej i otrzymywać stypendium? Karta Nauczyciela stanowi, że taki nauczyciel nie może podejmować pracy i otrzymywać za nią wynagrodzenia. Czy stypendium jest w takim razie wynagrodzeniem za pracę?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Nauczyciel na urlopie dla poratowania zdrowia a podjęcie studiów doktoranckich i pobieranie stypendium naukowego

Zakaz pracy i działalności zarobkowej na urlopie dla poratowania zdrowia

Zgodnie z art. 73 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2018 r., poz. 967) – w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. W przypadku stwierdzenia, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podejmuje inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową, dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy.

Ustawodawca dość niefortunnie „wymieszał” w normie prawnej zakaz nawiązywania stosunku pracy z zakazem prowadzenia działalności zarobkowej, chcąc przekazać adresatowi ogólny zakaz podejmowania w czasie urlopu dla poratowania zdrowia działań w celu osiągania dochodów ze wszelkich źródeł, niezależnie od ich rodzaju. Jednakże w ustawie brak jest jakiejkolwiek definicji „działalności zarobkowej”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy stypendium naukowe to zarobkowanie?

Odnośnie stypendiów naukowych z pewnością nie mamy do czynienia z zatrudnieniem, więc pierwsza część dyspozycji komentowanego przepisu jest z zasady wyłączona. Natomiast w zakresie ustalenia, czy stypendium naukowe w ramach studiów doktoranckich jest „działalnością zarobkową”, pojawia się trudność, ponieważ dostępne wykładnie odnoszące się do zastosowania pojęć funkcjonujących na gruncie ustawy o działalności gospodarczej są po prostu do omawianej sytuacji nieadekwatne.

Na gruncie prawa podatkowego stypendium doktoranckie stanowi przychód z innych źródeł, aczkolwiek jest zwolnione z podatku. Ustawodawca uznaje więc, że stypendium naukowe nie ma cech typowego dochodu, tak jak inne źródła dochodowe wymienione w ustawie.

Odpowiadając na zadane pytanie, można posłużyć się wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 6 marca 2018 r. (III AUa 762/17), zgodnie z którym działalność ma charakter zarobkowej, jeżeli jest prowadzona w celu osiągnięcia dochodu rozumianego jako nadwyżka przychodów nad nakładami tej działalności. W tym zakresie znaczenie ma też kryterium subiektywne w postaci dążenia danego podmiotu do osiągnięcia zarobku przez wykonywanie określonej działalności. O zarobkowym charakterze działalności nie decyduje faktyczne osiągnięcie zysku, lecz zamiar jego osiągnięcia.

Kierując się tą wykładnią należy uznać, że stypendium naukowe w ramach studiów doktoranckich nie stanowi celu działalności zarobkowej danej osoby, bo cel jej działania jest naukowy – uzyskanie stopnia naukowego, a nie uzyskanie zysku.

Podsumowując: podjęcie studiów doktoranckich i otrzymywanie stypendium nie może stanowić podstawy do odwołania nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Nauczyciel biologii rozpoczynający studia doktoranckie

Pani Anna, nauczycielka biologii w liceum, skorzystała z urlopu dla poratowania zdrowia w związku z problemami kardiologicznymi. W trakcie urlopu postanowiła rozpocząć studia doktoranckie w dziedzinie biologii molekularnej. Otrzymywała stypendium doktoranckie, które pozwalało jej na pokrycie kosztów nauki i codziennego życia. Dyrektor szkoły próbował odwołać ją z urlopu, powołując się na zakaz działalności zarobkowej. Pani Anna udowodniła, że stypendium naukowe nie stanowi wynagrodzenia za pracę, co potwierdził sąd, przywracając jej prawo do dalszego korzystania z urlopu.

 

Nauczyciel matematyki i wsparcie naukowe

Pan Marek, nauczyciel matematyki w technikum, przebywając na urlopie zdrowotnym z powodu wypalenia zawodowego, został przyjęty na studia doktoranckie z matematyki stosowanej. Podczas studiów otrzymywał stypendium naukowe. Zainteresowany wyjaśnił w rozmowie z prawnikiem, że jego działalność na uczelni nie ma charakteru zarobkowego, a celem jest rozwój naukowy. Po interwencji prawnej dyrektor szkoły nie miał podstaw do odwołania go z urlopu.

 

Nauczyciel języka polskiego z ambicjami naukowymi

Pani Katarzyna, nauczycielka języka polskiego w szkole średniej, przebywała na urlopie zdrowotnym z powodu długotrwałego stresu. Postanowiła wykorzystać ten czas na rozwój naukowy, podejmując studia doktoranckie z literaturoznawstwa. Otrzymywała stypendium doktoranckie, które pokrywało jedynie część kosztów jej działalności badawczej. Władze szkoły początkowo uznały to za naruszenie zasad urlopu zdrowotnego, jednak po konsultacji z prawnikiem przyznano, że stypendium nie jest wynagrodzeniem za pracę, a działalność badawcza nie ma charakteru zarobkowego.

Podsumowanie

Nauczyciel na urlopie dla poratowania zdrowia ma zakaz podejmowania działalności zarobkowej. Stypendium doktoranckie, będące formą wsparcia naukowego, nie jest wynagrodzeniem za pracę, lecz przychodem z innych źródeł. Podjęcie studiów doktoranckich i otrzymywanie stypendium nie narusza więc zasad urlopu zdrowotnego i nie stanowi podstawy do jego odwołania.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz porady prawnej lub pomocy w przygotowaniu pisma? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a my zajmiemy się resztą!

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela - Dz.U. 1982 nr 3 poz. 19
2. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 6 marca 2018 r. III AUa 762/17

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »