Nowa organizacja oddziału szpitalnego a prawa pracownika, czy należy się dodatek?

• Autor: Tomasz Krupiński

Dzielą mój oddział szpitalny na dwie części. Jedna część sal ma należeć do geriatrii, druga do ZOL-u. Ja jako pracownik mam zostać na tym łączonym oddziale i podpisywać zlecenia oraz opiekować się pacjentami i wypełniać dokumentację w dwóch miejscach równocześnie. Czy jest to zgodne z prawem? I czy mogę z tej racji walczyć o dodatkowe pieniądze? Jestem zatrudniona na warunkach umowy o pracę, jako pracownik szpitala. Już wcześniej byłam delegowana, ale na oddział. Nigdy nie miałam sytuacji, gdy na jednym oddziale funkcjonowały dwa osobne oddziały.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Nowa organizacja oddziału szpitalnego a prawa pracownika, czy należy się dodatek?

Obowiązki pracownika i polecenia pracodawcy

Łączenie dyżurów nie jest reglamentowane prawnie. Ustawodawca nie wypowiedział się w tej materii. Pierwszy rodzaj umowy wynika z art. 22 § 1 Kodeksu pracy, zgodnie z którym „przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem”.

Nie budzi żadnych wątpliwości, że pracownik jest obowiązany wykonywać polecania przełożonych w granicach wyznaczonych przepisami prawa oraz umówionym rodzajem pracy. Zgodnie bowiem z art. 100 § 1 „pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę”.

W ramach stosunku pracy pracownik powinien zatem po pierwsze wykonywać powierzone mu obowiązki (czynności), po drugie – wypełniać polecenia pracodawcy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Dyżury medyczne w szpitalu

Mając na uwadze powyższe, pracodawca, co do zasady, może precyzować powinność pełnienia dyżurów medycznych poprzez wydanie indywidualnego polecenia służbowego kierowanego do konkretnego pracownika, z którego będzie wynikało zobowiązanie do odbycia takiego dyżuru w konkretnym miejscu i terminie.

Zgodnie z art. 95 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej „pracownicy wykonujący zawód medyczny i posiadający wyższe wykształcenie, zatrudnieni w podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne mogą być zobowiązani do pełnienia w przedsiębiorstwie tego podmiotu dyżuru medycznego;

2. Dyżurem medycznym jest wykonywanie poza normalnymi godzinami pracy czynności zawodowych przez osoby, o których mowa w ust. 1, w podmiocie leczniczym wykonującym stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne;

3. Czas pełnienia dyżuru medycznego wlicza się do czasu pracy”.

W świetle zatem obowiązującego ustawodawstwa dyżur medyczny stanowi dodatkowe zadanie do wykonania przez pracownika poza normalnymi godzinami pracy, a od pracy w godzinach nadliczbowych odróżnia go to, że jest zaplanowanym elementem organizacji pracy.

Zgodnie z powyższym brak przeszkód do polecenia wykonywania dyżurów na dwóch oddziałach. Osobiście jednak uważam, że jest to działanie sprzeczne z prawami pacjenta. Wytężona praca na dwóch oddziałach naraża pacjentów na uzyskiwanie usług medycznych na obniżonym poziomie.

Wyjątek stanowi art. 16f ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Zgodnie bowiem z art. 16f ust. 1: „lekarz odbywa szkolenie specjalizacyjne na podstawie programu specjalizacji ustalonego dla danej dziedziny medycyny, z uwzględnieniem odpowiedniego modułu”. Ustęp 3h przywołanego przepisu stanowi natomiast, że „program specjalizacji zawiera pełnienie dyżurów medycznych określonych w programie danej specjalizacji”.

Jak wynika z przytoczonych powyżej przepisów, istotą dyżurów medycznych realizowanych w trakcie specjalizacji jest ich ograniczenie do dziedziny objętej danym programem. Lekarz rezydent nie może być zatem zmuszany do pełnienia dyżurów medycznych poza programem jego specjalizacji.

Krytyczne stanowisko wobec odmiennych praktyk, polegających na przymusowym kierowaniu lekarzy rezydentów do odbywania dyżurów w izbach przyjęć czy SOR-ach zostało już wielokrotnie wyrażone przez przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia.

Stwierdzono mianowicie, iż oddelegowanie lekarza do pracy w innym oddziale, niż przewiduje to program specjalizacji, jest niezgodne z umową zawieraną z Ministrem Zdrowia na refundowanie kosztów zatrudnienia rezydentów, a to, zgodnie z § 2 ust. 5 ww. umowy, wiąże się z koniecznością zwrotu środków finansowych przekazanych przez Ministra Zdrowia na jej realizację (vide pismo Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia z dnia 1 lipca 2014 r., MZ-NSK-842-4262-1/MŚ/14, skierowane do Komisji Młodych Lekarzy Naczelnej Rady Lekarskiej, por. także Komunikat w sprawie pełnienie dyżurów medycznych przez lekarzy odbywających szkolenie specjalizacyjne).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przykład 1

Pracownik medyczny, zatrudniony na oddziale internistycznym, otrzymał od pracodawcy polecenie pełnienia dyżurów medycznych zarówno na swoim oddziale, jak i na sąsiednim oddziale chirurgicznym. Mimo wątpliwości co do efektywności pracy na dwóch oddziałach jednocześnie, pracownik zobowiązany był do wykonania polecenia, ponieważ mieściło się ono w granicach obowiązków służbowych.

 

Przykład 2

Lekarz rezydent, odbywający specjalizację z pediatrii, został oddelegowany przez pracodawcę do pełnienia dyżurów na izbie przyjęć ogólnej, mimo że zakres jego specjalizacji tego nie przewidywał. Lekarz odwołał się do Ministerstwa Zdrowia, powołując się na przepisy dotyczące programu specjalizacyjnego, co skutkowało wycofaniem polecenia przez pracodawcę.

 

Przykład 3

Pielęgniarka zatrudniona w szpitalu otrzymała polecenie wypełniania obowiązków na dwóch różnych oddziałach w ramach jednej zmiany – na oddziale ortopedycznym i rehabilitacyjnym. Chociaż pracodawca argumentował to potrzebą organizacyjną, pracownica wskazała, że takie rozwiązanie może wpłynąć na jakość opieki nad pacjentami. W odpowiedzi pracodawca zmodyfikował plan pracy, ograniczając obowiązki do jednego oddziału w danej zmianie.

Podsumowanie

Pracownik jest zobowiązany do wykonywania poleceń pracodawcy w granicach prawa oraz umowy o pracę. Pracodawca ma prawo zlecać dyżury medyczne, jednak muszą one być zgodne z przepisami, w tym z programem specjalizacyjnym lekarzy rezydentów, co wyklucza zmuszanie ich do pracy poza zakresem specjalizacji. W przypadku konfliktów konieczne jest uwzględnienie przepisów oraz interesu pacjentów.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne doradztwo prawne w zakresie obowiązków pracownika i uprawnień pracodawcy, w tym analizy zgodności poleceń służbowych z przepisami prawa pracy. Zapewniamy również wsparcie w rozwiązywaniu sporów dotyczących dyżurów medycznych i praw rezydentów. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

2. Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej - Dz.U. 2011 nr 112 poz. 654

3. Ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty - Dz.U. 1997 nr 28 poz. 152

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Tomasz Krupiński

Administrator portalu ePorady24, radca prawny z kilkunastoletnim doświadczeniem, magister prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w prawie nieruchomości i prawie lokalowym (wykup mieszkań, najem, eksmisje, zasiedzenia itp.) oraz w prawie rodzinnym (rozwody, alimenty, podział majątku itp.). Doradza też wspólnotom mieszkaniowym i zarządcom nieruchomości (sam również ma uprawnienia zarządcy). Prowadzi własną kancelarię i reprezentuje naszych klientów w sądach.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info