Podjęcie nowej pracy na urlopie macierzyńskim

Mam umowę o pracę, obowiązuje mnie miesięczny okres wypowiedzenia. Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim i chciałbym zmienić pracodawcę. Kiedy powinnam złożyć wypowiedzenie? Urlop macierzyński kończy mi się za 2 miesiące, ale pracę u nowego pracodawcy rozpoczęłabym już za miesiąc. Co w tej sytuacji z zasiłkiem macierzyński i z zaległym urlopem? U obecnego pracodawcy mam 40 dni urlopu.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Podjęcie nowej pracy na urlopie macierzyńskim

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownicę przebywającą na urlopie macierzyńskim

Zamierza Pani zmienić pracę w trakcie urlopu macierzyńskiego. Zatem inicjatywa musi wyjść z Pani strony, gdyż zgodnie z art. 177 Kodeksu pracy (K.p.) pracodawca nie może ani wypowiedzieć, ani rozwiązać umowy o pracę z pracownicą przebywającą na urlopie macierzyńskim (poza określonymi wyjątkami), co jest związane z tzw. okresem ochronnym po macierzyńskim. Natomiast nie ma przeszkód, by wypowiedzenie złożyła Pani, jako pracownica. Może Pani wnioskować o rozwiązanie umowy na mocy porozumienie stron lub też może Pani po prostu złożyć wypowiedzenie, biorąc pod uwagę wiążący Panią okres wypowiedzenia (wskazany w art. 36 K.p.: „Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata”.

Jest on liczony od pierwszego dnia miesiąca po miesiącu złożenia wypowiedzenia – to ważne!

W okresie wypowiedzenia pracodawca może zobowiązać Panią do wykorzystania urlopu, jaki Pani przysługuje. Za resztę urlopu otrzyma Pani ekwiwalent.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zasiłek macierzyński wypłacany mimo ustania stosunku pracy

Wraz z rozwiązaniem umowy o pracę i ustaniem stosunku pracy kończy się urlop macierzyński, ale jako pracownica nie traci Pani prawa do zasiłku macierzyńskiego, bowiem za okres przypadający po ustaniu stosunku pracy świadczenie będzie wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych (rzecz jasna do czasu podjęcia zatrudnienia u nowego pracodawcy).

Podsumowując, w trakcie przebywania na urlopie macierzyńskim kobieta w dalszym ciągu ma status pracownika, a to z kolei powoduje, że nie ma żadnych przeszkód, aby w tym czasie zmieniła pracodawcę, nie tracąc przez to prawa do zasiłku macierzyńskiego. Okres, w którym taki zasiłek przysługuje, zależy bowiem od długości urlopu macierzyńskiego konkretnej osoby. Jeśli zaś kobieta chce zrezygnować z urlopu macierzyńskiego i do pracy wrócić, ma również do tego prawo. Matka dziecka ma bowiem prawo zrezygnować z urlopu macierzyńskiego. Jednakże może to zrobić nie wcześniej niż po upływie 14 tygodni. Wtedy niewykorzystaną część urlopu na pisemny wniosek może przejąć ojciec dziecka. Pracownica, rezygnując z części urlopu macierzyńskiego, ma obowiązek powiadomić o tym pracodawcę ( w Pani przypadku już nowego) w terminie 7 dni przed powrotem do pracy. Do takiego wniosku należy dołączyć ewentualny wniosek ojca, potwierdzający przejęcie pozostałego okresu urlopu macierzyńskiego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Szybka zmiana pracy

Anna, programistka, przebywała na urlopie macierzyńskim. Po kilku miesiącach otrzymała atrakcyjną ofertę pracy od konkurencyjnej firmy, z wyższym wynagrodzeniem i lepszymi perspektywami rozwoju. Do końca jej urlopu macierzyńskiego pozostały 3 miesiące, a nową pracę miała rozpocząć za miesiąc. Anna złożyła wypowiedzenie u dotychczasowego pracodawcy, uwzględniając miesięczny okres wypowiedzenia. Zgodnie z prawem, mimo ustania stosunku pracy, ZUS kontynuował wypłatę zasiłku macierzyńskiego do dnia, w którym Anna podjęła nową pracę. Niewykorzystany urlop wypoczynkowy został jej wypłacony w formie ekwiwalentu pieniężnego.

 

Porozumienie stron i elastyczny powrót

Katarzyna, specjalistka ds. marketingu, po urodzeniu dziecka czuła, że dotychczasowa praca nie spełnia już jej oczekiwań. Znalazła ofertę pracy w firmie o bardziej elastycznym podejściu do work-life balance. Do końca urlopu macierzyńskiego Kasi pozostały 2 miesiące. Zamiast składać wypowiedzenie, Katarzyna porozumiała się z dotychczasowym pracodawcą i rozwiązała umowę za porozumieniem stron. Dzięki temu uniknęła okresu wypowiedzenia i mogła szybciej rozpocząć nową pracę. Podobnie jak w poprzednim przypadku, ZUS kontynuował wypłatę zasiłku macierzyńskiego do dnia podjęcia nowej pracy.

 

Dłuższy okres wypowiedzenia i wykorzystanie urlopu

Magda pracowała w dużej korporacji przez 5 lat, co oznaczało, że obowiązywał ją trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Będąc na urlopie macierzyńskim, otrzymała propozycję pracy na stanowisku kierowniczym w mniejszej firmie. Do końca urlopu macierzyńskiego Magdy pozostały 4 miesiące. Złożyła wypowiedzenie u dotychczasowego pracodawcy. W okresie wypowiedzenia pracodawca zobowiązał Magdę do wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego, co skróciło faktyczny czas, jaki upłynął do rozpoczęcia nowej pracy. Po ustaniu stosunku pracy, ZUS kontynuował wypłatę zasiłku macierzyńskiego do momentu podjęcia nowej pracy przez Magdę.

Podsumowanie

Kobieta przebywająca na urlopie macierzyńskim zachowuje status pracownika i ma prawo zmienić pracodawcę bez utraty zasiłku macierzyńskiego. Może to zrobić poprzez złożenie wypowiedzenia (z uwzględnieniem okresu wypowiedzenia) lub za porozumieniem stron. Po ustaniu stosunku pracy, wypłatę zasiłku kontynuuje ZUS. Należy pamiętać o dopełnieniu formalności i uwzględnieniu okresu wypowiedzenia lub możliwości rozwiązania umowy za porozumieniem stron.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz szybkiej i rzetelnej porady prawnej bez wychodzenia z domu? Oferujemy profesjonalne konsultacje prawne online, obejmujące szeroki zakres dziedzin prawa. Skontaktuj się z nami, aby omówić Twój problem i uzyskać fachową pomoc prawną w dogodnym dla Ciebie terminie.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info