Szukamy prawnika. Oferta dla radc體 prawnych i adwokat體

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam sw贸j problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowi膮zuje)

Odprawa emerytalno-rentowa

Autor: Tadeusz M. Nycz

W artykule om贸wiono zagadnienia zwi膮zane prawem pracownika do odprawy emerytalnej i rentowej nale偶nej powszechnie na podstawie art. 92/1/ Kodeksu pracy. Szczeg贸lnie zwr贸cono uwag臋 na powszechny i jednorazowy charakter odprawy.

Zgodnie z art. 921 K.p. pracownikowi spe艂niaj膮cemu warunki uprawniaj膮ce do renty z tytu艂u niezdolno艣ci do pracy lub emerytury, kt贸rego stosunek pracy usta艂 w zwi膮zku z przej艣ciem na rent臋 lub emerytur臋, przys艂uguje odprawa pieni臋偶na w wysoko艣ci jednomiesi臋cznego wynagrodzenia. Pracownik, kt贸ry otrzyma艂 odpraw臋, nie mo偶e ponownie naby膰 do nie prawa.

Interesuje Ci臋 ten temat i chcesz wiedzie膰 wi臋cej? kliknij tutaj >>

Odprawa emerytalno-rentowa jest 艣wiadczeniem nale偶nym ka偶demu pracownikowi, kt贸ry spe艂ni warunki sprecyzowane w art. 921 K.p. Oznacza to, 偶e odprawa ta przys艂uguje zar贸wno zatrudnionemu na podstawie umowy o prac臋, powo艂ania, wyboru, mianowania i sp贸艂dzielczej umowy o prac臋.

Odpraw臋 oblicza si臋, zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 7 rozporz膮dzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowi膮cego podstaw臋 obliczania odszkodowa艅, odpraw, dodatk贸w wyr贸wnawczych do wynagrodzenia oraz innych nale偶no艣ci przewidzianych w Kodeksie pracy, Dz. U. Nr 62, poz. 289, z p贸藕n. zm. oraz z 2003 r. Nr 230, poz. 2292,wed艂ug zasad obowi膮zuj膮cych przy obliczaniu ekwiwalentu pieni臋偶nego za urlop wypoczynkowy.

Przez spe艂nienie warunk贸w uprawniaj膮cych do renty z tytu艂u niezdolno艣ci do pracy lub emerytury nale偶y rozumie膰 uzyskanie przez pracownika prawomocnej decyzji ZUS w sprawie przyznania renty lub emerytury, nie jest przy tym konieczne aby pracownik rozpocz膮艂 pobiera膰 艣wiadczenie rentowe, wystarczy je艣li spe艂ni drugi warunek polegaj膮cy na ustaniu dotychczasowego stosunku pracy z powodu przej艣cia na rent臋 lub emerytur臋. W konsekwencji dat膮 wymagalno艣ci tego roszczenia jest w艂a艣nie data prawomocnej decyzji o przyznaniu renty lub emerytury.

Przez spe艂nienie warunk贸w uprawniaj膮cych do emerytury lub renty, nale偶y rozumie膰 ka偶dy rodzaj 艣wiadczenia emerytalnego, a tak偶e ka偶dy rodzaj 艣wiadczenia rentowego z tytu艂u ca艂kowitej lub cz臋艣ciowej niezdolno艣ci do pracy, oraz bez wzgl臋du na to czy renta zosta艂a przyznana na sta艂e czy okresowo.

Ustanie stosunku pracy w zwi膮zku z przej艣ciem na rent臋 lub emerytur臋, polega na tym, 偶e stosunek pracy mo偶e by膰 zar贸wno rozwi膮zany (art. 30 § 1 K.p.), jak r贸wnie偶 mo偶e wygasn膮膰 np. w przypadku okre艣lonym w art. 74 K.p.

Nie ma przeszk贸d, aby pracownik naby艂 prawo do odprawy w razie, gdy nast膮pi rozwi膮zanie umowy o prac臋 zawartej na czas okre艣lony, je偶eli ta okoliczno艣膰 pozostaje w zbiegu z nabyciem prawa do 艣wiadczenia rentowego. Pracownik mo偶e r贸wnie偶 rozwi膮za膰 umow臋 o prac臋 zawart膮 w pe艂nym wymiarze czasu pracy i nawi膮za膰 umow臋 np. na p贸艂 etatu, nabywaj膮c prawo do odprawy.

Okoliczno艣ci dotycz膮ce ustania stosunku pracy musz膮 by膰 zwi膮zane czasowo z uzyskaniem prawa do renty lub emerytury, co oznacza, 偶e choroba pracownika w czasie trwania stosunku pracy, trwaj膮ca bez przerwy po jego ustaniu a nast臋pnie uzyskanie prawa do renty lub emerytury wyczerpuj膮 t臋 przes艂ank臋.

Ustanie stosunku pracy w zwi膮zku z przej艣ciem na rent臋 lub emerytur臋 nie wykluczazbiegu r贸偶nych przyczyn rozwi膮zania umowy. Przyk艂adowo, umo­w臋 rozwi膮zano z przyczyn nie dotycz膮cych pracownika i r贸wnocze艣nie pracownik staraj膮cy si臋 o rent臋 uzyska艂 to 艣wiadczenie.

W takim przypadku, obecnie pracownik ma prawo do obu odpraw, gdy偶 ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczeg贸lnych zasadach rozwi膮zywania z pracownikami stosunk贸w pracy z przyczyn niedotycz膮cych pracownik贸w, Dz. U. Nr 90, poz. 844, z p贸藕n. zm. nie okre艣la takich ogranicze艅 jakie przewidywa艂 art. 8 ust. 3 ustawy 28.12.1989 r., j.t. Dz. U. z 2002 r. Nr 112, poz. 980, z p贸藕n. zm. oraz z 2003 r. Nr 90, poz. 844j.

Prawo do odprawy mo偶na naby膰 tylko raz, co oznacza, 偶e mo偶e to by膰 odprawa rentowa albo odprawa emerytalna a nie ka偶da z nich oddzielnie. Gdyby jednak w czasie zatrudnienia u tego samego pracodawcy np. na p贸艂 etatu, dosz艂o do korzystnych zmian w zakresie odprawy rentowo-emerytalnej, w贸wczas pracownik ten przechodz膮c na emerytur臋 naby艂by prawo do odprawy uzupe艂niaj膮cej, stanowi膮cej r贸偶nic臋 mi臋dzy kwot膮 odprawy emerytalnej a kwot膮 odprawy rentowej, kt贸r膮 uprzednio otrzyma艂.

Brak jest natomiast, moim zdaniem, podstaw do obci膮偶ania odpraw膮 uzupe艂niaj膮c膮 innego pracodawcy, ni偶 ten, kt贸ry odpraw臋 ju偶 wyp艂aci艂, zwa偶ywszy na r贸偶ne podmioty zatrudniaj膮ce p艂ac膮ce te nale偶no艣ci, chyba 偶eby mia艂 zastosowanie art. 231 Kodeksu pracy, albo z mocy przepis贸w odr臋bnych obecny pracodawca jest nast臋pc膮 prawnym poprzedniego.

Odpraw臋 nabywa w zasadzie by艂y pracownik, poniewa偶 decyduj膮ce znaczenieposiada ostateczna decyzja ZUS przyznaj膮ca rent臋 lub emerytur臋. Wobec tego, przewidziany w przepisie „zwi膮­zek” mi臋dzy rozwi膮zaniem stosunku pracy a nabyciem prawa do emerytury lub renty inwalidzkiej mo偶e mie膰 nie tylko charakter przyczynowy, ale tak偶e czasowy, jak r贸wnie偶 funkcjonalny.

Ka偶dy z tych element贸w z osobna wyczerpuje poj臋cie zwi膮zku przyczonowo-skutkowego. Tez臋 tak膮 zawar艂 SN w wyroku z dnia 8.12.1993 r. I PRN 111/93, OSN 1994/12/243, kt贸rej przes艂anki wraz z uzasadnieniem (mimo 偶e orzeczenie zapad艂o na kanwie innej regulacji) znaj­duj膮 w pe艂ni zastosowanie do omawianego przepisu art. 921 K.p.

 

Je偶eli chcesz wiedzie膰 wi臋cej na ten temat 鈥 kliknij tutaj >>

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam sw贸j problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowi膮zuje)
Porad przez Internet udzielaj膮
prawnicy z du偶ym do艣wiadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowi膮zuje!
Wycen臋 wy艣lemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustaw臋 o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie 禄

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika 禄