Nieobecność w pracy 1 dzień w miesiącu i brak premii

• Autor: Dorota Kriger

Dlaczego jak wezmę urlop na żądanie z powodu pogrzebu lub dzień opieki na dziecko, nie mam wtedy premii? Czy to zależy od pracodawcy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Nieobecność w pracy 1 dzień w miesiącu i brak premii

Zasady przyznawania premii

Kwestie przyznawania premii zależą od pracodawcy, a dokładnie od zapisów w dokumentach wewnątrzzakładowych, takich jak regulamin wynagradzania lub układ zbiorowy pracy. Zasady przyznawania premii mogą więc być bardzo zróżnicowane, gdyż każdy pracodawca ma prawo w inny sposób skonstruować system wynagradzania w swojej firmie.

System taki powinien jednak uwzględniać wymogi prawa, gdyż zgodnie z art. 18 § 1 K.p. postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy. Przykładowo: nie wolno w regulaminie wynagradzania ustalać wynagrodzenia za pracę niższego niż wynagrodzenie minimalne, które jest corocznie ustalane w oparciu o zapisy ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679 z późn. zm.).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Świadczenia związane z pracą przyznawane w formie pieniężnej

Zapisy dokumentów wewnątrzzakładowych nie mogą też w żaden sposób dyskryminować poszczególnych pracowników, a także powinny zapewniać zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. W szczególności w dokumentach tych powinny być uwzględnione zapisy art. 183c § 1 K.p., zgodnie z którym pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. W § 2 tegoż artykułu wyjaśniono, iż wynagrodzenie to obejmuje wszystkie składniki wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub w innej formie niż pieniężna. Zasada wymieniona w art. 183c § 1 K.p. dotyczy więc także premii.

Dokumenty wewnątrzzakładowe powinny w sposób jednoznaczny określać obiektywne kryteria, po których spełnieniu pracownik nabywa prawo do świadczenia, np. premii, w wysokości określonej w tych dokumentach.

Pracodawca może też przyznać premie bez stosownych zapisów w regulaminach, czyli tzw. premie uznaniowe, które zależne są od uznania pracodawcy, a nie od spełnienia wymogów postawionych w regulaminie lub układzie zbiorowym.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Wpływ nieobecności w pracy na przyznanie premii

W zależności od tego, czy premia jest premią regulaminową czy uznaniową, nieobecność w pracy może mieć różny wpływ na prawo pracownika do premii. Regulamin wynagradzania może przewidywać np. proporcjonalne pomniejszenie premii za czas nieobecności albo wypłatę premii w całości, jeśli mimo nieobecności spełnione zostały warunki postawione w regulaminie.

Jeśli zaś premia jest uznaniowa – pracodawca może jej wcale nie wypłacić, nawet jeśli pracownika nie było w pracy tylko przez 1 dzień.

To, czy pracodawca słusznie nie wypłaca miesięcznej premii pracownikowi w związku z nieobecnością tego pracownika w pracy, można zweryfikować jedynie poprzez analizę zapisów dokumentów wewnątrzzakładowych, takich jak regulamin wynagradzania, układ zbiorowy pracy czy umowa o pracę.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Dzień opieki nad dzieckiem a premia
Pani Anna, pracująca w dużej korporacji, skorzystała z przysługującego jej dnia opieki nad dzieckiem. Była przekonana, że nie wpłynie to na jej wynagrodzenie, jednak pod koniec miesiąca zauważyła, że jej premia została pomniejszona. Okazało się, że regulamin firmy przewiduje pełną premię tylko dla osób obecnych w pracy przez cały miesiąc.

 

Urlop na żądanie w nagłej sytuacji
Pan Michał musiał wziąć urlop na żądanie z powodu nagłej sytuacji rodzinnej. Mimo że pracował wydajnie przez pozostałe dni miesiąca, jego premia została wstrzymana. Po rozmowie z działem HR dowiedział się, że premia ma charakter uznaniowy i firma wymaga 100% frekwencji, by ją przyznać.

 

Pogrzeb bliskiej osoby i brak premii
Pani Katarzyna skorzystała z ustawowego urlopu okolicznościowego w związku ze śmiercią ojca. Spodziewała się, że jej premia nie zostanie naruszona, ponieważ była to usprawiedliwiona nieobecność. Niestety, premia została pomniejszona, ponieważ regulamin firmy uzależniał jej pełną wypłatę od nieprzerwanej obecności w pracy.

Podsumowanie

Przyznawanie premii zależy od zasad określonych w dokumentach wewnątrzzakładowych danej firmy. Nieobecność w pracy, nawet usprawiedliwiona, może wpłynąć na jej wysokość, zwłaszcza jeśli regulamin wynagradzania uzależnia premię od pełnej frekwencji. W przypadku premii uznaniowej pracodawca ma pełną swobodę w jej przyznawaniu. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z obowiązującymi zasadami w swojej firmie, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości co do zasad przyznawania premii w Twojej firmie lub potrzebujesz pomocy w interpretacji regulaminu wynagradzania, skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online. Nasi eksperci pomogą Ci zrozumieć Twoje prawa, przeanalizują dokumenty i wskażą możliwe rozwiązania. Szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu – skontaktuj się z nami i uzyskaj rzetelną odpowiedź na swoje pytania.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info