Szukamy prawnika. Oferta dla radcw prawnych i adwokatw

Powrót z urlopu wychowawczego a podwyżki w firmie w trakcie urlopu

• Autor: Dorota Kriger

Od września wracam do pracy po urlopie wychowawczym. Słyszałam od koleżanki, że podczas mojej nieobecności były w firmie podwyżki, ale kadrowa powiedziała, że ja nie zostałam zgłoszona przez kierownika. Czy zatem nie istnieje szansa na podwyżkę dla mnie? Wracam na niepełny wymiar etatu i zależy mi na tej podwyżce.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Powrót z urlopu wychowawczego a podwyżki w firmie w trakcie urlopu

Wysokość wynagrodzenia pracownika powracającego do pracy po urlopie wychowawczym

Odpowiedź na Pani pytanie znajduje się w art. 1864 K.p. Zgodnie z nim pracodawca ma obowiązek dopuścić pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.

Powyższe oznacza, że po powrocie do pracy powinna otrzymać Pani takie wynagrodzenie, jakie przysługuje obecnie na stanowisku zajmowanym przed urlopem wychowawczym przez Panią (nawet jeśli teraz doszło do zmiany stanowiska na gorzej wynagradzane). Wynika tak też z wyroku SN z dnia 29 stycznia 2008 r. (II PK 143/07), w którym SN stwierdził, iż „podstawą określenia wysokości wynagrodzenia pracownika powracającego do pracy po urlopie wychowawczym nie jest wynagrodzenie pobierane przez niego przed urlopem, lecz wynagrodzenie przysługujące w dniu podjęcia pracy na stanowisku, które zajmował przed urlopem”.

Ma więc Pani prawo oczekiwać, że po powrocie z urlopu wychowawczego wynagrodzenie nie będzie niższe, a jeśli zgodnie z regulaminem wynagradzania na Pani stanowisku wynagrodzenie powinno było zostać objęte podwyżką do dnia Pani powrotu – także Pani należy się podwyżka. Dotyczy to jednak tylko premii regulaminowej – premia uznaniowa rządzi się zupełnie innymi prawami i nie można jej wymagać od pracodawcy.

Ponieważ wraca Pani do pracy w zmniejszonym wymiarze etatu – wynagrodzenie powinno być proporcjonalnie obniżone do wymiaru etatu, po uwzględnieniu aktualnego poziomu wynagrodzenia.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »