• Autor: Monika Cieszyńska
Jestem żołnierzem zawodowym. Niedawno wypowiedziałem stosunek pracy. Czy wojskowa komisja lekarska orzekając, że jestem niezdolny do zawodowej służby w trakcie mojego 6-miesięcznego wypowiedzenia może mnie zwolnić wcześniej?
Sześciomiesięczny okres wypowiedzenia to jeszcze okres służby zawodowej, dlatego też zwolnienie żołnierza w czasie trwania wypowiedzenia jest dopuszczalne (a niekiedy nawet obligatoryjne) w razie zajścia określonych przesłanek.
Zgodnie z art. 111 pkt 3 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2010 r. Nr 90, poz. 593) żołnierza zawodowego zwalnia się z zawodowej służby wojskowej wskutek ustalenia przez wojskową komisję lekarską niezdolności do służby. Orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej jest decyzją, którą Pan będzie mógł zaskarżyć.
Zwolnienie z zawodowej służby wojskowej z powodu orzeczenia niezdolności do służby następuje z mocy prawa z dniem, w którym decyzja o niezdolności do służby stała się ostateczna (art. 115 ust. 2 ww. ustawy). Nadto dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę, stwierdza fakt zwolnienia żołnierza z zawodowej służby wojskowej rozkazem personalnym, wydanym do celów ewidencyjnych (art. 115 ust. 3 ww. ustawy). Warto mieć na uwadze, iż ww. rozkaz nie stanowi decyzji administracyjnej. Rozkaz personalny o zwolnieniu ze służby wojskowej z uwagi na ustalenie przez wojskową komisję lekarską niezdolności do służby żołnierza zawodowego wydawany jest w celach porządkowych, ewidencyjnych. Potwierdza on jedynie to, co nastąpiło z mocy samego prawa.
Tym samym, jeśli decyzja o Pana zwolnieniu z powodu niezdolności do służby stałaby się ostateczna przed upływem okresu wypowiedzenia, to będzie Pan musiał odejść prędzej ze służby.
Zobacz też: Wypowiedzenie z wojska
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Monika Cieszyńska
Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy