• Autor: Dorota Kriger
Kolega z pracy przebywał na zwolnieniu lekarskim od połowy listopada do 25 marca. W styczniu wszyscy pracownicy otrzymali podwyżkę, kolega nie. Kadrowa powiedziała, że ponieważ był na zwolnieniu lekarskim (= zasiłku chorobowym), to nie ma prawa do podwyżki. Czy słusznie?
Podwyższenie wynagrodzenia niestety nie ma wpływu na wysokość zasiłku chorobowego, jeśli podwyżka była w trakcie choroby i nie jest następstwem zmiany wymiaru etatu. Wysokość zasiłku chorobowego ustalana jest zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 z późn. zm.): „Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy”.
Wpływ na wysokość zasiłku może mieć też zwiększenie kwoty minimalnego wynagrodzenia, która dla zatrudnionych na pełen etat wynosi 1317 zł – tak wynika z art. 45 ust. 1 ustawy: „Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% tego wynagrodzenia, a w przypadku osób, o których mowa w art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679, z 2004 r. Nr 240, poz. 2407 oraz z 2005 r. Nr 157, poz. 1314) – od kwoty wynagrodzenia, o którym mowa w tym przepisie, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% tego wynagrodzenia”.
Z początkiem roku należało więc przeliczyć kwotę zasiłku, dostosowując ją do obecnego poziomu wynagrodzenia minimalnego – powyższe nie dotyczy sytuacji, gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie wyższe niż 1317 zł (lub proporcjonalnie do wymiaru etatu).
Pracownik, który ze względu na chorobę został pominięty w podwyżkach, może otrzymać wyższe wynagrodzenie dopiero po zakończeniu choroby i powrocie do pracy. Warto zwrócić uwagę na zapisy w regulaminie wynagrodzenia lub w innych dokumentach wewnętrznych regulujących kwestie wynagrodzeń w zakładzie pracy i sprawdzić, czy za czas choroby pracownik ma prawo ubiegać się o wyrównanie wynagrodzenia w związku z podwyższeniem wynagrodzeń.
Również w regulaminie należy szukać informacji, czy obecnie temu pracownikowi przysługuje podwyższone wynagrodzenie. W szczególności należy zwrócić uwagę na powody podwyższenia wynagrodzenia – czy było to zwiększenie do kwoty minimalnego wynagrodzenia (obligatoryjne), czy też była to podwyżka z inicjatywy pracodawcy (uznaniowa), czy też wynikała z regulaminu. Dopiero po analizie zapisów regulaminu można będzie jednoznacznie stwierdzić, czy pracownik ten ma prawo do wyższego wynagrodzenia oraz czy może ubiegać się o wyrównanie za okres choroby (od stycznia).
Podwyżki wynagrodzeń przyznawane w czasie nieobecności pracownika z powodu zwolnienia lekarskiego mogą budzić kontrowersje. Zależy to od regulaminu wynagrodzeń oraz charakteru podwyżek – czy są one obligatoryjne, czy uznaniowe. Pracownicy powinni dokładnie analizować wewnętrzne przepisy zakładu pracy, aby zrozumieć swoje prawa i możliwości wyrównania wynagrodzenia po powrocie do pracy.
Potrzebujesz porady prawnej lub pomocy w napisaniu pisma? Skontaktuj się z nami online, aby szybko i wygodnie uzyskać profesjonalne wsparcie prawne. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Dorota Kriger
Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.
Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy