Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Autor: Tadeusz M. Nycz
Od 1 czerwca 2004 r. art. 39 K.p. brzmi: „Pracodawca nie mo偶e wypowiedzie膰 umowy o prac臋 pracownikowi, kt贸remu brakuje nie wi臋cej ni偶 4 lata do osi膮gni臋cia wieku emerytalnego, je偶eli okres zatrudnienia umo偶liwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osi膮gni臋ciem tego wieku”.
Interesuje Ci臋 ten temat i chcesz wiedzie膰 wi臋cej? kliknij tutaj >>
Oznacza to, 偶e ochrona przedemerytalna obejmuje 4 lata przed osi膮gni臋ciem przez pracownika wieku emerytalnego rozumianego jako „normalny” wiek emerytalny. Ochrona przed wypowiedzeniem obejmuje jednak mo偶liwo艣膰 przej艣cia na wcze艣niejsz膮 emerytur臋.
Pod poj臋ciem wcze艣niejszej emerytury rozumie si臋 przypadki, w kt贸rych ustawodawca rozr贸偶nia normalny wiek emerytalny od wcze艣niejszego wieku emerytalnego. Z regu艂y wcze艣niejsza emerytura kojarzona jest z uprawnieniem pracownika o charakterze socjalnym. W takim znaczeniu prawo do wcze艣niejszego przej艣cia na emerytur臋 posiadaj膮 np. kombatanci.
Od mo偶liwo艣ci przej艣cia na wcze艣niejsz膮 emerytur臋 odr贸偶ni膰 trzeba przypadki obni偶onego wieku emerytalnego dla okre艣lonych kategorii pracownik贸w, wykonuj膮cych prace lub zawody, kt贸re wed艂ug ustawowo potwierdzonych obiektywnych kryteri贸w 艂膮cz膮 si臋 z utrat膮 sprawno艣ci psychofizycznej niezb臋dnej do wykonywania okre艣lonej pracy w wieku biologicznym ni偶szym od og贸lnego (powszechnego) wieku emerytalnego.
Z uwagi na zmian臋 przepis贸w emerytalnych dokonan膮 z dniem 1 stycznia 1999 r., poprzez uchwalenie ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpiecze艅 Spo艂ecznych, Dz. U. Nr 162, poz.1118, z p贸藕n. zm., orzecznictwo s膮dowe wydane na podstawie poprzedniej ustawy emerytalnej z 1982 r. uleg艂o pewnej dezaktualizacji.
W szczeg贸lno艣ci w obecnym stanie prawnym „normalnym” wiekiem emerytalnym jest wiek, w kt贸rym prawo do emerytury nabywaj膮 pracownicy zatrudnieni w warunkach szczeg贸lnych lub w szczeg贸lnym charakterze w rozumieniu art. 32 cyt. ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
Szczeg贸艂owy zakres prac wykonywanych w warunkach szczeg贸lnych okre艣laj膮 przepisy rozporz膮dzenia Rady Ministr贸w z dnia 7.02.1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracownik贸w zatrudnionych w szczeg贸lnych warunkach lub w szczeg贸lnym charakterze, Dz. U. Nr 8, poz. 43, z p贸藕n. zm. oraz z 1998 r. Nr 162, poz. 1118.
Zatrudnienie w warunkach szkodliwych lub uci膮偶liwych okre艣lonych szczeg贸艂owo we wskazanym rozporz膮dzeniu, zalicza si臋 do sta偶u pracy w warunkach szczeg贸lnych bez wzgl臋du na to u jakiego pracodawcy praca by艂a 艣wiadczona.
Ochrona przed wypowiedzeniem umowy o prac臋 okre艣lona w art. 39 K.p. ma charakter zindywidualizowany i jednorazowy. Oznacza to, 偶e danego pracownika ochrona ta mo偶e dotyczy膰 tylko raz. Nie jest wi臋c dopuszczalne wyd艂u偶anie okresu ochronnego poza wymiar przewidziany w art. 39 K.p. jak r贸wnie偶 ponowne korzystanie z tej ochrony.
Pracownik podlegaj膮cy ochronie w rozumieniu art. 39 K.p. w zwi膮zku z nabyciem prawa do emerytury z tytu艂u pracy w warunkach szczeg贸lnych z osi膮gni臋ciem przewidzianego kr贸tszego ni偶 powszechny, wieku, podlega tej ochronie tylko w zwi膮zku z mo偶liwo艣ci膮 przej艣cia na emerytur臋 np. w wieku 60 lat w przypadku m臋偶czyzn. Oznacza to, 偶e pracownik ten po osi膮gni臋ciu 61 lat, je偶eli nadal b臋dzie zatrudnionych, nie podlega ju偶 ochronie z art. 39 K.p.
Pracownik – m臋偶czyzna zatrudniony w warunkach szczeg贸lnych, kt贸ry w wieku 60 lat nie nab臋dzie prawa do emerytury z tytu艂u pracy w tych warunkach, b臋dzie podlega艂 ochronie z art. 39 K.p. po osi膮gni臋ciu 61 lat, je偶eli okres zatrudnienia umo偶liwi mu uzyskanie prawa do emerytury z osi膮gni臋ciem 65 lat.
Je偶eli chcesz wiedzie膰 wi臋cej na ten temat 鈥 kliknij tutaj >>
Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy