Szukamy prawnika. Oferta dla radcw prawnych i adwokatw

Podwyżka w firmie podczas urlopu macierzyńskiego pracownicy

• Autor: Dorota Kriger

Wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim. Dostaję takie samo wynagrodzenie jak przed urodzeniem dziecka, mimo że w międzyczasie były podwyżki. Pomimo że mam najdłuższy staż pracy, zarabiam najmniej. Czuję się pokrzywdzona. Czy powinnam porozmawiać z dyrektorem o podwyżce?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Podwyżka w firmie podczas urlopu macierzyńskiego pracownicy

Nieuwzględnienie przy podwyżkach pracownicy powracającej z urlopu macierzyńskiego

Pracownica, która po urlopie macierzyńskim wraca do pracy, nie tylko ma prawo objąć ponownie dotychczasowe stanowisko lub stanowisko równorzędne do tego, jakie miała przed urlopem, lecz także ma prawo do wynagrodzenia odpowiadającego stawkom obowiązującym w momencie jej powrotu do firmy.

Wynika tak z art. 1832 K.p., zgodnie z którym pracodawca powinien dopuścić pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.

Należy zwrócić uwagę na sformułowanie „za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu”. Oznacza ono, że pracodawca powinien w wynagrodzeniu pracownicy uwzględnić wszystkie podwyżki wynagrodzeń, które nastąpiły w trakcie jej urlopu macierzyńskiego. Gdyby bowiem pracownica nie korzystała z urlopu macierzyńskiego to jej wynagrodzenie – tak jak pozostałych pracowników – byłoby aktualnie wyższe.

W związku z powyższym uważam, że należy się upomnieć o podwyżkę.

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »