• Autor: Marta Waplak
Pracuję 87lat w jednej firmie, obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim od 5 miesięcy. Chciałabym wrócić do pracy w przyszłym miesiącu. Czy pracodawca po ustaniu zwolnienia i powrocie z chorobowego (około 180 dni) może mnie zwolnić bez okresu wypowiedzenia?
Sytuacje, w których pracodawca może rozwiązać bez wypowiedzenia umowę o pracę, zostały wyczerpująco uregulowane w art. 52 i 53 Kodeksu pracy.
Zgodnie z art. 52 § 1 Kodeksu pracy „pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (tzw. zwolnienie dyscyplinarne) w razie:
Ponadto zgodnie z art. 52 § 2 Kodeksu pracy „rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy”.
Ponadto w przypadkach określonych w art. 53 Kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika w następujących sytuacjach, określonych w art. 53 § 1 Kodeksu pracy:
Dodatkowo zgodnie z w art. 53 § 2 Kodeksu pracy rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić w razie nieobecności pracownika w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem – w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku, a w przypadku odosobnienia pracownika ze względu na chorobę zakaźną - w okresie pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku.
Ponadto art. 53 § 3 Kodeksu pracy stanowi wprost, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności.
Zakładając, że przyczyną ewentualnego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia byłaby wyłącznie Pani niezdolność do pracy, wyjaśniam, że pracodawca nie może rozwiązać z Panią umowy o pracę bez wypowiedzenia z uwagi na długotrwałe zwolnienie lekarskie ani w trakcie tego zwolnienia ani po jego zakończeniu. W trakcie zwolnienia jest Pani objęta ochroną wynikającą z art. 53 § 1 pkt 1 lit. a Kodeksu pracy, natomiast rozwiązanie z Panią umowy o pracę bez wypowiedzenia już po powrocie do pracy stanowiłoby naruszenie art. 53 § 3 Kodeksu pracy.
Natomiast w przypadku istnienia podstaw do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 Kodeksu pracy), sytuacja przedstawia się odmiennie. Może ono bowiem nastąpić nawet w trakcie zwolnienia lekarskiego.
Zgodnie z art. 30 § 3 Kodeksu pracy „oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie”. Natomiast w myśl art. 30 § 3 Kodeksu pracy „w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas określony lub umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy”.
Z powyższego względu, jeżeli pracodawca rozwiązałby z Panią umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia, powinna Pani zwrócić uwagę na podstawę prawną wskazaną przez pracodawcę w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy, a także zapoznać się z uzasadnieniem rozwiązania umowy o pracę. W razie bezpodstawnego rozwiązania umowy o pracę przysługuje Pani bowiem odwołanie do sądu pracy.
Niespodziewana likwidacja stanowiska
Pani Anna, zatrudniona od 10 lat jako księgowa w średniej wielkości firmie, przeszła poważną operację i była na zwolnieniu lekarskim przez 6 miesięcy. Po powrocie do pracy dowiedziała się, że jej stanowisko zostało zlikwidowane z powodu restrukturyzacji. Pracodawca zaproponował jej stanowisko w innym dziale, ale na mniej korzystnych warunkach. Pani Anna skonsultowała sytuację z prawnikiem i dowiedziała się, że restrukturyzacja nie może być pretekstem do zwolnienia, jeśli nie została właściwie udokumentowana.
Zwolnienie dyscyplinarne po powrocie
Pan Marek, pracownik magazynu z 15-letnim stażem, wrócił do pracy po 5 miesiącach zwolnienia lekarskiego. Już pierwszego dnia otrzymał wypowiedzenie dyscyplinarne za rzekome niewywiązanie się z obowiązków sprzed zwolnienia. Pan Marek nie zgadzał się z zarzutami i złożył odwołanie do sądu pracy. W procesie udowodnił, że pracodawca nie przedstawił wystarczających dowodów na uzasadnienie zwolnienia, a jego prawa zostały naruszone.
Obawa przed mobbingiem po powrocie
Pani Katarzyna, pracująca w biurze rachunkowym od 7 lat, wróciła do pracy po dłuższym zwolnieniu lekarskim spowodowanym wypaleniem zawodowym. Od pierwszego dnia zauważyła, że jej przełożony ignoruje jej obecność i nie powierza jej nowych zadań. W rozmowie z kolegami dowiedziała się, że jej obowiązki zostały przekazane innym pracownikom, a jej powrót traktowany jest jako "niewygodny". Pani Katarzyna skonsultowała sytuację z działem HR i zdecydowała się zgłosić sprawę mobbingu, co doprowadziło do mediacji.
Po dłuższym zwolnieniu lekarskim pracownik może obawiać się zwolnienia, jednak Kodeks pracy przewiduje ochronę przed bezpodstawnym rozwiązaniem umowy. Pracodawca nie może zwolnić pracownika po powrocie z chorobowego z powodu długotrwałej nieobecności, o ile przyczyna nieobecności ustała. W przypadku naruszenia prawa, pracownik może odwołać się do sądu pracy. Aby skorzystać z naszej pomocy, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online – pomożemy Ci w sporządzeniu pism oraz znalezieniu najlepszego rozwiązania Twojego problemu. Aby skorzystać z naszej pomocy, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy