• Autor: Wioletta Dyl
Od półtora roku jestem zatrudniona w korporacji. Po 10 miesiącach pracy wzięłam udział w rekrutacji wewnętrznej do innego projektu, na inne stanowisko na wyższym poziomie. Udało się, zostałam przyjęta. Nową pracę podjęłam 5 miesięcy temu. Powiedziano mi, że nowy poziom oraz nową pensję otrzymam po 3 miesiącach, ponieważ tyle trwa cały proces zmiany. Czekałam więc i nic się nie wydarzyło, złożyłam więc tydzień temu kolejne zapytanie co do mojego awansu – usłyszałam, że ze względów finansowych wszystkie awanse zostały zatrzymane i nie wiadomo, kiedy zostaną wznowione. Czyli zrekrutowali mnie na konkretne stanowisko na konkretnym poziomie, a teraz okazuje się, że stanowisko może i owszem, ale bez zmiany poziomu i bez zmiany pensji. Co można z tym zrobić? Przecież to nie jest awans tylko normalna rekrutacja – przyszłam z zupełnie innego działu firmy, startowałam w procesie rekrutacyjnym i dostałam to stanowisko, a teraz nie chcą się wywiązać z umowy.
Możliwość awansu jest jednym z czynników, które sprawiają, że pracownicy chcą związać się z firmą na dłużej. Niestety, nie zawsze awans oznacza jednak objęcie wyższego stanowiska lub podwyżkę.
W każdej firmie wygląda to inaczej, ale zazwyczaj jest to roczna pula na zespół, departament, pion, w ramach której można przypisać podwyżki dla pracowników. Zazwyczaj awans pracowniczy rozumie się przez przejście na wyższe stanowisko w ramach hierarchii firmy. To potoczne określenie nie wyczerpuje jednak wszystkich aspektów tego zjawiska. Wyróżniamy bowiem dwa podstawowe typy awansu:
Z kolei z uwagi na umiejętności i uprawnienia pracownika możliwy jest też tzw. awans kwalifikacyjny. Oznacza on po prostu osiągnięcie wyższego stopnia kompetencji zawodowych. Nie musi być związany ze wzrostem wynagrodzenia bądź objęciem wyższego stanowiska.
Trzeba też wiedzieć, że np. o ile awans nauczyciela regulowany jest przez przepisy prawa zawarte w Karcie Nauczyciela, o tyle objęcie wyższego stanowiska bądź innego poziomego w prywatnym przedsiębiorstwie zależy od przepisów wewnątrzzakładowych, indywidualnej polityki przyznawania awansów oraz osoby decyzyjnej, na przykład przełożonego. Nie spotka się zatem informacji na temat awansu bez podwyżki w Kodeksie pracy. Akt ten zawiera ogólne regulacje dotyczące wynagrodzeń. Według artykułu 78 K.p. wysokość pensji powinna odpowiadać rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniać ilość i jakość świadczonej pracy. W związku z tym można dojść do wniosku, że wraz z objęciem nowego stanowiska, które wymaga większych kwalifikacji i odpowiedzialności, a także wiąże się z rozszerzonym zakresem obowiązków, pracownik powinien otrzymać odpowiednio wyższe wynagrodzenie. Ale, niestety, nie musi.
Powodów, dla których pracownikowi został zaproponowany awans z obietnicą podwyżki, ale w rezultacie bez podwyżki, może być kilka, np. firma może przechodzić chwilowe problemy finansowe, które uniemożliwiają pracodawcy taki krok. Po zażegnaniu kryzysu istnieje szansa, że pojawią się środki na zwiększenie wynagrodzenia w związku z awansem. I wtedy otrzyma się podwyższone wynagrodzenie ze wstecznym wyrównaniem.
Jak to wygląda od strony prawnej? Generalnie rekomenduje się podpisanie aneksu do umowy o pracę informującego o korzystnej zmianie warunków pracy. W praktyce jednak najczęstsze są sytuacje, w których podwyższenie pracownikowi wynagrodzenia następuje bez sporządzania dodatkowych dokumentów. Kodeks pracy bezwzględnie tego nie wymaga, tj. w przypadku zmiany, przynajmniej w teorii, korzystniejszej dla pracownika.
Zatem Pani sposoby działania są mocno ograniczone. Może Pani zrezygnować z nowego stanowiska i wrócić na stare albo też w ogóle zrezygnować z pracy z winy pracodawcy, ale prawnej metody na wyegzekwowanie obiecanej podwyżki nie ma.
Niestety, tylko niektóre podwyżki należą się „z góry” i nie wymagają naszego działania, a to:
Jak widać, podwyżka związana z awansem nie jest obowiązkowa, zatem nie pozostaje Pani nic innego jako osobiste naciski na pracodawcę.
Jacek, pracownik działu IT, po dwóch latach ciężkiej pracy i wielu wyróżnieniach, został wybrany na stanowisko kierownika zespołu. Obiecano mu znaczącą podwyżkę, która miała wejść w życie po trzech miesiącach. Mimo że objął nowe obowiązki, po upływie tego czasu usłyszał, że z powodu cięć budżetowych podwyżka jest wstrzymana na czas nieokreślony. Jacek czuje się oszukany i zastanawia się nad zmianą pracy.
Maria, zatrudniona w dziale marketingu, dostała propozycję przejścia na stanowisko koordynatora projektów z obietnicą wyższej pensji. Po czterech miesiącach w nowej roli, pomimo wyraźnie zwiększonych obowiązków, nie otrzymała obiecanej podwyżki. Na jej pytanie, kiedy można spodziewać się zmiany wynagrodzenia, odpowiedziano, że firma aktualnie nie może sobie na to pozwolić. Maria czuje, że jej lojalność jest wykorzystywana.
Ania, pracowniczka działu sprzedaży, została wybrana do pracy na stanowisku menedżera sprzedaży regionalnej, co miało wiązać się z awansem i podwyżką. Po kilku miesiącach intensywnej pracy i przeprowadzce do innego miasta, okazało się, że podwyżka została wstrzymana z powodu reorganizacji w firmie. Ania nie wie, czy powinna czekać na lepsze czasy, czy szukać nowej pracy, gdzie jej wysiłki zostaną odpowiednio wynagrodzone.
Wstrzymanie awansów i podwyżek w korporacjach, mimo wcześniejszych obietnic, jest frustrującą i demotywującą sytuacją dla wielu pracowników. Wielu z nich, jak w opisanych przypadkach, znajduje się w trudnej sytuacji, w której ich lojalność i zaangażowanie nie są odpowiednio wynagradzane. Kluczowe jest poszukiwanie alternatywnych rozwiązań, takich jak otwarta komunikacja z pracodawcą czy rozważenie zmiany pracy, aby zabezpieczyć swoje interesy zawodowe.
Potrzebujesz wsparcia prawnego w kwestii wstrzymanego awansu? Skorzystaj z naszych porad prawnych online oraz profesjonalnie przygotowanych pism, aby skutecznie bronić swoich praw pracowniczych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Wioletta Dyl
Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy