Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Autor: Tadeusz M. Nycz
W artykule pt. Zobowi膮zanie wekslowe w prawie pracy (na tle zagadnienia odpowiedzialno艣ci materialnej pracownika) (PiZS 2007/12/23) P. W膮偶 analizuje i zwalcza argumenty 艣wiadcz膮ce o niedopuszczalno艣ci stosowania weksla w stosunku pracy, dochodz膮c do ko艅cowego odmiennego wniosku.
Interesuje Ci臋 ten temat i chcesz wiedzie膰 wi臋cej? kliknij tutaj >>
Znamienny jest spos贸b argumentacji zaprezentowany przez autora, kt贸ry rozpoczyna od pogl膮d贸w jednolitego orzecznictwa S膮du Najwy偶szego, stwierdzaj膮c, i偶 stoi ono na stanowisku dopuszczalno艣ci weksla w stosunkach pracy, cytuj膮c jednocze艣nie dwa aktualne rozstrzygni臋cia tego S膮du.
Za pierwszym wyrokiem SN z dnia 21 maja 1981 r. IV PRN 6/81, OSNCP 1981/11/225, autor powtarza zupe艂nie nieprzekonuj膮ce twierdzenia o relacji Prawa wekslowego do prawa pracy, kt贸re nie znajduj膮 偶adnego potwierdzenia normatywnego, co wyra藕nie wykaza艂 w krytycznej glosie A. 呕abski („Pa艅stwo i Prawo” 1983/4/137 i nast.).
Warto w tym miejscu przypomnie膰, 偶e kluczowym politycznym argumentem wyroku S膮du Najwy偶szego z dnia 21 maja 1981 r. by艂a potrzeba ochrony przez weksel socjalistycznego, uspo艂ecznionego mienia zak艂ad贸w pracy.
Drugi za艣 wyrok SN z dnia 18 marca 1998 r. (IV PKN 436/97, OSNP 1999/4/126) nie odnosi si臋 ju偶 zupe艂nie do podstaw normatywnych zastosowania Prawa wekslowego do stosunku pracy, lecz powtarza za poprzednim tak膮 dopuszczalno艣膰, koncentruj膮c swoje zainteresowania na odpowiednim, zreszt膮 sztucznym, dostosowaniu instytucji weksla do warunk贸w zatrudnienia pracownik贸w.
W kolejnych rozwa偶aniach autor wskazuje na przewa偶aj膮ce pogl膮dy doktryny prawa pracy, wedle kt贸rych weksel jest dopuszczalny do stosowania w stosunkach pracy. Na poparcie powo艂uje w przypisach dwa komentarze: A.M. 艢wi膮tkowskiego (C.H. BECK Warszawa 2006, s. 546) i pod red. W. Muszalskiego (C.H. BECK Warszawa 2005, s. 398) oraz artyku艂y R. Sadlika („Prawo Pracy” 2001/7-8/31), a tak偶e K. Gonery („Monitor Prawa Pracy” 2006/10/516).
Niestety dociekliwo艣膰 autora poszukuj膮cego poprawnej wyk艂adni postawionej tezy wyk艂adniowej powinna by膰, delikatnie rzecz bior膮c, nieco lepsza. Wskazani autorzy zar贸wno komentarzy, jak i artyku艂贸w, nie analizuj膮 bowiem podstaw prawnych stosowania weksla do stosunku pracy, lecz mechanicznie powtarzaj膮 za SN, 偶e jego stosowanie jest dopuszczalne.
I oto mamy przyk艂ad rzekomo rzetelnej wyk艂adni, co przek艂ada si臋 na t臋 konstatacj臋, 偶e je艣li jaki艣 autorytet strzeli b艂膮d i wi臋kszo艣膰 ludzi dzisiaj b臋dzie powtarza膰 za nim, 偶e Ziemia jest p艂aska, to, to twierdzenie przerodzi si臋 w prawd臋 i znajdzie praktyczne zastosowanie, jak to niestety ma miejsce w przypadku weksla i pracownik贸w.
P. W膮偶 przechodzi jednak do szczeg贸艂owej analizy argument贸w przeciwnik贸w stosowania weksla w stosunku pracy. Pomin臋 w tym miejscu analiz臋 偶yczeniowych argument贸w autora, gdy偶 maj膮 one niewielkie znaczenie dla poprawnej wyk艂adni prawa.
Skoncentruj臋 si臋 natomiast na podstawowym pytaniu, jaka jest podstawa prawna stosowania w stosunkach pracy ustawy z dnia 28 kwietnia 1936 r. Prawo wekslowe (Dz. U. Nr 37, poz. 282 z p贸藕n. zm.)?
Poprawna odpowied藕 na tak postawione pytanie eliminuje potrzeb臋 dalszej szczeg贸艂owej dyskusji na ten temat, je艣li mamy analizowa膰 problem w 艣wietle poprawnych zasad wyk艂adni prawa.
P. W膮偶 uwa偶a, 偶e art. 300 K.p. pozwala na si臋gni臋cie do postanowie艅 Prawa wekslowego, poniewa偶:
Argumenty powo艂ane przez autora nie znajduj膮 jednak 偶adnego uzasadnienia logicznego i 艣wiadcz膮 o ewidentnej wyk艂adni petitio principii, czyli metody poszukiwania argument贸w pod z g贸ry za艂o偶on膮 tez臋, a nie s膮 niestety rzeczow膮 analiz膮 wyk艂adniow膮.
Problematyka wekslowa stanowi cz臋艣膰 prawa cywilnego odnosz膮c膮 si臋 do zobowi膮za艅, ale to 偶aden argument dla tezy autora, poniewa偶 art. 300 Kodeksu pracy pozwala na si臋ganie do Kodeksu cywilnego, a nie do szerszego zbioru akt贸w prawnych stanowi膮cych prawo cywilne, w sk艂ad kt贸rego wchodzi zar贸wno Kodeks cywilny jak i Prawo wekslowe.
Wyra藕ne, gramatyczne brzmienie art. 300 K.p. wyklucza jak膮kolwiek mo偶liwo艣膰 stosowania do stosunku pracy Prawa wekslowego, jako wchodz膮cego w sk艂ad poj臋cia prawa cywilnego, a nie Kodeksu cywilnego.
W Ksi臋dze trzeciej Kodeksu cywilnego pt. Zobowi膮zania weksel wyst臋puje tylko w dw贸ch artyku艂ach, a mianowicie w art. 506 § 2 K.c. zwi膮zanym z umow膮 odnowienia d艂ugu oraz w art. 583 § 2 K.c. dotycz膮cym sprzeda偶y na raty. Jak wida膰, oba te przepisy nie maj膮 zwi膮zku ani bezpo艣redniego ani po艣redniego z problematyk膮 zabezpieczenia roszcze艅 pracodawcy wzgl臋dem pracownika.
Do weksla stosuje si臋 postanowienia art. 9216 do art. 92116 K.c. dotycz膮ce papier贸w warto艣ciowych, to prawda. Pytanie jednak jest nast臋puj膮ce, kt贸ry z tych powo艂anych przepis贸w Kodeksu cywilnego, w samoistnej formule regulacyjnej autor chce zastosowa膰 do stosunku pracy, poniewa偶 jak wy偶ej wykaza艂em tylko te przepisy mog艂yby hipotetycznie znale藕膰 zastosowanie?
Odpowied藕 jest prosta, 偶aden z powo艂anych przepis贸w Kodeksu cywilnego bez zastosowania przepis贸w Prawa wekslowego nie ma 偶adnego znaczenia dla cel贸w przedmiotowej regulacji zabezpieczenia roszcze艅 pracodawcy wzgl臋dem pracownika.
Wreszcie ostatni argument autora, kt贸ry twierdzi, 偶e stosunek Kodeksu cywilnego do Prawa wekslowego to stosunek przepisu og贸lnego do regulacji szczeg贸lnej, co na podstawie art. 300 K.p. daje podstaw臋 do stosowania Prawa wekslowego do stosunku pracy.
Rzeczywi艣cie, Prawo wekslowe w rozumieniu art. 92114 § 1 K.c. w zakresie umarzania papier贸w warto艣ciowych jest regulacj膮 szczeg贸ln膮 w stosunku do Kodeksu cywilnego. Z faktu tego, na podstawie art. 300 K.p. nie wynika jednak prawo stosowania Prawa wekslowego do stosunku pracy, poniewa偶 przepis Kodeksu pracy odsy艂a do regulacji og贸lnej a nie do regulacji szczeg贸lnej.
Gdyby mia艂o by膰 inaczej i Prawo wekslowe mog艂o by膰 poprawnie stosowane w stosunkach pracy, w贸wczas w art. 300 K.p., obok Kodeksu cywilnego ustawodawca musia艂by wymieni膰 Prawo wekslowe, a tego nie uczyni艂.
Pierwotny, kardynalny b艂膮d S膮du Najwy偶szego w wyroku z dnia 21 maja 1981 r. polega艂 w艂a艣nie na tym, 偶e S膮d nie poszukiwa艂 podstaw prawnych zastosowania weksla do stosunku pracy, lecz uzna艂 (nie wiadomo na jakiej podstawie normatywnej), 偶e uchwalenie Kodeksu pracy nie zmieni艂o stosunku Prawa wekslowego do prawa pracy.
Dalej b艂臋dnie dowodzi艂, 偶e skoro przepisy wprowadzaj膮ce Kodeks pracy nie wy艂膮czy艂y stosowania Prawa wekslowego to oznacza, 偶e nadal znajduje ono zastosowanie do stosunku pracy. Wadliwo艣膰 takiej argumentacji polega艂a na tym, 偶e przez uchwalenie Kodeksu pracy ustawodawca stworzy艂 oddzieln膮 od prawa cywilnego ga艂膮藕 prawa.
Zatem stan prawny z dniem wej艣cia w 偶ycie Kodeksu pracy czyli 1 stycznia 1975 r. uleg艂 zasadniczej zmianie i dlatego dopuszczalno艣膰 stosowania Prawa wekslowego, jako wchodz膮cego w struktur臋 odr臋bnej od prawa pracy ga艂臋zi prawa, wymaga艂a znalezienia podstawy prawnej stosowania Prawa wekslowego do stosunku pracy, a nie stwierdzenia, 偶e relacja mi臋dzy tymi ustawami rzekomo nie zmieni艂a si臋.
Kolejny argument, kt贸ry przytacza P. W膮偶 to relacja mi臋dzy Kodeksem cywilnym a Prawem wekslowym. W systematyce prawnej skutki relacji dw贸ch przepis贸w, w uk艂adzie przepis og贸lny – przepis szczeg贸lny, rz膮dz膮 si臋 jednolitymi zasadami, zgodnie z kt贸rymi przepis szczeg贸lny wy艂膮cza stosowanie przepisu og贸lnego w zakresie swojej regulacji (art. 5 K.p.).
Wobec tego, je艣li ustawa Kodeksu pracy w art. 300 przewiduje odes艂anie do przepisu og贸lnego, jakim jest Kodeks cywilny, to ca艂kowicie nieuprawnione jest twierdzenie o mo偶liwo艣ci stosowania regulacji szczeg贸lnej, jak膮 jest Prawo wekslowe, bez znalezienia merytorycznej zasadno艣ci normatywnej zastosowania tego przepisu szczeg贸lnego.
Przepisy odsy艂aj膮ce maj膮 charakter kierunkowy i nie mog膮 by膰 interpretowane w spos贸b rozszerzaj膮cy, co tym bardziej jest wykluczone w przypadku art. 300 K.p., kt贸ry warunkuje stosowanie przepis贸w Kodeksu cywilnego zgodno艣ci膮 z zasadami prawa pracy.
Podstawow膮 za艣 zasad膮 prawa pracy jest oparcie odpowiedzialno艣ci materialnej pracownika na zasadzie ryzyka podmiotu zatrudniaj膮cego, kt贸rej to zasady nie wolno narusza膰 poprzez stosowanie weksla zabezpieczaj膮cego roszczenia pracodawcy.
P. W膮偶 ca艂kowicie bezpodstawnie twierdzi, i偶 faktu zabezpieczenia swoich roszcze艅 przez pracodawc臋 nie mo偶na wi膮za膰 z przerzuceniem na pracownika ryzyka zwi膮zanego z prowadzon膮 dzia艂alno艣ci膮 (por. op. cit., str. 25 kolumna 1).
Twierdzeniem tym autor daje podstaw臋 do podejrzenia nieznajomo艣ci podstawowych zasad jakimi rz膮dzi si臋 prawo pracy i jego funkcje ochronne, w tym, w zakresie odpowiedzialno艣ci materialnej pracownik贸w.
Ustawodawca po to stworzy艂 ca艂y dzia艂 pi膮ty w Kodeksie pracy, aby odmiennie uregulowa膰 zasady odpowiedzialno艣ci materialnej pracownik贸w ani偶eli wynika to z regulacji przyj臋tych w Kodeksie cywilnym.
Forma zabezpieczenia roszcze艅 pracodawcy wzgl臋dem pracownika jest oczywistym elementem naruszaj膮cym funkcj臋 ochronn膮 prawa pracy w tym zakresie.
Podobnie jak niedopuszczalne jest uzyskiwanie od pracownika nieskonkretyzowanej zgody na potr膮cenie cz臋艣ci jego wynagrodzenia za prac臋 na wypadek przysz艂ego niedoboru, tak samo niedopuszczalne jest zabezpieczenie wekslowe, gdy偶 godzi ono w funkcj臋 ochronn膮 prawa pracy, stwarzaj膮c dla pracownika gorsz膮 sytuacj臋 prawn膮, ani偶eli wynikaj膮ca z przepis贸w prawa pracy.
Negatywne konsekwencje stosowania weksla do stosunku pracy powoduj膮 tak偶e pogorszenie sytuacji prawnej pracownika w zakresie zasad przedawnienia roszcze艅 ze stosunku pracy, co czyni weksel oczywi艣cie niedopuszczalnym w stosunku pracy i niewa偶nym z mocy art. 18 § 2 K.p.
Za ca艂kowicie nielogiczne nale偶y uzna膰 twierdzenie P. W臋偶a jakoby stosowanie weksla by艂o przez pracodawc臋 dopuszczalne, poniewa偶 problematyka wekslowa wykracza poza dziedzin臋 stosunk贸w zwi膮zanych stricte z regulacj膮 Kodeksu pracy.
Przy takim za艂o偶eniu powstaje pytanie o jak膮kolwiek podstaw臋 prawn膮 do stosowania Prawa wekslowego, skoro sam art. 300 K.p. dopuszcza stosowanie przepis贸w Kodeksu cywilnego w sprawach nie unormowanych przepisami prawa pracy, w艂a艣nie do stosunku pracy.
Skoro sfera problematyki wekslowej wykracza poza regulacje Kodeksu pracy (jak chce P. W膮偶) i nie 艂膮czy si臋 ze stosunkiem pracy (umow膮 o prac臋), gdy偶 stanowi odr臋bn膮 umow臋, to zasadniczo powstaje pytanie o jak膮kolwiek legalno艣膰 tej instytucji w stosunkach pracy?
To, mniej wi臋cej tak, jakby pracodawca uwa偶a艂, 偶e mo偶e swojego pracownika zatrudnia膰 r贸wnocze艣nie przy identycznej pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej, poniewa偶 ta umowa cywilnoprawna jest odr臋bn膮 od umowy o prac臋.
S艂owem mamy do czynienia z 偶yczeniowymi pogl膮dami wyk艂adniowymi, nie maj膮cymi oczywi艣cie nic wsp贸lnego z poprawn膮 wyk艂adni膮 prawa. Ubolewa膰 trzeba tylko, 偶e szacowna Redakcja „Pracy i Zabezpieczenia Spo艂ecznego” przynajmniej nie opatrzy艂a tego artyku艂u podtytu艂em – artyku艂 dyskusyjny.
W publikowanej wersji artyku艂 bowiem sprawia wra偶enie, zw艂aszcza uwzgl臋dniaj膮c liczb臋 powo艂anej literatury i orzecznictwa s膮dowego, na bardzo wa偶k膮 i powa偶n膮 rozpraw臋 w zakresie wyk艂adni zagadnie艅 weksla w stosunkach pracy.
Sedno sprawy polega jednak na tym, 偶e nie odpowiada w spos贸b zgodny z powszechnie przyj臋tymi zasadami wyk艂adni prawa na podstawowe pytanie, jaka jest podstawa prawna stosowania weksla w stosunkach pracy?
Takiej podstawy prawnej w 艣wietle art. 300 K.p. ewidentnie nie ma, i wymy艣lanie najbardziej nieprawdopodobnych pseudo argument贸w, istniej膮cej rzeczywisto艣ci nie zmieni, dop贸ki ustawodawca nie zdecyduje si臋 dokona膰 zmian normatywnych w Kodeksie pracy.
Praktyczne stosowanie weksla w stosunkach pracy jest jedynie z艂ym przyk艂adem wadliwego, niedopuszczalnego stosowania prawa i kolejnym argumentem dla przywr贸cenia Trybuna艂owi Konstytucyjnemu prawa wydawania legalnej, wi膮偶膮cej wyk艂adni ustaw (por. szerzej T. Nycz Granice wyk艂adni prawa pracy, (w:) Studnia z zakresu prawa pracy i polityki spo艂ecznej, pod red. A.M. 艢wi膮tkowskiego, Krak贸w 2007).
Je偶eli chcesz wiedzie膰 wi臋cej na ten temat 鈥 kliknij tutaj >>
Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy