Szukamy prawnika. Oferta dla radcw prawnych i adwokatw

Praca hybrydowa, praca zdalna naprzemienna a odrabianie nieobecności

• Autor: Marcin Sądej

Chciałabym się dowiedzieć czegoś więcej na temat pracy zdalnej. Pracujemy hybrydowo, tzn. tylko jeden tydzień w danej lokalizacji. Przez resztę miesiąca pracujemy zdalnie. Informacja o tym, kiedy mamy pojawić się w biurze, podawana jest kilka dni przed rozpoczęciem danego miesiąca. Nie ma żadnego regulaminu, zasad dotyczących pracy zdalnej. Raz nam mówili, że praca w lokalizacji będzie tylko na rano, po czym przy wystawianiu grafiku okazało się, że przypadła na zmianę popołudniową. Druga kwestia to odrabianie dni, w których nie mogliśmy się pojawić w lokalizacji. Przykładowo zepsuł się samochód, mam ponad 50 km do pracy, zostaję za zgodą pracodawcy w domu, jednak muszę innym razem przyjechać na miejsce. Kolejny przykład, który dodatkowo budzi moje wątpliwości. Zachorowałam, mam zwolnienie lekarskie, jednak pracodawca każe mi odrobić te dni, przyjeżdżając w innym terminie. Czy ma do tego prawo?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Praca hybrydowa, praca zdalna naprzemienna a odrabianie nieobecności

Przepisy dotyczące pracy zdalnej

Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 13.05.2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U., poz. 1025) z dniem 16 maja 2022 r. stan epidemii zmieniono na stan zagrożenia epidemicznego.

Praca zdalna jest regulowana przepisami ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Zgodnie z art. 3 tej ustawy:

  • „W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu, w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna). Wykonywanie pracy zdalnej może zostać polecone, jeżeli pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy i pozwala na to rodzaj pracy. W szczególności praca zdalna może być wykonywana przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość lub dotyczyć wykonywania części wytwórczych lub usług materialnych.
  • Narzędzia i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej oraz obsługę logistyczną pracy zdalnej zapewnia pracodawca.
  • Przy wykonywaniu pracy zdalnej pracownik może używać narzędzi lub materiałów niezapewnionych przez pracodawcę pod warunkiem, że umożliwia to poszanowanie i ochronę informacji poufnych i innych tajemnic prawnie chronionych, w tym tajemnicy przedsiębiorstwa lub danych osobowych, a także informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.
  • Na polecenie pracodawcy pracownik wykonujący pracę zdalną ma obowiązek prowadzić ewidencję wykonanych czynności, uwzględniającą w szczególności opis tych czynności, a także datę oraz czas ich wykonania.
  • Pracownik sporządza ewidencję wykonywanych czynności w formie i z częstotliwością określoną w poleceniu.
  • Pracodawca może w każdym czasie cofnąć polecenie wykonywania pracy zdalnej”.
    Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Polecenie wykonywania pracy zdalnej

Pracę zdalną należy odróżnić od telepracy regulowanej przez art. 675 Kodeksu pracy (w skrócie K.p.). O ile telepraca musi zostać wprowadzona poprzez porozumienie z pracownikiem i zmianę umowy o pracę, to tyle praca zdalna nie stawia takiego wymogu. Jeżeli pracownik ma możliwości techniczne oraz umiejętności, to nie może odmówić pracy zdalnej. Obowiązkiem pracownika jest stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę (art. 100 § 1 K.p.). Dotyczy to także polecenia pracy w tej formule. Należy przyjąć, że polecenie wykonywania pracy zdalnej może dotyczyć tylko określonych dni tygodnia (tzw. model hybrydowy), analogicznie jak dopuszczalna jest telepraca wykonywana w wybrane dni tygodnia lub też niektóre tygodnie przeplatane pracą świadczoną fizycznie w zakładzie pracy. W doktrynie podkreśla się, że możliwe jest również przeplatanie pracy zdalnej i pracy stacjonarnej nawet w tym samym dniu.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Forma i częstotliwość wykonywania pracy zdalnej

Obowiązujące przepisy nie regulują zagadnienia, w jakiej formie i z jaką częstotliwością pracownik potwierdza posiadanie umiejętności, możliwości technicznych oraz lokalowych do wykonywania pracy zdalnej. Nie ma zatem obowiązku składania oświadczenia za każdym razem, gdy pracownik otrzymuje polecenie pracy zdalnej. Zgodnie z art. 94 K.p. pracodawca ma zaznajomić pracownika ze sposobem wykonywania pracy, czyli musi go poinformować także o zasadach pracy zdalnej – aczkolwiek nie jest to równoznaczne z regulaminem czy zmianą umowy o pracę.

O ile zatem telepraca nie może zostać wprowadzona dowolnie przez pracodawcę, to w przypadku pracy zdalnej wymóg porozumienia z pracownikiem nie obowiązuje. Podstawą wykonywania pracy zdalnej jest polecenie. Możliwość wprowadzenia pracy zdalnej jest zatem bardzo elastyczna i samo wprowadzenie pracy zdalnej nie podlega regulacjom Kodeksu pracy (co nie oznacza, że przepisy Kodeksu pracy w ogóle nie są stosowane do pracownika na pracy zdalnej).

Wprowadzenie pracy zdalnej nie oznacza zmiany systemu czasu pracy, w którym zatrudniony jest pracownik, i nie wymaga zmiany regulaminu pracy. Nie ma także obowiązku konsultowania wprowadzenia tej formy pracy ze związkami zawodowymi. Jest to bowiem polecenie pracodawcy, które mieści się w zakresie jego uprawnień i wydawane jest bezpośrednio na podstawie obowiązujących przepisów. Pracownik może odmówić wykonywania pracy zdalnej, jeżeli nie ma umiejętności i możliwości technicznych oraz lokalowych do wykonywania takiej pracy lub nie pozwala na to rodzaj pracy.

Przepisy regulujące pracę zdalną nie określają, że pracodawca ma określać grafik takiej pracy. Wykonywanie pracy zdalnej odbywa się na polecenie pracodawcy, co oznacza, że pracodawca ma w tym zakresie zapewnioną dużą swobodę działania.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Odrabianie nieobecności z powodu awarii samochodu

Marta pracuje hybrydowo, w tym tygodniu powinna pojawić się w biurze, ale jej samochód się zepsuł. Mieszka ponad 50 km od pracy, więc po uzgodnieniu z pracodawcą, pracowała zdalnie. Następnie została poinformowana, że musi przyjechać do biura w innym terminie, aby „odrobić” swoją nieobecność. Nie miała do tego zastrzeżeń, dopóki pracodawca jasno nie określił zasad dotyczących takich przypadków.

 

Wymóg odrabiania dni z powodu choroby

Tomek, pracownik biurowy, zachorował i otrzymał zwolnienie lekarskie na kilka dni. Ku jego zdziwieniu, po powrocie do pracy, pracodawca zażądał od niego, by odrobił nieobecne dni poprzez dodatkowe przyjazdy do biura, mimo że praca była zdalna. Tomek miał wątpliwości, czy to zgodne z prawem, skoro był na zwolnieniu lekarskim.

 

Zmiana harmonogramu na ostatnią chwilę

Agnieszka pracuje hybrydowo i co miesiąc dostaje informację o tym, kiedy powinna pracować w biurze. Pewnego miesiąca poinformowano ją, że będzie pracować na porannej zmianie, ale tuż przed rozpoczęciem miesiąca harmonogram zmieniono na popołudniowy. Agnieszka nie miała wyboru, musiała dostosować się do nowego grafiku, co wpłynęło na jej prywatne plany. Brak jasnych zasad i regularnych zmian powodował u niej niepewność.

Podsumowanie

Praca hybrydowa i naprzemienna praca zdalna wymagają jasno określonych zasad, aby uniknąć nieporozumień związanych z harmonogramem oraz odrabianiem nieobecności. Pracodawca powinien zapewnić przejrzyste wytyczne dotyczące pracy zdalnej, a także dostosować oczekiwania wobec pracowników do obowiązujących przepisów prawa pracy, szczególnie w kwestii chorobowych zwolnień i elastyczności pracy.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie pism dostosowanych do Twoich potrzeb, szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie w rozwiązaniu problemów prawnych!Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »