Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Autor: Tadeusz M. Nycz
Zgodnie z art. 2371 § 2 Kodeksu pracy, pracownikowi kt贸ry uleg艂 wypadkowi przy pracy, przys艂uguje od pracodawcy odszkodowanie za utrat臋 lub uszkodzenie w zwi膮zku z wypadkiem przedmiot贸w osobistego u偶ytku oraz przedmiot贸w niezb臋dnych do wykonywania pracy, z wyj膮tkiem utraty lub uszkodzenia pojazd贸w samochodowych oraz warto艣ci pieni臋偶nych.
Interesuje Ci臋 ten temat i chcesz wiedzie膰 wi臋cej? kliknij tutaj >>
Regulacja ta zasadniczo nie odbiega od poprzedniej, zawartej w uchylonej ustawie wypadkowej z 1975 r., tote偶 ukszta艂towana wyk艂adnia s膮dowa na tle tego zagadnienia b臋dzie nadal aktualna. Przeniesienie tego uregulowania do Kodeksu pracy powoduje jednak okre艣lone konsekwencje prawne.
Po pierwsze, pozbawienie pracownika 艣wiadcze艅 z ustawy wypadkowej na podstawie jej art. 21, nie b臋dzie mia艂o wp艂ywu na dochodzenie odszkodowania od pracodawcy na podstawie art. 2371 § 2 K.p.
Nie jest poprawne twierdzenie, jakoby art. 2371 § 2 K.p. nie m贸g艂 by膰 interpretowany w oderwaniu od art. 21 ustawy wypadkowe, (por. E. Hofmanska „Odszkodowanie za przedmioty utracone lub uszkodzone w zwi膮zku z wypadkiem przy pracy” PiZS z 2003 r. Nr 3 str. 23).
Przeniesienie tej problematyki do kodeksu oznacza, 偶e do omawianego odszkodowania nie mo偶na nawet posi艂kowo stosowa膰 zasad przewidzianych w ustawie wypadkowej. Brak jest ku temu jakichkolwiek powi膮za艅 normatywnych. Samo logiczne powi膮zanie nie jest wystarczaj膮ce.
Nie oznacza to jednak, 偶e pracownik, kt贸ry z wy艂膮cznej winy spowodowa艂 wypadek przy pracy i w zwi膮zku z tym 偶膮da odszkodowania za utracone w tym wypadku przedmioty osobistego u偶ytku, takie odszkodowanie uzyska. Przy ocenie zwi膮zku przyczynowego i szkody znajd膮, na podstawie art. 300 K.p. zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego, a w szczeg贸lno艣ci art. 361 i 362 K.c.
W my艣l art. 362 K.c., je偶eli poszkodowany przyczyni艂 si臋 do powstania lub zwi臋kszenia szkody, obowi膮zek naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu, stosownie do okoliczno艣ci, a zw艂aszcza stopnia winy obu stron. Je偶eli pracodawca b臋dzie prowadzi艂 zak艂ad wprawiany w ruch przy pomocy si艂 przyrody (pary, gazu, elektryczno艣ci, paliw p艂ynnych itp.), w贸wczas znajdzie zastosowanie art. 435 K.c., zgodnie z kt贸rym odpowiedzialno艣膰 z tytu艂u ryzyka jest wy艂膮czona je偶eli szkoda powsta艂a z wy艂膮cznej winy poszkodowanego.
Przes艂ank膮 odpowiedzialno艣ci z art. 2371 § 2 K.p. nie jest zawinienie pracodawcy, lecz odpowiedzialno艣膰 oparta na zasadzie ryzyka, nie mniej jednak przy konkretnym ustalaniu zakresu odpowiedzialno艣ci pracodawcy znajd膮 zastosowanie powo艂ane przepisy Kodeksu cywilnego.
Sp贸r s膮dowy toczony w sprawie 艣wiadcze艅 z tytu艂u ubezpieczenia wypadkowego nie b臋dzie mia艂 偶adnego znaczenia dla cel贸w dochodzenia odszkodowania na podstawie art. 2371 § 2 K.p. Oznacza to, 偶e obowi膮zuj膮 tutaj odr臋bne zasady dochodzenia roszcze艅 wynikaj膮ce w艂a艣nie z faktu zamieszczenia przepisu o odszkodowaniu w Kodeksie pracy a nie w ustawie wypadkowej.
Post臋powanie o odszkodowanie b臋dzie toczone przed s膮dem pracy I instancji na podstawie art. 476 § 1 pkt 1 K.p.c., gdy偶 jest to klasyczne roszczenie ze stosunku pracy. Praktycznie przepis art. 476 § 1 pkt 3 K.p.c. utraci艂 znaczenie, gdy偶 w obecnym stanie prawnym nie ma roszcze艅 dochodzonych od pracodawcy na podstawie ustawy wypadkowej. Je偶eli pracownik b臋dzie dochodzi艂 odszkodowania od pracodawcy wykraczaj膮cego poza 艣wiadczenia wynikaj膮ce z ustawy wypadkowej, to i tak b臋dzie to roszczenie zwi膮zane ze stosunkiem pracy oparte na art. 476 § 1 pkt 1 K.p.c.
艢wiadczenia ubezpieczeniowe nale偶ne od ZUS b臋d膮 dochodzone po wydaniu przez ZUS decyzji w tej sprawie, poprzez odwo艂anie do s膮du pracy, wydzia艂u ubezpiecze艅 spo艂ecznych na podstawie art. 476 § 2 pkt 1 K.p.c., gdy偶 ubezpieczenie wypadkowe wchodzi w sk艂ad szerszego poj臋cia ubezpiecze艅 spo艂ecznych.
Je偶eli chcesz wiedzie膰 wi臋cej na ten temat 鈥 kliknij tutaj >>
Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy