Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Autor: Tadeusz M. Nycz
Z dniem 1 stycznia 2004 r. ustawodawca uszczeg贸艂owi艂 w Kodeksie pracy zasad臋 r贸wno艣ci pracownik贸w, dodaj膮c w dziale pierwszym ca艂y nowy rozdzia艂 IIa. Te nowe przepisy w spos贸b zasadniczy musza rzutowa膰 na poprawno艣膰 dokonywania wyk艂adni prawa. Niestety niekt贸rzy komentatorzy zachowuj膮 si臋 tak, jakby tej zasady w og贸le nie by艂o i nie dostrzegaj膮 potrzeby analizowania poprawno艣ci przyj臋tych za艂o偶e艅 wyk艂adniowych pod k膮tem tej podstawowej zasady.
Interesuje Ci臋 ten temat i chcesz wiedzie膰 wi臋cej? kliknij tutaj >>
Istotnym przyk艂adem wskazuj膮cym na taki b艂臋dny spos贸b post臋powania jest odpowied藕 na pytanie, czy pracownika lub pracownice korzystaj膮cych z urlopu wychowawczego mo偶na w czasie trwania tego urlopu zwolni膰 za wypowiedzeniem z przyczyn nie dotycz膮cych pracownik贸w.
Problem ten wyja艣nia E. Szempli艅ska w miesi臋czniku Praca i Zabezpieczenie Spo艂eczne Nr 12 z 2004 r. str. 37. Autorka uwa偶a, 偶e zgodnie z art. 1861 par. 1 K.p. pracodawca nie mo偶e wypowiedzie膰 ani rozwi膮za膰 umowy o prac臋 w okresie od dnia z艂o偶enia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zako艅czenia tego urlopu.
Rozwi膮zanie przez pracodawc臋 umowy o prac臋 w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie og艂oszenia upad艂o艣ci lub likwidacji pracodawcy, a tak偶e gdy zachodz膮 przyczyny uzasadniaj膮ce rozwi膮zanie umowy o prac臋 bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Jednak偶e przepisy ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczeg贸lnych zasadach rozwi膮zywania z pracownikami stosunk贸w pracy z przyczyn niedotycz膮cych pracownik贸w, Dz. U. Nr 90, poz. 844 z p贸藕n. zm. (zwanej dalej ustaw膮 o zwolnieniach grupowych), okre艣laj膮ce grupy pracownicze korzystaj膮ce z ochrony stosunku pracy w razie zwolnie艅 z przyczyn wskazanych w tej ustawie, nie wymieniaj膮 os贸b korzystaj膮cych z urlopu wychowawczego.
W konsekwencji, E. Szempli艅ska uwa偶a, 偶e art. 5 ust. 5 cyt. ustawy o zwolnieniach grupowych, jako przepis szczeg贸lny w stosunku do Kodeksu pracy wy艂膮cza stosowanie art. 1861 K.p. i dlatego pracodawca, kt贸ry ma prawo stosowa膰 przepisy powo艂anej ustawy, czyli ten, kt贸ry zatrudnia co najmniej 20 pracownik贸w mo偶e dokona膰 wypowiedzenia pracownikowi przebywaj膮cemu na urlopie wychowawczym, natomiast pracodawca zatrudniaj膮cy mniej ni偶 20 pracownik贸w, kt贸ry nie mo偶e stosowa膰 przepis贸w cyt. ustawy takiego wypowiedzenia dokona膰 nie mo偶e.
Moim zdaniem, przytoczona powy偶ej wyk艂adnia jest oczywi艣cie b艂臋dna z kilku zasadniczych powod贸w. Stoj臋 na stanowisku, 偶e pracodawca mo偶e dokona膰 wypowiedzenia umowy o prac臋 pracownikowi lub pracownicy przebywaj膮cym na urlopie wychowawczym tylko i wy艂膮cznie w przypadkach dozwolonych przez art. 1861 K.p. a zatem w razie og艂oszenia upad艂o艣ci lub likwidacji pracodawcy.
Na taki kierunek wyk艂adni wskazuj膮 nast臋puj膮ce argumenty.
W przypadku ustawy o zwolnieniach grupowych nie mamy do czynienia ani z jak膮艣 okre艣lon膮 kategori膮 pracownik贸w, gdy偶 ustaw臋 stosuje si臋 do wszystkich pracownik贸w w zale偶no艣ci jedynie od liczby zatrudnionych pracownik贸w u danego pracodawcy. Ponadto, relacja przepis og贸lny – przepis szczeg贸lny ma miejsce w贸wczas, gdy przepis szczeg贸lny reguluje t臋 sama materi臋 co przepis szczeg贸lny ale w spos贸b odmienny.
W rozwa偶anej kwestii, Kodeks pracy nie reguluje w og贸le szczeg贸lnych zasad rozwi膮zywania z pracownikami stosunk贸w pracy. W konsekwencji, w tym przypadku nie ma mowy o tym, aby powo艂ana ustawa mog艂a mie膰 charakter przepisu szczeg贸lnego w stosunku do Kodeksu pracy.
Ustawa o zwolnieniach grupowych w relacji do Kodeksu pracy jest nie przepisem szczeg贸lnym ale przepisem odr臋bnym. Przepis odr臋bny to taki, kt贸ry reguluje inn膮 materi臋 ni偶 przepis og贸lny, co w podanym przypadku w艂a艣nie wyst臋puje. Relacja przepis og贸lny – przepis odr臋bny nie rz膮dzi si臋 zasad膮 z art. 5 K.p., lecz w takim przypadku stosuje si臋 oba przepisy r贸wnolegle. Nie ma zatem mo偶liwo艣ci aby art. 5 ust. 5 cyt. ustawy wy艂膮cza艂 stosowanie art. 1861 K.p.
Zwa偶y膰 trzeba tak偶e i ten fakt, 偶e ustawa o zwolnieniach grupowych z 2003 r. wesz艂a w 偶ycie wcze艣niej ani偶eli art. 1861 K.p., kt贸ry obowi膮zuje od dnia 1 stycznia 2004 r., podczas gdy powo艂ana ustawa od 1 lipca 2003 r. Art. 5. ust. 5 ustawy o zwolnieniach grupowych obejmuje swym zasi臋giem wymienione grupy pracownicze szczeg贸lnie chronione przed wypowiedzeniem, dopuszczaj膮c w stosunku do nich jednie wypowiedzenie zmieniaj膮ce warunki pracy i p艂acy.
W stosunku do pracownik贸w przebywaj膮cych na urlopach wychowawczych nie by艂o 偶adnej potrzeby umieszczania ich w art. 5. ust. 5 cyt. ustawy, poniewa偶 dopuszczalno艣膰 wypowiedzenia zmieniaj膮cego wzgl臋dem nich jest bezprzedmiotowa, gdy偶 oni nie pracuj膮 i nie pobieraj膮 wynagrodzenia.
Pozornie wi臋c tylko mo偶na doj艣膰 do wniosku, 偶e ustawa o zwolnieniach grupowych dopuszcza mo偶liwo艣膰 wypowiedzenia umowy o prac臋 pracownicy lub pracownikowi przebywaj膮cemu na urlopie wychowawczym.
Dog艂臋bna analiza tego problemu prowadzi do odmiennych wniosk贸w przede wszystkich ze wzgl臋du na przedmiot ochrony os贸b przebywaj膮cych na urlopie wychowawczym i niedopuszczalno艣膰 r贸偶nicowania sytuacji prawnej pracownik贸w, czego ewidentnie zabraniaj膮 art. 112 i art. 183a oraz nast臋pne K.p.
Nie bez znaczenia jest i ta okoliczno艣膰, 偶e ewentualne dopuszczenie mo偶liwo艣ci dokonania wypowiedzenia umowy o prace pracownicy lub pracownikowi przebywaj膮cemu na urlopie wychowawczym zmierza艂oby wy艂膮cznie do wyeliminowania mo偶liwo艣ci korzystania przez pracownika z tego urlopu.
Wypowiedzenie takie nie wp艂ywa bowiem bezpo艣rednio na sytuacj臋 finansow膮 pracodawcy, gdy偶 w okresie urlopu wychowawczego pracodawca nie jest zasadniczo obci膮偶any kosztami jego egzystencji w charakterze pracownika.
Je偶eli chcesz wiedzie膰 wi臋cej na ten temat 鈥 kliknij tutaj >>
Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy