Potrącenia z wynagrodzenia za odzież roboczą, czy są zgodne z prawem?

W zakładzie został utworzony regulamin przydziału odzieży roboczej i obuwia roboczego dla pracowników danych działów. Jest tam określone, ile egzemplarzy danego asortymentu przysługuje na dany okres. Odzież jest opatrzona logami firmy, stąd pracownik jest zobowiązany do zdania tej odzieży przy rozwiązaniu stosunku pracy, co potwierdza na karcie obiegowej, tak jak potwierdza pobranie odzieży na protokole. Zdarza się jednak, że pracownik pobiera komplet wyposażenia, który, powiedzmy, przysługuje na 12 miesięcy i po miesiącu zwalnia się z pracy. To, że pracownik odda odzież, nie zmienia faktu, że zostanie ona zutylizowana. Ze względów higienicznych nie chcę tej odzieży dawać innemu pracownikowi, obojętne czy to będzie T-shirt, polar czy nawet kurtka. Najlogiczniej byłoby obliczyć koszt odzieży pomniejszyć o amortyzację (która trwała 1 miesiąc) i odliczyć pracownikowi od ostatniej pensji. Natomiast czy jest w ogóle możliwość prawna, żeby cokolwiek potrącić (nawet jak pracownik wyrazi na to pisemną zgodę), jeżeli odzież została zwrócona? Jeśli tak, to czy taką zgodą może być zarządzenie, które podpisałby każdy z pracowników i które wskazywałoby na odpowiedni w tym temacie regulamin? Jeśli zaś okaże się, że prawo nie pozwala na takie potrącenie z pensji, to czy można o koszt odzieży (pomniejszonej o amortyzację) pomniejszyć premię uznaniową? Oczywiście również zakładając, że pracownicy są o tym poinformowani. Premię uznaniową ma każdy z pracowników i jest ona wypłacana zawsze razem z comiesięczną wypłatą.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Potrącenia z wynagrodzenia za odzież roboczą, czy są zgodne z prawem?

Oddanie odzieży roboczej

Niestety, ale jedyną – zgodną z prawem pracy – sytuacją uprawniającą pracodawcę do dochodzenia od pracownika jakichkolwiek kosztów związanych z odzieżą roboczą czy obuwiem roboczym, jak również z środkami ochrony indywidualnej, jest taka, gdy pracownik zniszczy ww. mienie przed wskazanym przez pracodawcę terminem użytkowania tego mienia lub gdy pracownik jej nie zwróci (tj. nie rozliczy się z tego mienia).

Nie ma podstaw prawnych, by dokonać jakichkolwiek potrąceń z wynagrodzenia, bowiem nie zezwala na to Kodeks pracy. Nadto, każdy ma prawo rozwiązać stosunek pracy zgodnie z Kodeksem pracy i nie może z tego tytułu być „sankcjonowany”, jeśli tylko zdaje odzież, obuwie, inne środki ochrony.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Brak możliwości potrącania kosztów odzieży

Pracodawca nie może więc w swoich w aktach wewnętrznych (regulaminach, zarządzeniach) zobowiązywać pracowników do pokrycia kosztów odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony osobistej proporcjonalnie do okresu wykorzystania ( w tym przez ich potrącanie z wynagrodzenia czy jego składnika), w sytuacji gdy dojdzie do do rozwiązania umowy o pracę przed końcem okresu używalności jaki wskazałam pracodawca, bowiem wprowadzenie takiego zapisu naruszy art. 2376 oraz art. 2377 § 1 Kodeksu pracy. Co więcej, doktryna i sądu wskazują, że niezgodne z prawem jest pobieranie od pracownika zgody na potrącenie z wynagrodzenia kosztów zniszczonego lub niezdanego mienia, o którym mowa wyżej, przed ustalonym przez pracodawcę terminem jego użytkowania) albo w razie w ogóle nierozliczenia się z niego, chyba że kwota potrącenia jest znana, zapisana w akcie wewnętrznym a to jest w opisanej sytuacji nie może, bo skalę szkody (konkretne mienie niezwrócone, skala zniszczeń) pracodawca pozna dopiero w momencie zaistnienia szkody, a nie w momencie ogłaszania aktu wewnętrznego. Dopiero więc w chwili zaistnienia szkody (braku mienia, zniszczenia) można ewentualnie pozyskać zgodę na jego potrącenie z wynagrodzenia pracownika czy z premii.

Nie ma więc podstaw, by dokonywać potrącenia (czy to z wynagrodzenia, czy z premii uznaniowej) za rozwiązanie umowy o pracę przez którąkolwiek ze stron przed upływem okresu używalności odzieży, obuwia roboczego czy środków ochrony indywidualnej. Można żądać zwrotu kosztów, ale tylko mienia niezdanego lub uszkodzonego, zaś i wówczas zgoda na potrącenie może być odebrana tak naprawdę najwcześniej z chwilą powstania szkody, bo tylko ten moment pozwala pracodawcy ustalić wysokość szkody i przedstawić ją pracownikowi. Szkoda musi być zaś rzeczywista, nie hipotetyczna czy ryczałtowa. Wynika to z art. 87 i 91 Kodeksu pracy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Obniżenie premii uznaniowej

Oczywiście można czynić jakieś potrącenia z premii uznaniowej, ale nie wskazując, że to za wyżej opisaną sytuacją rozwiązania umowy przed czasem i zwrot odzieży/obuwia roboczego przed czasem użytkowania. Nie jest to bowiem absolutnie kwestia mogąca mieć wpływ na premię uznaniową, bo ta dotyczy zadań, a nie tego, ile pracownik jest zatrudniony. Gdy zwalnia się w trakcie np. miesiąca, to premia uznaniowa i tak ulega proporcjonalnemu obniżeniu. Można doszukiwać się gorszej efektywności z tego względu i pomniejszać taką premię, ale osobiście uważam, że potrącanie z niej opisanych przez Pana kosztów – w przypadki skargi do PIP lub pozwu do sądu – będzie uznane za naruszenie ze strony pracodawcy. Premia uznaniowa nie doczekała się jednak żadnych regulacji prawnych, więc to pracodawca swobodnie decyduje o czasie i zasadach jej przyznawania. Pracownik nie ma roszczenia o jej wypłatę. Można więc ryzykować jakiś zapis w tej premii w tym zakresie, ale znowuż regulowanie jej na piśmie da pracownikom pole do manewru, że jest jednak regulaminowa i zaczną się roszczenia. Im więcej bowiem zapisów dotyczących premii uznaniowej, tym większe ryzyko uznania, ze w praktyce jest to premia regulaminowa. Nie rekomenduję więc tego kierunku.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Zatrudnienie sezonowe

Jan Kowalski podjął pracę na stanowisku magazyniera w firmie produkcyjnej. Przy podpisaniu umowy otrzymał komplet odzieży roboczej, w tym kurtkę, spodnie, buty oraz koszulki, które przysługiwały mu na okres 12 miesięcy. Po dwóch miesiącach Jan zdecydował się na zmianę pracy i złożył wypowiedzenie. Przy oddaniu odzieży, pracodawca zasugerował potrącenie kosztów z wynagrodzenia, argumentując to krótkim czasem użytkowania odzieży. Jednakże, po konsultacji z działem HR, okazało się, że nie ma podstaw prawnych do takiego potrącenia, ponieważ Jan zwrócił całą odzież w nienaruszonym stanie.

 

Praca tymczasowa

Anna Nowak została zatrudniona na okres próbny w firmie budowlanej. Pracodawca wyposażył ją w odzież roboczą, zgodnie z firmowym regulaminem. Po zakończeniu trzymiesięcznego okresu próbnego Anna postanowiła nie kontynuować pracy. Przy oddawaniu odzieży, pracodawca poinformował ją o możliwości potrącenia kosztów z jej premii. Jednak po analizie regulaminów okazało się, że takie potrącenie byłoby niezgodne z Kodeksem pracy, ponieważ Anna zwróciła odzież zgodnie z procedurą.

 

Pracownik rezygnujący z pracy

Piotr Zieliński, zatrudniony jako pracownik produkcji, otrzymał odzież roboczą na rok, ale zrezygnował z pracy już po pierwszym miesiącu. Firma rozważała potrącenie kosztów odzieży z jego wynagrodzenia, jednak po konsultacji prawnej okazało się, że jest to niemożliwe, ponieważ Piotr oddał odzież w dobrym stanie. Pracodawca zrozumiał, że wszelkie potrącenia byłyby sprzeczne z obowiązującymi przepisami i postanowił zrezygnować z takiego działania.

Podsumowanie

Pracodawca nie ma prawnej możliwości potrącania kosztów odzieży roboczej z wynagrodzenia lub premii pracownika, jeśli ten zwrócił odzież w dobrym stanie, nawet gdy rozwiązanie umowy nastąpiło przed upływem okresu jej użytkowania. Wszelkie próby takich potrąceń mogłyby zostać uznane za niezgodne z Kodeksem pracy. Pracodawca może żądać zwrotu kosztów jedynie w przypadku niezwrócenia lub zniszczenia mienia.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia prawnego w kwestiach związanych z prawem pracy? Oferujemy kompleksowe porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu niezbędnych pism, dostosowanych do Twoich potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »