• Autor: Marta Handzlik
Czy pracodawca może mieć podsłuch w laptopie służbowym bez poinformowania pracownika o tym? Jeśli tak, to co może się stać, jeżeli dojdzie do nagrań, w których pracownik krzyczy lub używa niecenzuralnych słów?
Odpowiadając na Pana pytanie, uprzejmie informuję, że nie ma przepisu prawnego, który pozwalałby pracodawcy na podsłuchiwanie pracownika w czasie pracy (czy to przez telefon, czy przez komputer, czy też poprzez posłuch zamontowany w miejscu pracy). Takie działanie jest niedozwolone.
Zgodnie z art. 267 § 2 Kodeksu karnego „kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem specjalnym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch”.
Każdy rodzaj podsłuchu jest więc naruszeniem tajemnicy komunikowania się, a Konstytucja RP przyznaje prawo do tajemnicy komunikowania się oraz ochrony prywatności.
Podsłuch jest możliwy jedynie w dwóch przypadkach:
W takim przypadku można zastosować podsłuch, ale tylko czasowo – na okres działań zmierzających do ujawnienia przestępstwa lub jego sprawcy. Podsłuch będzie także dopuszczalny w sytuacji gdy pracownik wyrazi na niego zgodę.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy